LIVE: LP byla ve Foru Karlín za královnu

Vydáno 09.07.2018 | autor: Jan Trávníček

A nemůže za to jen hozená atrapa koruny od jednoho z fanoušků, s níž zpěvačka odzpívala téměř celou píseň. Sedmatřicetiletá Newyorčanka s italskými kořeny je totiž naživo výtečná. Ne. Moment. Oprava. To je slabé slovo. Je vynikající.

LIVE: LP byla ve Foru Karlín za královnu LIVE: LP byla ve Foru Karlín za královnu


LP
FORUM KARLÍN, PRAHA
8. 7. 2018

Ten příběh už je tak omšelý, že nemá cenu se jím dlouze zaobírat. Ve zkratce: LP dlouhá léta bez většího komerčního úspěchu nahrávala písničky, větší úspěch ale měla jako autorka písní pro slavnější interprety - od Rihanny po Backstreet Boys. Pak ji opustila přítelkyně, ona jako rozchodovou píseň napsala Lost On You, kterou jeden z řeckých rádiových DJů nejprve rozšířil na všechny lokální stanice a následně jí zaplavil celou Evropu.

FOTOREPORT: LP přivezla do Fora Karlín hit Lost On You i zajímavé projekce
 
LP se stala hvězda a po dvou extrémně rychle vyprodaných koncertech v Roxy loni na jaře následně s velkým úspěchem zahrála ještě na Colours Of Ostrava. A právě jeho organizátoři ji letos přivezli do Česka znovu, a to jen pár dní před startem dalšího ročníku. Člověk nemusí být zrovna inženýr, aby mu došlo, že původní plán nejspíš byl dovézt ji opět na festival do Ostravy, logistika a kolidující termíny tomu ale nejspíš nakloněny nebyly, a tak se zpěvačka podívala do Fora Karlín. A vyprodala ho.
 
Předkapelou jí byli No Distance Paradise, indie-rocková kapela z Olomouce, která sice hudebně má s hlavní hvězdou večera společného pramálo, o jejích kvalitách ale není sporu. Muzika výborná, koncert jakbysmet, avšak zdálo se, že na to, že pánové hrají pro jedno ze svých nejpočetnějších publik v kariéře, moc si to neužívají. A přitom jim ta velká pódia tak sluší.


 
Škoda, že až na minulý týden, kdy čtyřčlenná parta zahrála jak na Rock For People, tak na domovském festivalu Fingers Up, ji v posledních měsících už tak často společně nevídáme. Zpěvák Marcel Procházka totiž mimo získání titulu MUDr. rozjel paralelně i sólovou dráhu pod pseudonymem Marcell a kromě toho ještě hraje na kytaru v kapele doprovázející Lenny, což je shodou okolností jedna z předskokanek, které před LP zahrály v Roxy loni. Kruh se uzavřel.

LIVE: Charismatická LP v Praze - Něco na téhle Lauře je. V popu se určitě neztratí

ABSTRAKTNÍ ZÁBĚRY V ZÁDECH

Laura Pergolizzi, jak zní její občanské jméno, nastoupila se svým sedmdesátiminutovým setem jen deset minut po deváté hodině a od minula jí za zády přibyla velká projekce. Na ní se promítaly vesměs černobílé, abstraktní záběry tu na letící ptáky, tam třeba na obrysy její tváře. Deska Lost On You sice není debutová, její autorka si je ale dobře vědoma, že její fanoušci ji tak vnímat budou, proto staví své koncerty s výjimečnými odbočkami výhradně na ní.


 
A je to tak dobře, protože písně jako Into The Wild, Muddy Waters nebo Strange, kterou končila hlavní set, jsou dostatečně melodicky i textově nosné na to, aby se o ně protagonistka mohla opřít. Poslední zmíněnou navíc doprovází i poselství o tom, jak jsme vlastně všichni zvláštní a přes své nedokonalosti jedineční, což je něco, co v jejích fanoušcích silně rezonuje. Když proto nechala v závěru písně vůbec poprvé zpívat je, mělo to jak hloubku, tak pointu.
 
Od minula ale přibyla ještě jedna věc. A sice reedice veleúspěšné kolekce, která počet skladeb natáhla z desíti na šestnáct a téměř všechny ve Foru Karlín zazněly. Nemá cenu bavit se o jednotlivostech, zmíníme proto tu nejdůležitější. Pokud její tvorbu znáte, víte velmi dobře, že většina jejich písní stojí především na jejím obdivuhodném, řezavém a v dobrém slova smyslu skřehotavém hlase, který napíná, co jen hlasivky vydrží. Doprovází se přitom tu na akustickou kytaru, tam na ukulele nebo si vystačí jen s tamburínou. Přes rozdílné aranže si je ale drtivá většina jejích skladeb v mnoha směrech podobná.


 
To však neplatí pro novinku Recovery. Jen klavírem doprovázená balada totiž zpěvačku namísto expresivní vokální ekvilibristiky donutila používat civilnější, intimnější hlas a mělo to takovou sílu, že vás to zaráželo do země jako hřebík, do něhož s každým refrénem udeří kladivo. LP tak jednou písničkou předvedla, že jsme od ní ještě pořád neslyšeli všechno a ještě nás má čím překvapit.

PLYŠÁCI A KVĚTINY NA PÓDIU

Trochu si sice celkový dojem pokazila jednak zejména v úvodu nedokonalým zvukem, tak také minimální komunikací s publikem, která se omezila jen na stručné děkovačky a uvádění názvu příští skladby. Seběhnutí k prvním řadám před přídavkem sice bylo milé, ale od umělkyně s tak silnou a po každé skladbě neuvěřitelně hlasitě podporující fanouškovskou základnou házející na pódium květy i plyšáky se vyloženě nabízelo, dát toho publiku ze sebe více. Tím spíš, když předchozí koncerty v našich končinách byly tak výjimečné.


 
Ale co už. Třeba si to všechno zpěvačka v hlavě díky změně místa konání jen všechno neuvědomila. Těžko říct. Podstatné je, že z hudebního hlediska ji za její nejčerstvější vystoupení nelze vytknout naprosto nic.

Setlist: Up Against Me, Tightrope, Other People, Muddy Waters, Into The Wild, Death Valley, Girls Go Wild, Dreamer, Swithblade, Recovery, No Witness, When We're High, Suspicion, Strange, Levitator, Free To Love, Lost On You

text: Jan Trávníček, foto: Tomáš Vlach

Témata: LP, Forum Karlín, Lost On You

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít