LIVE: Brian Jonestown Massacre v Praze: Tříhodinový kytarový masakr

Vydáno 01.09.2016 | autor: redakce

Symbolický konec prázdnin v podání americké bandy Brian Jonestown Massacre, soustředěné kolem hlavního textaře, zpěváka a kytaristy Antona Newcomba, překvapil Prahu tříhodinovým setem. Večer v Lucerna Music si ukradli pro sebe, na co také supporty, když hráli tři hodiny.

LIVE: Brian Jonestown Massacre v Praze: Tříhodinový kytarový masakr Brian Jonestown Massacre hráli tři hodiny. Foto: Čestmír Jíra


BRIAN JONESTOWN MASSACRE

LUCERNA MUSIC BAR, PRAHA
31. 8. 2016

Brian Jonestown Massacre. Co to je za název? Souvisí s hromadnou sebevraždou v Africe. Zajímavé, že? Co ten člověk, který to má na svědomí, asi bere za drogy? Ví se, že jich bral hodně. Autentické záběry fungování BJM, ale i The Dandy Warhols můžete zhlédnout ve snímku Dig!, z roku 2004. Je to snímek trošku zmatenější, ale pro hudební fanoušky koukatelný.

The Brian Jonestown Massacre potvrdili vzpomínky na poslední pražský koncert

To, co se BJM nebáli ukázat v Praze, zkrátka nadchlo. "Believe us, Believe us 'cause we taught you what, you know, Well you know." Stačila tato slova ze skladby Geezers, a měli nás v kapse. Síla, kterou tato parta dokáže vložit do svých koncertů, je obdivuhodná. Frontman Anton sice vypadá už trochu vyžile, ale jeho hlasu to nijak neškodí a sílu v rukou pro různé nástroje si také stále najde. Zvuk těchto bláznů je vskutku rozmanitý a na své si přišel snad každý přítomný fanoušek kytarové hudby.Nutno zmínit, že výtka k nazvučení prostoru, objevená v diskuzi u události, pravděpodobně splnila svůj účel a zvukaře v Lucerna Music Baru můžeme jedině pochválit za jejich práci. Vychytali to asi tak jako v přátelském Futurum Music Baru a hlasy všech zpívajících byly slyšet zřetelně a přesně.

SKVĚLÁ TAMBURÍNA, NEKOMPROMISNÍ IRONIE

Jen pár klidnějších kusů na začátek a pak kytarová smršť doplněná téměř neutichající tamburínou v podání Joela Giona. Právě v tento moment se dostalo i na komunikaci s diváky a slova "Just kidding, I‘m always kidding" byla slyšet téměř při každém proslovu. Občas byl zpěvák tvrdě ironický a cynický, nikdo mu to však neměl za zlé. Báli se ho? Kdo ví. Kapela je známá nejen díky velmi komplexní hudbě, ale také problémům, kterým čelila. V jejím složení se vystřídalo kolem čtyřiceti členů.Je to tady zase, to slovo, psychedelie. Nedá se mu vyhnout, když je to tak. I tahle parta ví, co to je, a taky ví, jak to hrát. Prvky shoegaze však zapřít nedokážou a skladbami jako jsou Anenome, Servo nebo Vad Hände Med Dem, to jen potvrzují. Došlo však i na úplně nové věci, a sice Goverment Beard, song, který má vyjít na desce ještě v letošním roce.

Velmi příjemnou, jemnější skladbou byla nahrávka z roku 2009, The Devil May Care (Mom & Dad Don't).
Set to byl dlouhý a vyčerpávající, hlasy se měnily, riffy se kroutily a mozky fanoušků byly skoro jistě v eufórii. Bezpochyby kultovní akce s notnou dávkou zábavy. Když bude možnost, půjdeme na ně určitě znovu.

text: Daniel Kopecký, foto: Čestmír Jíra

Témata: The Brian Jonestown Massacre, Lucerna Music Bar, klubovky

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít