LIVE: Dvakrát jinak rozpuštění s Jakob a Arms And Sleepers

Vydáno 06.05.2016 | autor: redakce

V Česku se málokdy stane, že se dočkáme společného koncertu dvou headlinerů. Jednoduše na to nejsme zvyklí. Když už ale na věc dojde, může se jednat o naprosto vynikající, plnohodnotný zážitek. Pražská vila Štvanice takový koncert zažila. Na turné se zkřížily cesty ostřílených post-rockových Jakob a amorfního elektronického projektu Arms And Sleepers. První kapela již dlouhé roky objíždí světová podia v nezměněné sestavě, ta druhá se neustále přelévá od sólového projektu k živé kapele a momentálně velkým evropským turné slaví desetileté výročí.

LIVE: Dvakrát jinak rozpuštění s Jakob a Arms And Sleepers Vila Štvanice zažila pozoruhodný večer. Foto: Jan Kuča / Fource Entertainment

JAKOB AND THE SLEEPERS
VILA ŠTVANICE, PRAHA
4. 5. 2016

BARVITÝ SET ARMS AND SLEEPERS

Jako první nastoupili na pódium Arms and Sleepers. Ti tentokrát přijeli v triu ve složení klávesy-klávesy a kytara-živé bicí. Tato sestava pak v kombinaci se smyčkami a samply rozehrála živou show na hranici post-rocku a trip hopu, obohacenou o vynikající videoprojekce. Kapela proplouvala žánry, jako by se nechumelilo (k čemuž mělo pražské počasí na začátek května až příliš blízko) a předváděla barvitý set, v každém momentu podpořený abstraktními videozáznamy, které publikum vzaly na výlet fantastickými světy či lo-fi realitou.

Arms & Sleepers: hudební podivíni

Úžasnou práci s náladami, podpořenými těžkými beaty, dotáhl k dokonalosti také zvuk - ačkoliv se ze začátku zdál nečekaně tichý, již brzy bylo znát, že zvukař rozhodně nezahálel a udělal kapele úžasně barevný a zejména křišťálově čistý přednes, díky kterému každá vkusně volená vrstva a textura - a že jich bylo požehnaně - vynikla na výbornou.

TEMNĚJŠÍ JAKOB

Nějakou tu chvíli po Arms and Sleepers a po vyřešení technických potíží nastoupili Jakob. Ti oproti A&S zvolili minimalistický vizuál s prázdným plátnem a víceméně statickými světly. Koncert již od začátku odstartoval chytrými bicími, parádně chraptivou basou a rozmlženými kytarami - skupina do Prahy naprosto zjevně přijela v dobré formě a hrála přesně, jak se dalo čekat - intenzivně. Během setu udělali Novozélanďané průřez vlastní tvorbou a bez problémů sypali z rukávu dynamické písně, ve kterých se obecenstvo naplněné vily Štvanice znovu rozpouštělo, znovu trochu jinak, temněji, zadumaněji a více nahlas.

Nedá se ale ubránit pocitu, že koncertu Jakob přece jen něco chybělo. Může to být místy lehce utopená kytara, nějaký vizuální podnět, trošička hlasitosti, která by vystoupení přetavila v ještě intenzivnější zážitek. Nebo možná jen trochu barevnější a rozličnější obsah. Ačkoliv Jakob odehráli svůj set na výbornou, variabilní výkon Arms and Sleepers byl proti nim naprosto elektrizující a o jeden krok dál.

Koncerty se dvěma headlinery jsou dvojsečná zbraň. Jasnou výhodou je to, že bez supportu není na čem šetřit, obě hvězdy si dají zatraceně záležet na zvuku a oba sety jsou na skvělé úrovni a uspokojí. Nevýhodou ovšem je, že se může stát, že jedna formace přehraje tu druhou a zanechá tak diváka mírně rozčarovaného. Ačkoliv byly oba sety dostatečně rozdílné, aby zážitkově nekolidovaly, a Jakob publikum uhranuli úctyhodně, přece jen se nelze ubránit dojmu, že Arms and Sleepers ve vile Štvanice předvedli plnohodnotnější, uspokojivější výkon. Jejich energický set lze řadit mezi tento rok zatím nejzábavnější klubová vystoupení a více než důstojnou oslavu první dekády existence.

text: Jan Čapek, foto: Jan Kuča / Fource Entertainment

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít