LIVE: Balthazar svůj potenciál ještě stále skrývají

Vydáno 29.11.2015 | autor: Ondřej Bambas

Z Belgie známe velmi dobře jména jako Hooverphonic, dEUS nebo z poslední doby Triggerfinger a Selah Sue. Balthazar nám ale také nejsou cizí a po předskakování Editors nebo účasti na Nouvelle Prague měli možnost prokázat, že stále rostou. Potenciál ale mají daleko větší, než nyní předvedli v Praze.

LIVE: Balthazar svůj potenciál ještě stále skrývají Balthazar svůj potenciál ještě stále skrývají

BALTHAZAR
MEETFACTORY, PRAHA
26. 11. 2015

Podzimní koncertní sezóna je v plném proudu, několikrát do týdne se sejde pár zajímavých akcí na jeden večer a hudební fanoušci se pak musejí rozhodovat, kam jít. Dalším faktorem napomáhajícím v rozhodování je přitom často cena. A právě ta nyní dost možná napomohla k vyšší účasti. Solidně zaplněné MeetFactory tak příjemně překvapilo i samotnou kapelu, která je ovšem z Belgie, Nizozemí nebo Francie zvyklá rovněž na tisícové davy.

Balthazar jsou ve formě, dokázali to koncertem v MeetFactory

Do Prahy přijeli po roce, tentokrát propagujíce svou letošní desku Thin Walls. Z ní se do setlistu dostaly nové vynikající skladby jako Nightclub nebo Bunker. Repertoár obohacující písně taktéž ukazují, že Balthazar si stále zachovávají svou tvář a typický sound, přesto dokážou svou tvorbu někam posunout. Jejich hudba má velké ambice už od začátku a namísto zdatného kopírování a napodobování tvoří spíš vhodný suplement současných indie rockových kytarovek.Svou autenticitu získávají dvojím vokálem často v refrénech rozšiřovaným na sborový zpěv a zakomponováním houslí. Ty si dokonce na zahájení přídavku vzal do ruky kromě Patricie také kytarista Jinte. Skladbou Any Suggestion tak udělali True Love procítěné intro, při němž se mohl návštěvník připravit na následující závěrečnou nálož. Škoda jen, že publikum jednotně nespolupracovalo a u mírné a poměrně klidné Sinking Ship se nedokázalo více ztišit. Naopak o pár minut dříve v závěru hlavní části rozpoznalo Blood Like Wine a nad své hlavy zdvihlo několik pohárů. Právě tato skladba se ukazuje jako nejlepší možné zakončení, při němž nechají a capella doznít celou hodinovou show. Pak ale přišly přídavky a diváci tak odcházeli z koncertu v houpavém rytmu Do Not Claim Them Anymore.

Nejlepší klubovky podzimu (III.)

Balthazar o svém jménu neradi mluví, respektive už se na četné dotazy novinářů obrnili hrou s vymýšlením fiktivních historek. K jejich hudbě ale perfektně sedí a starověké jméno z biblické mytologie se hodí k minimalistikým melodiím, v nichž (zejména naživo) vyniká basová linka a jež jsou zabaleny do harmonie houslí a téměř gospelových chorálů. Zpěvák Marteen Devoldere svým projevem navíc připomíná někoho mezi šarmantním barovým zpěvákem a opilým zpívajícím štamgastem. Škoda že se v Praze představili se svou omezenou klubovou scénou, protože ta rozšířená, s níž nedávno koncertovali v bruselském Forest National, vypadá lépe. Ale k tomu se možná časem dostaneme. Teď mají Balthazar své místo v MeetFactory, kde jim to ohromně slušelo. A naštěstí to spousta lidí věděla.

text: Ondřej Bambas, foto: Jana Zvolánková

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít