LIVE: Death Hawks a Madhouse Express: Kus umění na strahovské Sedmičce

Vydáno 12.04.2016 | autor: redakce

Je už známo, že v prostorech strahovského klubu 007 je psychedelika jako doma. Nedělní večer se díky kapelám The Madhouse Express a Death Hawks vozil po šedesátkovém zvuku. Fanoušek téhle doby se na pár hodin ocitl v ráji. Bylo to nahlas.

LIVE: Death Hawks a Madhouse Express: Kus umění na strahovské Sedmičce Death Hawks patří k nejzajímavějším finským kapelám

DEATH HAWKS + THE MADHOUSE EXPRESS
10. 4. 2016
Klub 007 - Strahov

"Dneska hrajem první, kluci z Finska se styděj," pronesl před klubem člen pražských The Madhouse Express, když měli začít. Malý klub byl obsazen z jedné třetiny. Většina fanoušků přicházela v půlce vystoupení našich krajanů. Ten, kdo neslyšel celý koncert, může jedině litovat. Kluci z Madhouse přivezli skvělou energii a jejich zvuk připomínal veterány psychedeliky, Pink Floyd. Hlas zpěváka Maxmiliána Hrušky dával pro změnu vzpomenout na Roberta Planta. Kluci na Strahově předvedli nové, zatím nevydané věci. Trochu nám chybělo něco z loňského alba Lunatic's Strange Dreams. Snad se předvedený materiál brzy objeví na albu. Jedinou vydanou písní, kterou jsme mohli zaslechnout, byla skladba Home.

Jak se klube jaro (II.): Fanoušky rozpálí Birth Of Joy, Frank Turner nebo Ty Dolla $ign



Klub 007 nabízí jejich hudbě skvělou možnost vyniknout. Surový zvuk kytar a ostrých bicí se v místnosti s nízkým stropem rozléhal a rozezněl se uvnitř hlav fanoušků. The Madhouse Express hráli hodně nahlas a nasadili tak laťku finským hudebníkům dost vysoko.

Jak se klube jaro (II.): Fanoušky rozpálí Birth Of Joy, Frank Turner nebo Ty Dolla $ign

Publikum bylo složené převážně ze studentů a mladých lidí. Národnostně jsme tam jako Češi také nebyli jediní. Výrazy tváří napovídaly, že atmosféra je v naprostém pořádku. Death Hawks, finská kapela založená roku 2010, přivezla mimo psychedelické hudby i vkusné kostýmy. Nebyli zde, aby představili pouze poslední album z roku 2015, Sun Future Moon, ale udělali radost i staršími kousky. 



Po Madhouse Express jsme byli vystaveni trošku klidnějšímu zvuku. Kapela začala skladbou Hey Ya Sun Ra, úvodním trackem nejnovějšího alba. Další skladby pocházely taktéž odtamtud. Píseň Ripe Fruits, která zazněla jako druhá, už pomalu dostávala publikum tam, kde zatím bylo daný večer jen díky The Madhouse Express. Zpěvák oblečený do zdobeného kostýmu s pohyby a účesem ala Jim Morrison působí sebevědomě a publikum to baví. Klávesista, který občas přidá i saxofon, se na nás směje a šíří pozitivní emoce směrem ke všem v klubu. Jedním ze známějších songů Hawks je Behind Thyme, ke které natočili velmi povedený klip. Právě ta zazněla na přelomu mezi první a druhou částí koncertu.

První odbočení od posledního alba přinesla skladba Grim-Eyed Goat z desky Death Hawks (2013). Zvuk byl zas trochu jiný a podmanivý hlas opět učaroval posluchačům.  Poslední dvě skladby však potěšily publikum nejvíc. Jednou z rozloučkových písní byla šestiminutová Shining s pevnou ústřední linkou, která nikomu nedovolí klidně stát. Na závěr přisla Black Acid z roku 2013. Trvá víc než devět minut, je doplněná saxofonem a zní opravdu skvěle. Bohužel, kapela tímto doopravdy skončila a přídavku jsme se nedočkali.



Po skončení koncertu bylo na pomalu odcházejícím publiku mluvícím v superlativech vidět, že si to užili. Prostor strahovského klubu podtrhával temnou atmosféru, kterou však nabourával zákaz kouření. Obě kapely předvedly kus umění.

setlist Death Hawks: Hey Ya Sun Ra; Ripe Fruits; Dream Machine; Behind Thyme; Dream Life, Waking Life; Grim-Eyed Goat; Seaweed; Cain Go Home; Shining; Black Acid

text: Daniel Kopecký

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít