Luděk Nekuda - Inteligentní bavič, který zemřel zbytečně. Kvůli scénáři

Vydáno 21.04.2018 | autor: Roman Jireš

Před třiceti lety, 10. března 1988, zemřel herec, textař a ve své době populární průvodce televizním a divadelním pořadem Sešlost Luděk Nekuda. Jeho tragický skon ve věku pouhých 45 let patří k nejzbytečnějším úmrtím v historii tuzemského showbusinessu. Oblíbený komik a hudebník zemřel poté, co pod vlivem alkoholu spadl ze schodů, když zapíjel vztek kvůli odmítnutému televiznímu scénáři. "Přišel z televize rozčilený, najedli jsme se a on pak šel k sousedovi," popsala tragický den jeho žena Hana.

Luděk Nekuda - Inteligentní bavič, který zemřel zbytečně. Kvůli scénáři Luděk Nekuda - Inteligentní bavič, který zemřel zbytečně. Kvůli scénáři


Smrt si říká rock'n'roll (339.) - Luděk Nekuda


Bývalý konferenciér skupiny Plavci, moderátor oblíbeného rozhlasového Dobrého jitra a interpret hitu Pes suverén se sousedem zapíjeli žal se na zpáteční cestě 6. března zřítil ze schodů a upadl do bezvědomí. Při léčbě došlo sice nejprve ke zlepšení zdravotního stavu, ale po pěti dnech zemřel. Příčinou smrti byla naražená přední část lebky, poraněné čelní laloky a lehké krvácení do mozku. A důvod jeho přehnaného popíjení? Nekuda měl napsaný další scénář ke svému pořadu Sešlost, ovšem televizní cenzura mu vytkla politicky nevhodný obsah. Tím se spustila sérii nehod, které nakonec vedly i k jeho zbytečné smrti.

Miloš Forman - Oscarový režisér, který ve svých filmech nabídl jazz, klasiku i Courtney Love

Herec a moderátor Nekuda v osmdesátých letech patřil ke známým osobnostem českého showbyznysu. Kabaretiér, autor písniček, muzikant, zpěvák, herec, moderátor, televizní dramaturg a muž dalších profesí z oblasti zábavy byl inteligentní bavič. Rád si díky své perfektní znalosti češtiny pohrával se slovíčky jak v písničkách, tak v zábavných scénkách.

HUMORNÁ SEŠLOST


Nekuda se narodil 10. října 1942 v Ostravě. Mohl se stát lékařem, dokonce udělal přijímačky na medicínu, ale nakonec vystudoval ostravskou pedagogickou fakultu, obor ruský jazyk a hudební výchova. V roce 1961 spoluzakládal ostravské divadélko malých forem Pod okapem, kde účinkoval coby zpěvák a trumpetista. V divadélku hráli také Tomáš Sláma a Jiří Wimmer. V té době začal skládat, textovat a nahrávat své první písničky a objevoval se i v někdejší Československé televizi. Od roku 1967 hostoval v Divadle Semafor, kde účinkoval v hrách Poslední štace a Tak co, pane barone. V roce 1969 přesídlil do Prahy a od roku 1980 působil coby dramaturg v redakci zábavy Československé televize, kde uváděl společně s Jiřím Císlerem vlastní zábavní pořad Sešlost, kam si zval různé hosty.Šest let po jeho smrti byla v rozhlasovém Toboganu pokřtěna kniha Sešlost Luďka Nekudy. Hosty v pražském Euroklubu při té příležitosti byli bavič Jiří Císler, herečka Eva Jakoubková a zpěvák Petr Novák. "Na Luďka jsme nevzpomínali nostalgicky ani sentimentálně - bylo to dopoledne plné humoru a nadsázky. Volali k nám knihkupci z celé republiky, ale i Nekudovi spolupracovníci," uvedl moderátor Tomáš Sláma.

Knihu Sešlost ilustroval výtvarník a někdejší bubeník skupiny Olympic Jeňýk Pacák. Kromě kapitol televizních a rozhlasových obsahuje i dosud nezveřejněné texty. Jedním z nich je Swingová pohádka, ve které Nekuda zúročil všechny své schopnosti, především hudební.

Roman Jireš

Text: Luděk Nekuda, Sešlost, Olympic

zavřít