LIVE: Joe Bonamassa je kytarovým králem blues zaslouženě

Vydáno 07.10.2015 | autor: admin

Před téměř vyprodaným Forem Karlín vystoupil v Praze bluesový velikán, kytarista Joe Bonamassa. Do České republiky se vrátil po dvou letech na den přesně, aby tu opět předvedl tradiční blues rock a ukázal, proč jsou jeho koncerty vyprodané. Něco ale přece jenom trochu drhlo.

LIVE: Joe Bonamassa je kytarovým králem blues zaslouženě Joe Bonamassa

JOE BONAMASSA
FORUM KARLÍN, PRAHA
5. 10. 2015
fotografie jsou pouze ilustrační, na koncertě nebylo povoleno fotit

 

Joe Bonamassa vtrhl na pódium tak, jak se na bluesového krále, za nějž je často označován, patří - s grácií a skladbou Spanish Boots. Spolu s ním pak zahájili pražský koncert bubeník Anton Fig a baskytarista Michael Rhodes. Po úvodu se k nim ještě přidali klávesista Reese Wynans s trumpetistou a saxofonistou. Bluesový večírek tak mohl začít. Sedící publikum se i na židlích začalo pohupovat do rytmu hudby. Joe střídal jednu kytaru za druhou a stejně tak prokládal vlastní písně s covery největších legend (Jimi Hendrix, Jeff Beck, B.B. King). Zazněly skladby The River, Spoonful, See See Baby i Double Trouble.

ANKETA: TOP 5 kytaristů současnosti. Jaký je nejlepší?


Téměř vyprodaný sál karlínského Fóra vděčně tleskal i po jednotlivých kytarových sólech. Někteří dokonce burcovali hudebníky k ještě větší intenzitě hraní. Obzvlášť když si Joe Bonamassa hrál svá tichá sólíčka - kytarová sóla ztlumená až na šepot - která po mohutné odezvě publika postupně nabírala grády. Často se přitom snažil dosáhnout toho nejvyššího tónu, který je možný z kytary dostat.  Jak ale kytarista s oblibou předváděl své umění, slovy směrem k divákům šetřil. 

Ačkoliv šlo nepochybně o výjimečnou kytarovou událost, nějaké nedostatky by se přece jen našly. Žánr blues je známý svými táhlými pasážemi, ale Bonamassa se občas vlekl tak moc, až to bylo nepříjemné. Podivné bylo také usazení diváků  - jelikož jednotlivá sedadla, jejichž ceny se pohybovaly mezi 1200 a 3400 Kč, byla oddělena pouze barvou židliček, i stojící divák, který zaplatil tu nejnižší částku, si mohl nakonec sednout.

Joe Bonamassa interview: Nejlepší odpočinek? Nákup nových kytar!

To ale byla vina pořadatelů, ne kytaristy. Všichni přítomní si jistě užili The Ballad of John Henry spolu s dalšími dvěma přídavky v té nejvyšší kvalitě - nechyběl ani battle mezi hudebníky. Aplaudovalo se tedy - jak jinak - ve stoje.

 

 

Jestli to byla opravdu kytarová událost roku, jak tvrdí pořadatelé, je zatím odvážné tvrdit. Vždyť nás ještě čekají koncerty Slashe a Joea Satrianiho. Ty ale nic nezmění na tom, že vidět Bonamassu naživo je zkrátka zážitek.

text: Jan Mareš, foto: bonamassalive.com

4,50

čtenáři

hlasuj

Mohlo by Vás zajímat

zavřít