LIVE: Jaga Jazzist rozsvítili pražský Lucerna Music Bar

Vydáno 12.11.2015 | autor: redakce

K probíhajícím oslavám pražského Lucerna Music Baru se v oblíbeném klubu koná jeden koncert za druhým. Jedním z nich byla také show špičky světového nu-jazzu, norských Jaga Jazzist. Ti klub přímo rozsvítili – doslova i obrazně. Norská osmička tentokrát zavítala do Česka v rámci evropského turné k novému albu Starfire, které vyšlo koncem léta.

LIVE: Jaga Jazzist rozsvítili pražský Lucerna Music Bar Jaga Jazzist rozsvítili pražský Lucerna Music Bar

Jazz je neodmyslitelnou součástí světové hudby již pěkných pár generací. Dávno ovšem neplatí, že by se jednalo pouze o elitářskou a vznešenou hudbu pro tiché, civilizované intelektuály, zejména, když se k němu přistupuje moderně. Eklektický mix Jaga Jazzist, spojující jazz s elektrem a divokými kytarami, je jedním z možných přístupů, které jazzovou hudbu udržují čerstvou a poutavou.

Jaga Jazzist očarovali Prahu jazzem

Již od prvních momentů strávených v klubu bylo zřejmé, že si kapela potrpí na vizuální prezentaci. Stage, k prasknutí narvanou nástroji a aparaturou, zdobily psychedelické prvky ve stylu obalu alba Starfire. A kde to jen šlo, byly umístěny LED světelné tyče. Ty již před koncertem začaly problikávat a měnit barvy, nic ovšem nemohlo připravit publikum na vizuálně nabitou hodinu a třičtvrtě, která následovala.

Vizuální stránka koncertu byla jednoduše strhující. Světla divoce blikala a barvy se pódiem přelévaly sem a tam, perfektně v energickém rytmu hudby. Také zvukové stránce není příliš co vytknout – Lucerna Music Bar se tentokrát opravdu vyznamenal a v komplexním zvuku kapely vyniklo vše od jiskřivých kytar a xylofonu přes jedovaté syntezátory, táhlé dechy až po dunivou basu a skočné bicí, které táhly celý osmičlenný ansámbl kupředu.

Během koncertu zazněla většina propagované desky Starfire, došlo ale i na velké množství staršího materiálu a nakonec zazněla také notoricky známá Oslo Skyline - oznámená jako Prague Skyline - ze snad nejpopulárnějšího alba What We Must. Kapela působila až nadlidsky dokonale sehraně bez jakýchkoliv ústupků živelné energii na úkor muzikantské preciznosti. Nad rychlostí a lehkostí, s jakou jednotliví členové přecházeli od jednoho nástroje ke druhému, zůstával rozum stát, což přispělo k takřka dokonalému přenesení komplexní zvukové palety studiových nahrávek do koncertní podoby.

Ačkoliv jsou Jaga Jazzist povětšinou striktně instrumentální, energií, kterou předávali publiku již od samého začátku téměř bez přestání, s diváky komunikovali tím nejlepším způsobem. Jediným přímým spojením s lidmi byl sympatický vousatý bubeník a jeden ze zakládajících členů Martin Horntveth, který mezi písněmi rozdával nadšením rozzářenému publiku z neméně rozzářeného pódia upřímné díky. Jaga Jazzist svou intenzivní vizuální show i svými precizními muzikantskými výkony dokázali, že jazz není pouze stále aktuální, ale že i přes svůj letitý věk zůstává jedním z nejprogresivnějších žánrů vůbec.

text: Jan Čapek, foto: Vendula Haspeklová

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít