LIVE: Tomáš Klus v doprovodu Janáčkovy filharmonie oslnil Prahu. Došlo i na křest desky

Vydáno 05.12.2019 | autor: Andrea Štipčáková

Tomáš Klus připravil fanouškům zcela jedinečný zážitek. V pražském O2 universu odehrál koncert v doprovodu Janáčkovy filharmonie, která vdechla jeho písním zcela jinou atmosféru. Zároveň během večera pokřtil vycházející desku Klusymfonie, nahranou právě s orchestrem.

LIVE: Tomáš Klus v doprovodu Janáčkovy filharmonie oslnil Prahu. Došlo i na křest desky LIVE: Tomáš Klus v doprovodu filharmonie oslnil Prahu. Došlo i na křest desky


TOMÁŠ KLUS
O2 UNIVERSUM, PRAHA
4. 12. 2019

V doprovodu symfonického orchestru by si Tomáše Kluse dokázal před nějakými deseti lety představit asi jen málokdo. Z písničkáře hrajícího třeba na strážnickém folkovém festivalu Slunce, který si vystačil pouze s kytarou v ruce a parťákem Jiřím Kučerovským, se však během této doby stal manžel a otec. Díky novým životním zkušenostem se i jeho hudba posunula trochu jiným směrem.

VIDEO: Tomáš Klus zpívá o Domu, který chátrá. Inspirovaly ho demonstrace

Klusovy skladby už nepůsobí tak bezstarostně jako v minulosti, a i když hraje kytara v jeho repertoáru stále prim, doprovází jej také bicí či baskytara. Když tedy písničkář před více než rokem oznámil své spojení s filharmoniky, nebyla ta představa až tak nereálná.

LIVE: Tomáš Klus v doprovodu filharmonie oslnil Prahu. Došlo i na křest desky

ROVNOCENNÉ PARTNERSTVÍ

V pražském O2 universu dokázal, že toto spojení nebylo mylné. Janáčkova filharmonie v čele s dirigentem Janem Kučerou rozhodně nebyla Klusovi jen nějakou kulisou, ale rovnocenným partnerem. V jejím doprovodu získaly písně na intenzitě a originalitě. Zvláště skladbě Vločka nové aranžmá neskutečně slušelo. Tomáš Klus však ukázal, že smyčcový kabát sedí i jeho starším písním, které kdysi hrával jen za doprovodu kytary. Ať už šlo o úvodní Markétce či Trigorin.

FOTO: (Ne)formální večer s Klusymfonií: Tomáš Klus hrál v Praze s ostravskou Janáčkovou filharmonií

I přes formální nádech vystoupení však zůstal písničkář svůj. To, že mu koncertování v obleku není vlastní, demonstroval už na samotném začátku rozepnutím saka. A občas si neodpustil ani nějaký ten vtípek. Samozřejmostí pro Kluse byla také vycházka do publika, kterou svá vystoupení často okoření.

Ocenění náleží také Cílové skupině, která se na pódiu rozhodně neztratila. Jiří Kučerovský vystřídal během večera hned čtyři kytary, Petr Škoda zase předvedl obrovský cit pro bicí. Speciální zmínku si bezesporu zaslouží Jan Lstibůrek, který dal s přispěním již zmíněného Kučerovského písním Tomáše Kluse nová aranžmá.

Za jedinečný zážitek byl Tomáš Klus společně s Janáčkovou filharmonií odměněn dlouho trvajícím potleskem vestoje, na který zareagoval pokřtěním vycházejícího LP Klusymfonie. A jelikož neměl po ruce šampaňské, vyslal desku do světa symbolickým posypáním manžetovými knoflíčky. Následující MantraMarie, kterou písničkář zahrál na prosbu fanynky, byly už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

LIVE: Tomáš Klus v doprovodu filharmonie oslnil Prahu. Došlo i na křest desky

Text: Andrea Štipčáková, foto: Pavla Dolanská

Témata: Tomáš Klus, Cílová skupina, Janáčkova filharmonie, Klusymfonie

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít