LIVE: Tom Walker téměř zboural pražskou Roxy

Vydáno 30.10.2019 | autor: Aleš Materna

Vypadalo to, že spadne střecha. Tak ohlušující a frenetický byl řev a aplaus poté, co dohrál poslední písničku. Samozřejmě se ještě vrátil. A samozřejmě byl jedním z přídavků hit Leave A Light On. To už se klub Roxy otřásal v základech.

LIVE: Tom Walker téměř zboural pražskou Roxy LIVE: Tom Walker téměř zboural pražskou Roxy


TOM WALKER
ROXY, PRAHA
29. 10. 2019

Skotský písničkář Tom Walker s doprovodnou kapelou odehrál další skvělé vystoupení v Česku. Po letní zastávce na Colours of Ostrava zazpíval poprvé v Praze. A narváno bylo až po strop. Ten poměr byl jasný - odhadem 70 ku 30 % ve prospěch žen, dívek a slečen. Muži byli v publiku zastoupeni v mnohem menším počtu, většinou jako doprovod svých něžnějších poloviček. Ale ani oni se neubránili přívalu energie, která se v rychlejších písních hrnula z pódia a jako divoká řeka Spey pramenící ve skotské vysočině strhávala vše kolem sebe do hypnotického víru bublající rytmiky a charismatického zpěvu.

FOTO: Tom Walker pobláznil fanoušky v Roxy

Tom Walker. Téměř celý koncert s charakteristickým pleteným kulichem na hlavě. Neustále pohodově naladěný vousatý námořník z velrybářské lodi ve flanelové košili. S kytarou pověšenou přes mohutnou hruď. S úsměvnými proslovy o svém dospívání. Ale hlavně s velice zajímavými písničkami, podpořenými svým hlasem.

Ano, hlas je jeho největší devízou. Ať zazpívá procítěnou baladu s klavírem či akustickou kytarou (Blessing, In The End), nebo přejde v syrový chraplák v rychlejších skladbách (My Way, Cry Out, Heartland), stále je cítit skotská melodika, drsnost krajiny, řízná chuť whisky. Navíc měl v zádech výborné instrumentalisty. Bubeník svými vnitřnosti trhajícími údery rozrážel davy před sebou, do takto vzniklých trhlin se jistým projevem občas vklínila doprovodná zpěvačka v duetu a jednou i sama. A také další výhodu měl Skot na své straně - oddané publikum, vřeštící, aplaudující, pískající, hlavně však tančící a zpívající. Skvělá podpora. Strhující koncert.

Hrál hodinu a půl. A přehrál téměř všechny songy z debutové desky What a Time To Be Alive, která vyšla letos v březnu a hned se vyšplhala na první místo britské hitparády. A nechyběly písně, které za poslední dva tři roky již stihly téměř zlidovět…kromě zmíněných třeba Fly Away nebo Just You and I. Nakažlivé na první poslech, pod kůži se zarývající po několikerém přehrání. A to bez studu přiznám, že jsem ještě ráno před koncertem neměl o tomhle chlapíkovi ani potuchy. O to příjemnější překvapení pro mě jeho koncert byl.

A pokud někdo zmiňuje podobnost s Edem Sheeranem… ano, také jde o kluka s kytarou, co umí zpívat. Ale když proniknete hlouběji do jeho duše, zjistíte, že je zcela jiný. Svůj. A pokud bude dál skládat tak podmanivé písničky, zanedlouho možná Eda Sheerana strčí do kapsy. Našlápnuto má skvěle.

Text: Aleš Materna, foto: Petr Hanč

Témata: Tom Walker, Roxy, koncert, recenze

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít