LIVE: Nabitý Vysočina fest: Kabát přivezl plamenomety, Jelen pokřtil vlčata

Vydáno 10.07.2016 | autor: redakce

Největší festival na Vysočině letos přivezl hvězdy domácí scény, v čele se skupinami Kabát, Vypsaná Fixa, Chinaski nebo Olympic. Třídenní program bavil po celou dobu, areál praskal ve švech.

LIVE: Nabitý Vysočina fest: Kabát přivezl plamenomety, Jelen pokřtil vlčata Kabát byl hlavní hvězdou Vysočina festu


VYSOČINA FEST
AMFITEÁTR JIHLAVA
7. - 9. 2016

Program zahájili Zrní, kteří svým originálním vystoupením zaujali návštěvníky všech věkových kategorií. Poté se především diváci vyššího věku přesunuli před hlavní Bosch stage, kde je přivítala kapela Bacily v čele s Václavem Neckářem. Všichni přítomní si spolu s nimi zazpívali i hit Stín katedrál, tím pomohli doplnit z repráků znějící vokály Heleny Vondráčkové.

Zrní se vrátili v čase a vyslali hrdinu počítačový hry do světa

V jednom z minulých ročníků pokřtil Tomáš Klus v jihlavské zoo tygří mládě, letos skupina Jelen křtila mládě vlka. Možná proto si potom museli vypůjčit nejen Kateřinu Marii Tichou na písně Tančíme spolu a Co bylo dál?, ale také klávesy od Chinaski.

ZA VYTISKOVOU ZPÍVAL FANOUŠEK

Pak už reproduktory na Automotive lighting stage chrlily do fanoušků tvrdý, syrový zvuk pod taktovkou Krucipüsk. Ve stejném čase se o pár desítek metrů dál vlnili návštěvníci na mnohem tanečnější a romantičtější skladby od O5 a Radeček. Ti na konci svého setu vyzvali přítomné dámy, aby si s nimi zazpívaly píseň a nahradily tak Kláru Vytiskovou, ale žádná za nimi na pódium nepřišla. A protože podle nich má Klára poměrně hrubý hlas, poprosili muže. Ti už byli o něco méně stydliví, tak si jeden z nich zazpíval i přes to, že moc neznal slova.

LIVE: Okolo Třeboně se nepasou jen koně, můžete tam narazit i na Chinaski

Ota Petřina alias Marpo si střihnul rovnou dva koncerty, odpoledne s Troublegangem, kde rapuje, a večer s Chinaski za bicími. Na večerním koncertě bylo o poznání víc posluchačů, v hledišti se ani nedalo projít z jedné strany na druhou. Kdo by si chtěl stěžovat, i pro něj měli Chinaski v repertoáru jednu píseň - Stížnost. Michal Malátný označil stěžování za národní sport a všichni hlasitým křikem souhlasili.

Kvůli nim Kuko z Horkýže Slíže jako vrchní chirurg se dvěma zdravotními sestrami zahájili operaci podle pokynu pořadatele o čtvrt hodiny déle, než bylo v rozpisu. Plastová pacientka posun naštěstí přežila, takže koncert mohl proběhnout v plné délce včetně obvyklých synchronizovaných tanečních kreací kytaristů. Čtvrteční program definitivně uzavřela formace Tři sestry. V průběhu vystoupení musel Fanánek své fanoušky na chvíli trochu rozehnat, aby umožnili výjezd sanitky z areálu. Po přejezdu muzikanti dokončili zbytek koncertu bez přerušení.

vložte odkaz, text nemažte

MAREK ZTRACENÝ SI POCHVALOVAL PŘEDSKOKANY KABÁT

Páteční program odstartovala Slza, jejíž hlediště připomínalo spíš přeplněné dětské hřiště, kde je oblíbenou hrou tleskaná do rytmu. Takže i přes nízký věkový průměr to mělo příjemnou atmosféru. Visací zámek tvořil naprostý protipól žánrového spektra. To se odrazilo na složení i reakcích publika, které pod jejich pódiem vyzdobeným tibetskými vlajkami pořádně řádilo. I když na poměry Visacího zámku to byly reakce poměrně vlažné.

Další na řadě byl Michal Hrůza se svou kapelou. Jejich set obsahoval zástupce z celé tvorby. Například Bílou velrybu nadělil klávesistovi k narozeninám, které má na každém koncertě. Po něm se Xindl X přiznal ke všem svým "dys", ale i přesto představil fanouškům píseň z připravovaného alba, které by mělo během podzimu vyjít.

Topfest vrcholil: Velké finále ovládli Kabát a následná bouřka

Divácky nejvíce oceněnou kapelou byli bezpochyby Kabát. Amfiteátr doslova praskal ve švech, neboť lístky na pátek byly beznadějně vyprodány. Kabáti se jim za to odvděčili nejen speciálním osvětlením, plamenomety a pyrotechnikou, ale především ostrým, syrovým zvukem a strhujícím vystoupením. Jako jediná skupina z celého festivalu dokázala bez jakéhokoli vybízení roztleskat a roztančit mimo kotel i celé tribuny. Marek Ztracený si později na vedlejší stage tuto "předkapelu" pochvaloval a navázal na ni se svou velmi energickou show. V některých momentech se div nepřeklopil ze stoličky za elektrickým klavírem. Páteční večer uzavřela návštěva ze Slovenska, No Name, kteří přeplněný amfiteátr využili bezezbytku.

ZÁVĚR PŘEVÁŽNĚ PUNK-ROCKOVÝ

Sobotní program byl ve znamení punk rocku. Na úvod se celým areálem rozezněly dudy kapely Pipes and Pints. Zpěvák Mike si hned na začátku nalil Red Bull na hlavu a následně o ni sešrotoval plechovku. Během vystoupení chodil do kotle a dokonce došlo i na stage diving. Koncert bohužel končil nečekaně brzy, kvůli vystoupení handicapovaných, které pořadatelé vložili do programu. Olympic byli o dost méně energičtí, ale to vynahradil fakt, že se řadí mezi legendy českých podií, proto si i tak našli velké množství příznivců. Následující minuty patřily partě Rybičky 48, těm hostoval v písničce Léto Pekař. Rybičky mu za odměnu do svého playlistu zařadili i dvě jeho písničky.Žánrově nejoriginálnější byli Čechomor, ale jejich hudba je vhodnější spíš na relaxování než na tančení. Možná i to byl jeden z důvodů, proč fanoušci Vypsané fixy již chystali na svou modlu. Bylo vidět, že jsou nevybití, proto si při Drogovém večírku vlezli na záda, později běhali v circle pitu a bavili se stage divingem. UDG opět zvali své fanoušky na vodu. Vybrali jednu zájemkyni, se kterou se bubeník projel na člunu ke zvukaři a zpět. Posledním interpretem celého Vysočina festu byl David Koller. Svůj set otevřel písní Chci zas v tobě spát. Její první sloku si zazpívali pouze diváci za doprovodu kapely. Ve zbytku koncertu se dostalo i na hity Lucie a Jasné páky.

text: Anna Hejkalová, foto: Hana Poláchová

Témata: Vysočina fest, Kabát, Chinaski, Pipes and Pints, Olympic, Vypsaná Fixa, Rybičky 48, Marek Ztracený, O5 a Radeček, UDG, Čechomor, Zrní, Marpo, Horkýže Slíže, No Name, Xindl X

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít