LIVE: Sting a Shaggy v Praze předvedli, že spojení rocku a reggae může fungovat

Vydáno 17.11.2018 | autor: Jan Trávníček

Stingova pozice na scéně je neotřesitelná. Zasloužilý umělec se dostal do bodu, kdy si uvědomil, že už si může dělat, co chce. Mohli jsme ho proto vidět pokoušet se rozjet comeback The Police, zpívat se symfonickým orchestrem, dělat muzikál, objet svět na společném turné s Paulem Simonem i Peterem Gabrielem a teď se dal dohromady se Shaggym. Na první pohled nesourodá dvojice spolu natočila dokonce i desku, čímž spolupráci posunula na další level. A nyní jsme tuto lahůdku viděli i v Praze.

LIVE: Sting a Shaggy v Praze předvedli, že spojení rocku a reggae může fungovat LIVE: Sting a Shaggy v Praze předvedli, že spojení rocku a reggae může fungovat


STING & SHAGGY
FORUM KARLÍN, PRAHA
16. 11. 2018

Začátek naplánovaný na dvacátou hodinu byl posunut o dvacet minut, neboť před beznadějně vyprodaným Forem Karlín čekala dlouhá řada diváků ještě pár minut před startem. Pak už ale nikomu nic nebránilo užít si dvouhodinovou exkurzi do globální kuchyně účinkujících. Z ní se podávalo přes třicet chodů a zní téměř neuvěřitelně, že všechny byly vměstnané do tak krátkého časového bloku. Sting a Shaggy totiž zvolili nezvyklou strategii - nepotřebovali si vychutnávat potlesk po každé písničce, takže nechali kapelu hrát vlastně nonstop, mezi skladbami nepromluvili k publiku ani jednou a prostě jen odškrtávali jednu klasiku za druhou.

FOTOREPORT: Forum Karlín vidělo neobvyklé spojení: Se Stingem pobíhal na pódiu reggaeman Shaggy

Ze společné reggae desky 44/876 zaznělo celých devět kousků, mezi nimiž čněly například If You Can't Find Love, Don't Make Me Wait nebo Dreaming In The U.S.A. s očekávanou vsuvkou Shaggyho, který pronášel slova o rovnosti, jednotě a lásce. Mimo ně ale bylo i dost času na velké hity obou protagonistů, takže na jedné straně jsme slyšeli Every Little Thing She Does Is Magic, Message In The Bottle, Desert Rose nebo Fields Of Gold, v níž si možná fajnšmekři mohli všimnout pár neodehraných tónů na kytaře, což byla dost možná jediná muška létající v prostoru pro perfekcionisty.

A na druhé straně jsme si zase mohli zazpívat dodnes hojně hrané Hey Sexy Lady, Boombastic či It Wasn't Me. Oba protagonisté se navíc hojně doplňovali, takže například v úvodní Englishman In New York udělal Shaggy v refrénu z Angličana Jamajčana a mistr vypravěč mu to pak vrátil v Angel, kde si zase refrény vzal na starosti on.

GRIMASY A SKVĚLÉ VOKÁLY

Vzájemná chemie byla vůbec zábavná. Zatímco Stinga dnes mnozí už řadí do škatulky akademicky přesně hrajících hudebníků, gentlemanů, kterému byste věřili, že si potrpí i na čaji o páté, zde byl skoro v roli sidemana, neboť rozevlátý Shaggy si roli showmana v pestrobarevné košili a klobouku vyloženě užíval. Neustálé povzbuzování diváků k tleskání do rytmu, kroucení pánví a pro někoho možná nevkusné simulování sexu do rytmu bicích Joshe Freese bylo v kombinaci s konzervativněji působícím sedmašedesátiletým rockerem v kontrastu. Přesto nelze říct, že by jim to spolu neladilo. A tak zatímco padesátiletý otec dvou dětí dělal grimasy na diváky i svého spoluhráče, Gordon Sumner mu k tomu kontroval svými neuvěřitelnými vokálními možnostmi.



Zapomenout bychom neměli ani na doprovodnou kapelu, protože o Stingovi je známo, že s nikým menším než geniálními muzikanty neztrácí čas. Mimo už zmíněného bubeníka samozřejmě nemohl chybět Dominic Miller a jeho syn Rufus, kteří ale tentokrát moc prostoru nedostali, zato se diváci mohli kochat fenomenální prací vokalistů, z nichž Mellisa Musique zazářila ve Waiting For A Break Of Day a její kolega Gene Noble zase v Gotta Get Back My Baby nebo útržku Lucid Dreams od JuiceWrld, jež byl vložen do Shape Of My Heart. Pro úplnost ještě dodejme, že na klávesy hrál Kevon Webster.



Bylo toho opravdu moc, co by stálo za zmínku, vždyť skoro každá odehraná píseň je příběhem sama o sobě, a to jsme ještě nezmínili drobnou hereckou etudu v Crooked Tree. Na scénu nastoupil policista, donutil Stinga obléci si pruhovaný vězeňský svetr a Mr. Lover Lover v převleku za soudce mu v bílé paruce s kladívkem zpoza pultu spílal, což mohlo v kontextu večera působit zvláštně, ale jen do chvíle, než jste si k písničce přeložili text. Na takové mimořádné a brilantní hudební události by zkrátka chyby hledal jen hnidopich.

setlist: Englishman In New York, 44/876, Morning Is Coming, Every Little Thing She Does Is Magic, Oh Carolina/We'll Be Together, If You Can't Find Love, Love Is The Seventh Wave, To Love And Be Loved, Message In The Bottle, Fields Of Gold, Waiting For The Break Of Day, Gotta Get Back My Baby, If You Love Somebody Set Them Free, Don't Make Me Wait, Angel, Dreaming In The U.S.A., Crooked Tree, Shape Of My Heart (s útržkem Lucid Dreams od JuiceWrld), Walking In The Moon (s útržkem Get Up, Stand Up od The Wailers), So Lonely/Strenght Of A Woman, Hey Sexy Lady, Roxanne/Boombastic, Desert Rose, It Wasn't Me, Every Breath You Take, Fragile

text: Jan Trávníček, foto: Tomáš Klíma

Témata: Sting, Shaggy, Forum Karlín

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít