LIVE: Five Finger Death Punch dobyli v Česku další halu, sekundovali jim Megadeth a Bad Wolves

Vydáno 15.02.2020 | autor: Jan Trávníček

Five Finger Death Punch mají dva týdny do vydání osmé studiovky F8, už k ní ale vyrazili na turné. To bohužel zatím v setlistu obsahuje pouhou jednu novinku, Inside Out zazněla v přídavku. Zbytek programu byl podobný tomu, který jsme mohli před dvěma lety vidět ve Foru Karlín.

LIVE: Five Finger Death Punch dobyli v Česku další halu, sekundovali jim Megadeth a Bad Wolves LIVE: Five Finger Death Punch dobyli v Česku další halu, sekundovali jim Megadeth a Bad Wolves


FIVE FINGER DEATH PUNCH, MEGADETH
TIPSPORT ARÉNA, PRAHA
14. 2. 2020 

Minule si kapela z Las Vegas pozvala In Flames a Of Mice & Men. Tentokrát vsadila na navrátivší se Megadeth a staré známé z Bad Wolves. Právě poslední jmenovaní nejsou pro Ivana Moodyho a jeho partu nikým novým. Byl to jejich zpěvák Tommy Vext, kdo při neslavně proslulém incidentu v Tillburgu a celém zbytku turné musel za opilého frontmana zaskakovat.

FOTOREPORT: Five Finger Death Punch si z publika udělali šestého člena kapely, zahráli i Megadeth a Bad Wolves

Od té doby už si ale skupina, které dělá management kytarista hlavních hvězd večera Zoltan Bathory, vybudovala renomé i sama za sebe. Nejprve coverem Zombie od The Cranberries, jenž zazněl na samém závěru šestiskladbového setu za světel mobilních telefonů téměř vyprodané Tipsport arény, a pak také dvěma studiovkami, z nichž zejména novější N.A.T.I.O.N. určitě stojí za poslech. Už kvůli baladě Sober, která vznikla k oslavě deseti let střízlivosti konstantně posilujícího zpěváka, jenž má za sebou bezdomovectví, pokus o sebevraždu i bratra, který se ho snažil zavraždit a teď si ve vězení odpykává dvacetiletý trest. Naživo tato píseň zazněla za doprovodu akustické kytary a bohužel v tomto případě platí, že učesaná, studiová verze je libozvučnější.

Ale třeba jen Tommy Vext neměl svůj den, vždyť i při výzvě k podřepnutí musel přesvědčovat starší fanoušky Megadeth, ať si dřepnou spolu s ostatními a neztrapňují ho před Davem Mustainem, který jejich koncert sleduje ze zákulisí. V souhrnu to nebylo vůbec špatné, v Česku už jsme ale od "Zlých vlků" viděli povedenější vystoupení. Tak třeba se zase zadaří více na už oznámeném prosincovém koncertě.

ROZDÍLNÉ FANOUŠKOVSKÉ ZÁKLADNY

Megadeth jsou bezpochyby jedna z nejdůležitějších metalových formací historie, vždyť jsou koneckonců spolu s Metallikou, Slayer a Anthrax považováni za členy takzvané "Big Four" thrash metalu. Těžko ale soudit, proč si groove metaloví Five Finger Death Punch vybrali na společné turné právě je. Jejich pojetí hudby je zcela odlišné a zatímco FFDP jdou po čitelných melodiích a silných, stadionových refrénech, parta z Los Angeles sází na nekonečná kytarová sóla, nadprůměrně dlouhé skladby a jen minimum zpívaných pasáží.

Vidět to ostatně bylo i na složení fanoušků - jen zřídkakdy jste zahlédli takové, kteří mají obě formace rádi stejně. Bezpečně jste tak poznali, kdo přišel na koho. Zatímco na legendy se přijeli podívat otcové od rodin s motorkářskými bundami a v kožených kalhotách, u údajně polepšených vyvrhelů se scházeli o dvacet let mladší fanoušci s rudou dlaní obtisknutou na tváři. U stánků s pivem jste vždy spolehlivě potkali ty, jejichž favorité právě nehrají.

Nutno ale zmínit i Mustainův moc pěkný a srdečný proslov o překonání rakoviny, který by spolu s pokorným pokloněním se fanouškům po letech, kdy se choval jako, řekněme, ne zrovna sympaťák, čekal málokdo.

Five Finger Death Punch se aktuálně prezentují jako polepšení pánové, Ivan Moody by měl oslavit dva roky střízlivosti v březnu, basák Chris Kaen, o jehož problémech se tolik nevědělo, už má dva roky za sebou a v zákulisí při rozhovoru pro iREPORT popíjel jen jakýsi energetický nápoj.


PLAMENY, LASERY A PODOBNÝ SETLIST JAKO MINULE

Setlist byl až na pár detailů a přeházené pořadí totožný jako ten, s nímž kapela přijela do Fora Karlín, určité zlepšení přinesla kromě plamenné show také sada laserů, která byla zase o trochu bohatší. Výkon hlavního principála byl bezproblémový, jen u akustické verze Wrong Side Of Heaven, kterou spolu s majitelem dreadatého monster trucku dal na přistaveném gauči, párkrát zaváhal. Hned u další Battle Born, kterou doprovázela snad až příliš vysoko vytažená kytara (dočasně?) zaskakujícího kytaristy Andyho Jamese, ale byl Moody spokojen a na oslavu si radostně zaboxoval.

V úvodu se hodně povedla hitovka Jekkyl & Hyde, v níž si frontman vzal dvoubarevnou košili, klobouk a hůlku, aby jako v cirkuse demonstroval dvě strany své osobnosti. Uprostřed show potěšil obzvláště vyvedeným předvedením Blue On Black od Kennyho Wayne Shepparda, jehož kytara mu doma visí na stěně, a v závěru pak velký fanda komiksů vyměnil bílé kalhoty s nášivkou hlavy Deadpoola za tričko s logem Punishera a s chutí si do plamenné show zahulákal Burn MF.

Škoda jen, že mezi skladbami používal pouze ohranná klišé, kterými uváděl následující kousky. Nějaký ten proslov od srdce by od člověka s vytetovanou českou vlajkou na noze koncert pozvedl výš než jen na "docela fajn, ale od minula málo novinek".

text: Jan Trávníček, foto: Matěj Fiala, video: Martin Dybala

Témata: Five Finger Death Punch, Megadeth, Bad Wolves

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít