LIVE: Caspian drží post-rock stále při životě

Vydáno 16.11.2015 | autor: Ondřej Bambas

Po třech letech se k nám vrátili Caspian. V mezičase sice ještě jednou Prahu navštívili, to však pouze předskakovali HIM. Teď dokázali do posledního místa zaplnit Vilu Štvanice a potvrdili, proč patří k tak oblíbeným kapelám post-rockového žánru.

LIVE: Caspian drží post-rock stále při životě Caspian drží post-rock stále při životě

CASPIAN
VILA ŠTVANICE, PRAHA
13. 11. 2015

Kapelu opustil v srpnu 2013 basista Chris Friedrich. Zemřel ve věku 32 let a poslední věci, které stihl natočit, se objevily na EP Hymn For The Greatest Generation. Po připomenutí desátého výročí poté letos na podzim vydali svou čtvrtou studiovou desku Dust & Disquet. A přesně v duchu titulu se vrátili do Prahy.

Nejlepší klubovky podzimu (II.)

Namísto prachu se nad pódiem několikrát vznesla mlha z mlhovače a hluk byl nepravidelně střídán klidem. Klid ale hlavně vnášeli do posluchačů samotní Caspian, kteří šli do vystoupení s odhodláním a přesnou vizí. Díky krásnému zvuku a preciznímu osvětlení, které celý zážitek umocnilo, odcházeli uspokojeni i fanoušci, kteří nepovažují novodobou tvorbu za tak kvalitní a nadčasovou, jako byly předešlé nahrávky. Naschvál jsou zmíněni fanoušci, protože náhodný posluchač se zřejmě na koncert z důvodu časného vyprodání nedostal. A někteří z přítomních tak nakonec litovali pouze absence na dalším vyprodaném vystoupení toho večera s Chelsea Wolfe v hlavní roli.

Po úvodu seznamujícím přítomné s živou podobou skladeb aktuálního alba se pětice vrátila k prvním dvěma deskám. Přesto největší měrou zněla právě deska Dust & Disquiet. Z ní si nejhlasitější potlesk získala skladba Ríoseco, k níž se na pódium vrátila předskakující sympatická violoncellistka Jo Quail, a uzavírající Arcs Of Command. Ta jen potvrdila tvrdší sound skupiny posunující ji od rocku k metalu. Samotné zakončení vypadalo podobně jako před třemi lety na Sedmičce. I nyní došlo na téměř čtvrthodinovou Sycamore, která nemá v zakončování koncertu obdoby a společným bubnováním jen skvěle vystihuje krásu a jednotu kapely.

V nedávném příspěvku zmiňujícím desáté výročí svého prvního EP You Are The Conductor píší Capsian o tom, že se za dobu své existence nestali tak populárními jako některé z kapel, které před deseti lety napomohly k vybudování a růstu post-rocku. Přesto dokázali Caspian zpopularizovat žánr a udržovat ho svěží i v roce 2015. Možná není tak originální, ale pořád má sílu lidem něco sdělit. A jeden z takových zážitků si odnesli i návštěvníci koncertu na Štvanici. Kdo si nestihl přečíst zprávy ze světa, odcházel z vily s čistou hlavou a konkrétním zážitkem navzdory podzimnímu počasí, které se začalo probouzet k životu.

text: Ondřej Bambas, foto: Tom Šrejber

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít