LIVE: Kryštof nechali rozzářit Konopiště oceánem mobilů, Krajčo zpíval "po ostravsky" a přidal Gottův song Srdce nehasnou

Vydáno 06.09.2020 | autor: Aleš Materna

Havířovští Kryštof jsou magnetem fanoušků i po téměř třiceti letech od svého vzniku. Dlouho vyprodaný amfiteátr na Konopišti byl poslední zastávkou jejich letošního letního turné a publikum je nemínilo pustit z pódia. Ostatně, ani kapele se pryč moc nechtělo, a tak přidávala hned několikrát.

LIVE: Kryštof nechali rozzářit Konopiště oceánem mobilů, Krajčo zpíval LIVE: Kryštof nechali rozzářit Konopiště oceánem mobilů, Krajčo zpíval "po ostravsky" a přidal Gottův song Srdce nehasnou


Kryštof
Amfiteátr Konopiště
4. 9. 2020

Amfiteátr na Konopišti se začal postupně plnit od 18. hodiny a vystoupení předkapely Ajdontker tak již sledovala velmi početná skupina lidí. Ajdontker pochází stejně jako Kryštof z Havířova, známí jsou však převážně jen v severomoravském regionu a trochu v Polsku. Několik společných koncertů v předprogramu Kryštof jim však dalo šanci zviditelnit se i v dalších částech republiky.

Kryštof zahrál Obchodníka s deštěm a spustil liják. Jak vypadal koncert na Výravě?

Nutno podotknout, že se této často nevděčné role chopili se ctí a na pódiu působili jako zkušená a ostřílená kapela. Dokázali fanoušky roztančit i rozezpívat a nebáli se zahrát i tvrdší rockové písničky. Mají velmi povedené songy s neotřelými texty, obzvlášť refrén hitu Koupelna je natolik nakažlivý, že si jej pobrukovali téměř všichni. V osobě zpěváka a kytaristy známého jako Hrnec pak mají lídra, který nejen skvěle zpívá a hraje, ale také bez zábran vtipně komunikuje s diváky, takže vystoupení Ajdontker velice dobře naladilo posluchače na hlavní hvězdy večera.

Kryštof se na pódiu objevili kolem půl deváté večer a již úvodní tóny skladby Šňůry a velkolepá pódiová prezentace, které vévodila veliká obrazovka za bubeníkem, rozdělená do obdélníkových sektorů, či dva vizuálně zajímavé obří bubny po stranách pódia, daly pocítit, že zde máme co do činění s opravdovou poprockovou mega star české hudební scény. Světelná pódiová show, výstřely konfet či tryskající ohnivé sloupce na kraji pódia se u takto velké kapely daly tak trochu čekat, nicméně ve spojení s energií kapely působily skutečně nakažlivým dojmem.

Kapela vtrhla na pódium jako vichr z hor a na všech sedmi členech byl vidět entuziasmus, chuť a nadšení z toho, že mohou předávat radost a dobrou náladu prostřednictvím svých písniček. Oděn do nepříliš vkusných upnutých legín a pestrobarevné košile s květinovým vzorem, Richard Krajčo neustále povlával v popředí jako papírový drak ve větru s mikrofo(é)nem v ruce a úsměvem na tváři.

Vyjma okamžiků, kdy držel v rukou akustickou kytaru a zpíval některou z pomalejších balad, ani na chvíli nevydržel v klidu, nepřetržitě skákal, tančil a pobíhal po dlouhé rampě až mezi fanoušky a poplacával je po rukou. V tom mu zdatně sekundovali kytarista Evžen Hofmann, basák Nikolaj Atanasov Arichtev či celá tříčlenná dechová sekce Nikos Petros Kuluris, Nikolas Grigoriadis a Ondřej Kyjonka, která je po letech společného učinkování neuvěřitelně sehraná a bez nichž si písničky kapely již ani nelze představit. Aby to ale nebylo líto ani bubeníkovi Jakubovi Dominikovi, vyzval jej Richrad Krajčo v samotném závěru vystoupení, aby se také prošel po dlouhé rampě, což s chvilkou zdráhání nakonec za hudebního doprovodu ostatních a aplausu diváků provedl. 

Příběh českého hitu: Kryštof - Zůstaň tu se mnou

Oproti velkolepým koncertům na Strahově před dvěma lety nebylo vystoupení na Konopišti jen o přehrání těch největších rádiových hitů, kapela se nebála zařadit i ty méně známé songy. Překvapivě často zněl ostravský slang, jako třeba v písni OstravSKA balada v rytmu čardášové muziky či v nejnovějším singlu kapely Milan Baroš, což znělo i zde ve středních Čechách osvěžujícím dojmem a kapela tak dávala najevo, ke kterému regionu patří a dodnes se hrdě hlásí.

Ovšem výraz Baník pi*o vykřikovaný Krajčem mezi skladbami, jenž pro lidi z Ostravska již téměř zdomácněl, ovšem v jiných regionech může působit hanlivě až vulgárně, zněl možná až příliš často a prvoplánově. Zde mohl frontman kapely, který se občas nechával strhnout atmosférou koncertu, což bylo většinou ku prospěchu celé kapely i samotného vystoupení, trochu ubrat.

Nicméně ostravský slang v písničkách byl vtipný, stejně jako Krajčo, když popisoval, jak museli kvůli covidové panice rozdělit amfiteátr pomocí rampy na dvě poloviny a s pravou částí publiky si může poplácávat jen pravou rukou a levou částí amfiteátru zase jen tou levou, až nakonec vytáhl z podpaží dezinfekční gel a obě ruce si vydesinfikoval, aby je mohl použít k opětovnému poplácávaní.

Z největších hitů zazněly mimo jiné Rubikon, Ty a já, Obchodník s deštěm, Zůstaň tu se mnou (Za sny), pro lidi starší třiceti let Tak Nějak Málo Tančím, pro ty mladší Srdcebeat, ale docela překvapivě i Cesta nazpívána kdysi v duetu Richarda Krajča s Tomášem Klusem. Jakoby tím chtěla kapela a samotný Richard Krajčo symbolicky ukázat, že dřívější názorové rozepře s Tomášem Klusem již dávno odvál čas, ostatně stejně jako s autorem tohoto textu - ano, přiznám se, že jsem v minulosti neměl kapelu Kryštof příliš v lásce, ať už kvůli textům čí cílenému zaměření na tvorbu hitů pro česká rádia, což jsem i osobně Richardu Krajčovi vytýkal. 

Holíčský Cibula Fest převálcovali Kryštof, Kali nebo Mandrage

Ale „časy se mění," jak zpívávali v minulosti Bob Dylan či trio Kubišová, Vondráčková a Neckář, a tak je třeba s respektem uznat, že členové Kryštof časem vyzráli v jednolitou partu, dál si jedou po svém, dělají hudbu jakou chtějí oni, a jaká baví jejich fanoušky, a na Konopišti předvedli bez diskuzí prvotřídní show, v níž se z muzikantského ani vizuálního hlediska nedá najít jediné slabé místo.

Přidávali několikrát, v písničce Inzerát pak navedli diváky k vytvoření světelné mexické vlny pomocí svých mobilních telefonů, a úplně na závěr se ještě Richard Krajčo vrátil sám s akustickou kytarou, aby zazpíval a poslal jako pozdrav do nebe píseň Srdce nehasnou, kterou složil pro Karla Gotta a jeho dceru Charlotte Ellu krátce před umělcovou smrtí. Všechna  živá srdce v publiku byla zařazením této písně potěšena a zjihlá a lidé odcházeli domů za svitu měsíce nad původně gotickou, později přebudovanou konopišťskou hlavní věží, s pocitem vzájemného souznění, sounáležitosti a příjemně stráveného večera.

Text: Aleš Materna, foto: Kamil Klembara
Témata: Kryštof, Karel Gott, Richard KrajčoTomáš Klus, Milan Baroš, Ajdontker

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít