LIVE: Suzanne Vega nezklamala ani ve Zlíně. Zpívala nesmrtelné hity i píseň o Václavu Havlovi

Vydáno 06.06.2016 | autor: redakce

Není snad roku, kdy by k nám nepřicestovala americká písničkářka a kamarádka Václava Havla Suzanne Vega. Tentokráte to byly dvě návštěvy v rámci velmi krátkého, ale intenzivního turné po Česku. Začalo v Pardubicích a skončilo o den později ve Zlíně. V Baťově městě se vystoupení konalo v novém Kongresovém centru, jehož projekt navrhovala architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná. Nakonec se do pohodlných sedaček zabořilo pět set pozadí fanoušků, kteří si nenechali ujít jedinečný koncert v moderním sále.

LIVE: Suzanne Vega nezklamala ani ve Zlíně. Zpívala nesmrtelné hity i píseň o Václavu Havlovi Suzanne Vega okouzlila fanoušky ve Zlíně. Foto: Karel Prchal

SUZANNE VEGA
KONGRESOVÉ CENTRUM ZLÍN
5. 6. 2016

Přímo uprostřed velkého pödia koncertního sálu stála jen malá hromádka techniky s odposlechy a jedním mikrofonem. Na první pohled by se zdálo a (i to tak vypadalo), že půjde o další z nekonečné řady komorních a poklidných vystoupení. Ale zdání klamalo, a i tak malé vybavení stačilo, aby Suzanne donutila svou hudbou posluchače na balkonu prvního patra zvednout zadky a tleskat vestoje. Kromě jejích silných písní se přidala i burcující kytara jejího stálého spoluhráče Gerryho Leonarda, který se svým nástrojem kryl záda také nesmrtelnému Davidu Bowiemu.

FOTOREPORT: Intimní Suzanne Vega potěšila ve Zlíně písničkami i podpisy

Ve zlínském setlistu byly zastoupeny písně ze všech zpěvaččiných studiových alb. Na začátku sáhla po eponymní desce z roku 1985 a vytáhla Marlene On The Wall. Stejný šuplík potom otevřela ještě několikrát (Small Blue Thing, The Queen And The Soldier, Some Journey). Dvojici účinkujících v Jacob And The Angel ze zatím poslední a dva roky staré desky Tales From The Realm Of The Queen Of Pentacles doplnil hostující hráč na elektrickou basu. Zazněly i New York Is My Destination, Annemarie, Left Of Center.

JEDNODUCHÁ SCÉNA, KRÁSNÁ HUDBA

Strohá scéna se až v druhé polovině koncertu trochu probudila hrou světel a náznakem nějaké projekce připomínající zapletené větve stromů. Jinak se změnily pouze barvy. Z modré na červenou a naopak. A to opět velmi pomalu. Nešlo tu však o barvy, projekce a další vychytávky známé z koncertů kapel světových jmen. Suzanne Vega nic z toho všeho nepotřebuje. Vystačí si se španělkou na krku a svým hlasem. "Ten její sametový hlas je neskutečný. Byl to zase výborný koncert," pochvalovala si po vystoupení frontmanka November 2nd Saša Langošová, kterým právě Vega dohodila Tchada Blakea, aby udělal finální mix jejich dva roky starého alba Night Walk With Me.

vložte odkaz, text nemažte

V závěru večera se zpěvačka vrátila k druhé desce Solitude Standing a z ní vybrala dva nesmrtelné hity Luka a Tom's Diner. To už si podupával a broukal známou melodii každý. A přesně podle pořekadla, že v nejlepším se má přestat, to udělala i Vega. Poděkovala a zmizela na krátkou dobu za závěsem schovávajícím zvukařský pult. Nečekala zde dlouho, protože měla připravený přídavek. Ale chtěla chvíli slyšet, jaký hluk udělá pět set párů rukou, když společně zatleská.

VZPOMÍNALA NA VÁCLAVA HAVLA

Poté fanouškům nabídla další tři chody. Nejprve se dostali s písni In Liverpool na desku 99,9 Fo. Pak si písničkářka vzpomněla v Horizon (There Is A Road) i na bývalého československého prezidenta Václava Havla, se kterým se kamarádila. "Znali jsme se asi pět let. Přišel na můj koncert, potom jsme si posílali maily. A když zemřel, tak jsem na něj pořád myslela a nakonec napsala o jeho životě píseň. O vězení, kde pobýval, o lásce k lidem a umění, kterou v sobě měl," uvedla píseň Vega.

Suzanne Vega potěší Pardubice i Zlín: TOP 5 nejlepších písniček vypravěčky newyorských ulic

Poslední položkou ve zlínském setlistu byla Rosemary. I když se posluchači mohutným aplausem dožadovali dalšího přídavku, už nic nepřišlo. Mohli si ale ve foyeru zakoupit její poslední desku, a když chvíli počkali, tak jim ji osobně Suzanne Vega s Gerry Leonardem podepsala. A kdo chtěl, mohl se s ní i vyfotit.

Text a foto: Karel Prchal

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít