LIVE: TOP 8 NEJ Sázavafestu - Thomas Anders i Ruslana zklamali, zastoupili je Vojta Dyk nebo Barbora Poláková

Vydáno 07.08.2017 | autor: Hana Bukáčková

První srpnový víkend patřil tradičně Sázavafestu, letos už posedmnácté. Zatímco konkurenční akce nabývají na gigantičnosti, Sázavafest si sympaticky uchovává svou relativně komorní tvář. Malebné prostředí zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou tak nabízí skvělé zázemí. Zatímco největší festivaly spoléhají na současné tahouny světové scény, Sázavafest vsadil letos na "retro" vlnu. Jestli to byl dobrý tah, se dozvíte v našich osmi NEJ z pátečního a sobotního programu. 

LIVE: TOP 8 NEJ Sázavafestu - Thomas Anders i Ruslana zklamali, zastoupili je Vojta Dyk nebo Barbora Poláková LIVE: TOP 8 NEJ Sázavafestu - Thomas Anders i Ruslana zklamali, zastoupili je Vojta Dyk nebo Barbora Poláková


NEJPOČETNĚJŠÍ = Vojta Dyk a B-Side Band

Co do počtu muzikantů na jednom pódiu letos jednozačně vévodil Vojta Dyk s B-Side Bandem. Po úspěšných květnových koncertech s sebou Dyk přivezl "svůj" výčep i s alkoholem, který osobně roznášel mezi vyvolené fanoušky z prvních řad. Ale nebylo to jen o alkoholovém dýchánku. Vojta nechal krom svého výborného hlasového fondu vyniknout i svoje showmanství v podobě různých vtipných glos. Zazněly i povedené covery, včetně Can't Stop The Feeling! od Justina Timberlakea. Neopakovatelný hudební zážitek byl zlatým hřebem sobotního programu. 

TOP 7 nejoriginálnějších českých koncertů prvního pololetí 2017: Emma Smetana Mezi vlaky nebo Nebe v planetáriu

NEJSTERILNĚJŠÍ = Thomas Anders z Modern Talking

Sterilované nakladačky by mohly závidět tomuto zpěvákovi, jehož vystoupení patřilo k těm nejočekávanějším. Modern Talking byl pojem v osmdesátých letech, kdy na nás utočili ze všech hitparád. Andersovo vystoupení ale bylo bez energie, vyplněné zdlouhavým povídáním, na které nikdo nebyl v tu dobu zvědavý. Jeho zpěv nepatřil ani v dobách největší slávy Modern Talking k tomu nejlepšímu, ale na Sázavafestu se nám naskytla opravdu tristní podívaná. Kdo ví, jestli vůbec naživo odzpívána. Nepochopitelné bylo uprostřed setu zařazení akustických písní, které z této estrády udělaly ještě větší guláš. 

Thomas Anders byl hlavní hvězdou pátečního Sázavafestu, diváky bavili i Mig 21, Michal Hrůza nebo Jelen

NEJADEKVÁTNĚJŠÍ NÁHRADA = David Koller

David Koller původně neměl na festivalu vystupovat, ale pár dní před zahájením se ze zdravotních důvodů omluvil Miro Žbirka. Pořadatelům se podařil husarský kousek a během chvíle sehnali Davida Kollera, který krom svých sólových věcí zařadil do repertoáru i dvě pecky od Lucie (Troubit na trumpety by se nám líbilo a Černí andělé). Koller vystoupením potvrdil svoje kvality, pohladil srdce každého rockera a patřil k tomu nejlepšímu, co festival nabídl. 

NEJTANEČNĚJŠÍ = Dara Rolins

Dara nepatří mezi obvyklé účastníky klasických letních festivalů, a tak byli všichni v očekávání, jak se vystoupení zhostí. Klobouk dolů před její kondičkou, své tělo umí Rolins lehce rozvlnit. Krom novinek z nové desky vytáhla i archaické kousky včetně legendárního hitu Zvonky štěstí. I když se na pódiu společně s dvojicí tanečnic mohla rozdat, energie z pódia na lidi nepřeskočila. Ruslana by mohla její fyzičku závidět, rovněž i dokonalý zpěv bez zadýchání... až jsme si nebyli jistí, zda to není playback. Moc dokonalosti najednou v tomto případě bylo spíše na škodu. 

VIDEO: Dara Rolins si s letním hitem podmanila i Kubu

NEJOSOBITĚJŠÍ = Barbora Poláková

Bára Poláková byla se svým hitem Nafrněná vyhledávanou tváří posledních dvou let. Zdejší pódium jí oproti tomu gigantickému na Colours of Ostrava svědčilo víc. Na letošní sezónu si naplánovala jen hrstku koncertů, takže jsme měli jedinečnou příležitost ji vidět naživo po delší pauze, která byla způsobena druhým porodem. Krom věcí z debutové desky představila své dvě horké novinky, které se objeví na novém albu - to vyjde v březnu. Dobře naladěná Bára dokázala vyhecovat posluchače a ukázala, že není jen zpěvačkou jednoho hitu. V rámci soboty patřila k tomu nejlepšímu a z ženského boje odešla s pomyslnou korunkou na hlavě. 

NEJPRAŠTĚNĚJŠÍ = Mig 21

Taneční, pěveckou a striptérskou kapelu z Prahy 5 Smíchova není třeba dlouze představovat. Parta kolem dominantního Jirky Macháčka je známá svým humorem a zajímavou pódiovou prezentací, za kterou zodpovídá Pavel Hrdlička. Krom osvědčených hitovek včetně Tančím, Slepic pírka, Snadné je žít či Malotraktorem zazněla novinka Svoboda není levná věc, která se setkala s kladným přijetím. Páteční večer patřil jen jim. 

NEJŽIVOČIŠNĚJŠÍ = Ruslana

Ukrajinská zpěvačka Ruslana, která se blýskla před třinácti lety výhrou v Eurovizi, se u nás dostala do povědomí fanoušků singlem Wild Dances. Tento svůj jediný zásadní hit zařadila zpěvačka hned na úvod, aby na něj přitáhla lidi. Oproti Andersovi dala do svého vystoupení o sto procent energie navíc, ale ničím zásadním krom koženého oblečku, "vytí" a "strojové" živočišnosti neohromila. Vystoupení tedy kvůli jejímu nevelkému pěveckému výkonu zůstalo fádní. Společně s Adersem byli oba na festivalu tak trochu exotikou. Vystoupení jako od kolotočářů a jedno velké nablýskané nic. 

Závěr Sázavafestu patřil ženám, z Ukrajiny přijela Ruslana, zazpívaly i Dara Rolins nebo Barbora Poláková

NEJNADĚJNĚJŠÍ = Poetika

Parta z Vysočiny, která si už přes rok říká Poetika, zabodovala v loňském roce hitem Zkouším žít. Často bývají srovnáváni s ATMO music. Proto byla otázka, jak se poperou s festivalovým setem a jestli nezůstanou další kapelou jednoho hitu. Kluci však na sobě pracují, nedávno vydali povedený klip Trinity, podle něhož se bude jmenovat celá deska, která vyjde už zhruba za měsíc. Na koncerty si k sobě přibrali bubeníka a kytaristu, kteří set okořeňují opravdovostí a drivem, dodávají mu větší muzikálnost. Tento tah se jim povedl a nezbývá než se těšit, kam až se tihle týpci vypracují.

Text: Hana Bukáčková, foto: Radim Hromádko

Témata: Sázavafest, Thomas Anders, Modern Talking, Ruslana, Dara Rolins, David Koller, Vojta Dyk, Barbora Poláková

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít