LIVE: James Blunt si před pražským koncertem procvičil česká slovíčka

Vydáno 07.03.2020 | autor: Jan Trávníček

"Jestli jste si mysleli, že uplynulý rok stál za ho*no, tak si počkejte na ten příští. To totiž vydávám nové album." Tento a spousta dalších tweetů v posledních letech zaplnily internet do té míry, že se sebeshazující vtípky a nekompromisní stěry Jamese Blunta na síti staly skoro slavnějšími než jeho vlastní songy. Kdo nevěří, ať si je vyhledá. Sympatický smysl pro humor ale nebyl to jediné, co někdejší voják z války v Kosovu dovezl do Prahy.

LIVE: James Blunt si před pražským koncertem procvičil česká slovíčka LIVE: James Blunt si před pražským koncertem procvičil česká slovíčka


JAMES BLUNT
TIPSPORT ARENA, PRAHA
6. 3. 2020

"Když se tady tak na vás dívám, vidím páry, co tady zamilovaně stojí a myslí si, že si udělají hezký, romantický večer a pak si to doma spolu užijou. Musím vás zklamat, bude to mizerné. A vlastně i dost smutné. Budete brečet a to není sexy. A hlavně pro chlapy, kteří mají založené ruce a myslí na to, jak už by se chtěli dívat na fotbal, mám špatnou zprávu. Budu hrát asi tak čtyři až šest hodin. Takže si udělejte pohodlí," přivítal bohužel jen zhruba z poloviny zaplněnou Tipsport Arenu britský písničkář a zpoza klavíru procítil Goodbye My Lover.

FOTOREPORT: James Blunt přivezl do Prahy nové album i letité hity

Za nedostatečnou účast ale nemůže ani tak sláva hlavní hvězdy večera, která se nedávno dočkala dalšího boostu díky skladbě s Robinem Schulzem, ale spíše slabší reklamní kampaň. Spousta potenciálních příchozích o koncertu ani nevěděla. James Blunt se tím ale nenechal rozhodit, nijak to nekomentoval a nechal za sebe mluvit humor. Třeba když na projekcích před začátkem nechal ukázat Donalda Trumpa se zpěvákovou hlavou na tričku nebo Borise Johnsona s nápisem "still beautiful". A k tomu hrál s nasazením, které by do něj mnozí asi neřekli.

Hned první skladba How It Feels To Be Alive byla prožitá naplno, emoce až na dřeň tak připomněly vystoupení mladšího kolegy Passengera, který také nechává na pódiu duši. A podobně jako on si nepatrně pohrál i s klasickou rádiovou strukturou svých písní. Wisemam tak zazněl ve svižnějším tempu a doplněn byl o kytarové sólo, zatímco taneční 5 Miles zcela postrádala elektronické elementy a její aranže tak byly rockovější.

HALA BOUŘILA NADŠENÍM

Diváci byli zpočátku spíše neteční a zmatení, už pro jejich vtip mohly být proslovy k navození atmosféry častější, Bluntův výkon je ale hned dvakrát donutil vytáhnout mobily a posvítit si na Carry You Home a také The Greatest, jednu ze dvou skladeb, kterou věnoval svým dětem. V Postcards, kterou zahrál na ukulele a rozšafně se roztančil, už ale diváky i rozmával. A ke konci, když zabrousil k jednomu z posledních rádiových hitů, zmiňovanému OK s Robinem Schulzem, už je měl na lopatkách. Hala bouřila nadšením a na zpěvákův povel si přidřepla a vyskočila jako jeden muž.

"Vždycky jsem chtěl být v kapele, ale nikdo mě nechtěl. I tihle čtyři muzikanti za mnou tady jsou jen proto, že jim platím," řekl napůl v žertu, když uváděl novinku Halfway jako duet Blunta s Bluntem. Naopak dojemný moment nastal při baladě Monsters, kdy se na obrazovkách nad jeho hlavou zjevovaly společné fotky s umírajícím otcem.

Sympatické bylo i odehrání největšího hitu You‘re Beautiful už uprostřed setu, jen tak mimochodem, jako by se nechumelilo. Na druhou stranu se ale tolik nepovedlo finále, protože po veleúspěšné 1973 přišla jalová Bonfire Heart, která v jeho repertoáru patří spíše k méně výraznějším písním a jako zlatý hřeb se nehodí. To je ale asi tak jediný drobný problém, který lze s pátečním vystoupením kamaráda a předskokana Eda Sheerana mít. Jinak to byl koncert na jedničku. Takže, jak se někdejší přítel Petry Němcové rozloučil v češtině: "Děkuji, dobrou noc, čau."

Setlist: How It Feels To Be Alive, Smoke Signals, The Truth, Wisemen, High, Champions, Goodbye My Lover, I Really Want You, The Greatest, I Told You, Halfway, Carry You Home, Postcards, 5 Miles, Stay The Night, You‘re Beautiful, OK, Monsters, Cold, 1973, Bonfire Heart

text: Jan Trávníček, foto: Tereza Veselá

Témata: James Blunt, Tipsport Arena

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít