LIVE: Post-punková rozlučka s Basementem za asistence Protomartyr

Vydáno 25.04.2016 | autor: redakce

Zapamatovat si název kapely Protomartyr je takové martyrium, že jste to možná rovnou vzdali. Na jejich koncertě se tak sešly tři skupiny lidí - skalní fanoušci, zvědavci a ti, co se chtěli rozloučit s koncertní érou jednoho pražského baru.

LIVE: Post-punková rozlučka s Basementem za asistence Protomartyr Protomartyr v klubu Basement nenadchli

PROTOMARTYR
BASEMENT, PRAHA
21 .4. 2016


Celý večer začal poněkud bizarně. Rozproudila ho kapela Qui s frontmanem připomínajícím zpěváka z Offspring, co si vzal špatnou kombinaci prášků na léčbu ADHD. Svůj set napálili tak nahlas, že si publikum začalo zacpávat uši vším, co bylo po ruce od Hi-Fi špuntů, roliček z kapesníků až po sluchátka. Koho napadlo zeptat se nahoře v hostelu, pod který klub Basement spadá, jestli mu nepůjčí špunty proti hluku, jež dávájí zadarmo svým hostům, ten se dočkal odpovědi: "Cizím je prodávám za pětadvacet." Miláček. Opravdu.

Jak se klube jaro (III.): V Roxy zazáří Kölsch či Ten Walls, v Radosti FX Samuel Fach

Není tak divu, že se hostel s takovým přístupem rozhodl s hudební produkcí v klubu skoncovat. Koncerty nevynášely tolik jako odlehčenější produkce a pro zahraniční hosty nebyly ani určené ani přitažlivé. Prostor měl však specifickou atmosféru i kapacitu, jehož náhradu organizátoři koncertů v Basementu momentálně aktivně hledají. 


Do Basementu se chodilo především objevovat. Jedním takovým nesmazatelným objevem se nedávno staly divošky Bones

Hvězdy večera Protomartyr už asi do světa díru neudělají, zaujaly ale svým čistokrevným pojetím klasického post-punku, k čemuž je hlas zpěváka přímo stvořen. Celá hra byla založená na repeticích, silné basové lince a apatickém hlubokém zpěvu… Není třeba zabíhat do detailů, aby si každý čtenář nevybavil Joy Division a silnou inspiraci detroitské čtveřice právě v této britské legendě.

vložte odkaz, text nemažte

Čím Joy Division ohromili svět na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, to kapele jako Protomartyr nestačí. Ačkoli rozhýbali fanoušky do divokého upoceného mosh pitu, ty, co stáli mimo kruh, po první polovině koncertu unudili monotónností projevu. 

Vizáž samotného zpěváka se nakonec stala tahákem večera. Vypadal, jako by zatáhl školení v pojišťovně, a ženě se vymluvil, že si jen odskočil na jedno pivko, co zarytě svíral celý koncert v ruce. Sebevíc je hudba Protomartyr vážná, bohužel přitáhla fanoušky, kteří Caseyho zmínku o takové události, jakou byla smrt Prince, nechali bez reakce. Snad byli jen natolik opilí nebo rozjetí, že se přeslechli, jinak by to pro ně bylo smutné skóre o jejich hudebním povědomí.

Basement je pro koncertní návštěvníky tímto oficiálně mrtev. Počkejte si na zprávy o novém prostoru, snad ještě originálnějším, než byl tento.

text: Alena Bílková, foto: Barbora Gadlinová

2,00

čtenáři

hlasuj
zavřít