Natalie Kocab interview: Nikdy nebudu solit jedno album za druhým

Vydáno 05.05.2016 | autor: Jaroslav Noska

Zpěvačka a spisovatelka Natalie Kocab po několikaleté odmlce vydala nové album s názvem Ellis Island. Natočila ho ve spolupráci s autorkou Michaelou Polákovou, přizvaly si i věhlasné hosty, mezi nimiž nechybí Nick McCabe, kytarista Verve. Najdete na něm skladby s tématy vztahů i politiky, jednu píseň si Natalie dokonce nezvykle zazpívala v rodném jazyce. Zpěvu v češtině obecně moc nakloněna není, i když album v mateřštině do budoucna nevylučuje. 

Natalie Kocab interview: Nikdy nebudu solit jedno album za druhým Natalie Kocab si se svými alby dává načas

Od vydání tvého posledního alba uběhlo skoro šest let, proč to trvalo tak dlouho?
Když jsem vydávala poslední album, bylo mi 25, myslela jsem si, že bych mohla prorazit a živit se hudbou. Tehdy jsem ještě dělala kompromisy. Daleko větší než u této desky. Měla jsem strašný pocit, jako že to je na prd. Dokonce jsem se rozhodla, že přestanu zpívat, protože to člověka stojí hodně energie. Je náročné točit v partnerských vztazích, pokud jste ženská. U chlapa si myslím, že to není tak těžké. Měla jsem pocit, že album bylo nedoceněné. A řekla jsem si: "Se*u na to." A když jsem chtěla druhé dítě, byla jsem stoprocentní máma. Nikdy nebudu solit jedno album za druhým. Vždycky tam bude nějakých 5 let mezery. Mně to prostě trvá dlouho a chci mít ten čas, ten luxus času. Vím, že jsou hudebníci, co to takhle jedou, ale mně to trvá. Aby člověk něco odzpíval a prezentoval, tak musí něco odžít. 

Co vychází v dubnu: přehled novinek

NEVYLUČUJI, ŽE PŘÍŠTÍ DESKA BUDE ČESKÁ

Na albu Ellis Island je i jedna česká skladba. Proč ses se pro ni rozhodla?
Já jsem ji tam chtěla od začátku. Je strašně stará, je to jedna z prvních Míšiných písniček a mě hrozně dojala, když jsem slyšela její demo. A 10 let nosím v hlavě, že ji chci zpívat. A ona s tím trochu bojovala. Já jsem říkala, že ji tam prostě chci. A lidi na ni dost reagují. 

Proč je tedy na albu osamocená a nenatočily jste českých písní víc?
Chtěli jsme udělat anglické písně. Nevylučuji, že příští deska bude česká. Myslím si, že po čtyřech albech je asi čas udělat jedno české. Já tedy češtinu úplně nemiluji. Mám ji ráda literárně, píšu jen česky, ale pěvecky mě nějak moc "netankuje". I když vím, že lidi na to reagují nejvíc.

O čem samotné album je? Co jím chceš říct?
Potřebovala jsem zpracovat naše dosavadní životy a Míša taky. Vyšlo to temněji, než jsem si myslela. Někdy když to poslouchám, říkám si, že to je fakt smutné album. Myslím si, že kdybychom teď hned začaly točit další desku, bude o něco veselejší, dynamičtější. Chtěly jsme něco ve středním až down tempu, ty balady, to vyprávění. Takhle jsme si to nalajnovaly na začátku. My jsme obě takové, prostě to tak máme.

ROCKBLOG: Natalie Kocab: Zdravej život

Jak vaše společné skladby vznikají? 
Míša vždycky pošle nástřel a pak to ladíme. Je to společná produkce nás dvou. Trvá to dlouho, dokud se nám ta písnička nelíbí, tak se s tím nespokojíme. Musí to být definitivní. Trvá to týdny. 

KAM SE DNESKA POŘÁD ŽENEME?

Ke které skladbě máš nejosobnější vztah?
Všechny ve mně něco zanechaly, ale asi nejsmutnější je tam píseň These Years.  Psala jsem o konci vztahu, o němž jsem věděla, že přijde. A to mě rozesmutní vždycky nejvíc. 

Je naplánovaný nějaký křest?
Míša nedávno porodila, takže křest s hraním bude až v září. My to jedeme tak půl roku po vydání, kašleme na nějaký spěch. Kam se dneska pořád ženeme? Nikam. Moje absolutní kritérium všeho je, že to chci udělat dobře, čas je až to druhé. Míša porodila před pár týdny. Ale asi udělám nějaký křest pro kamarády. To bude spíš pařba. 

ROCKBLOG: Natalie Kocab: Zachraň se, kdo můžeš

A nějaké další aktuální plány na tento rok co se týká koncertů?
Dala jsem si po tom šíleném roce dva týdny volna, chci trochu zrehabilitovat. Musím teď připravit koncerty. A taky chci postupně natočit ke všemu klip. Na to si dám zhruba rok.

Takže plánuješ koncertní šňůru?
Ano. V září křest a pak turné s Nickem McCabem, kvartetem, Míšou, Mikim a se mnou. Fernando Saunders (spolupracoval s Lou Reedem), který s námi také nahrával, je ještě v jednání.

Text: Jaroslav Noska (www.noska-art.cz) foto: Petr Florian a David Těšínský

zavřít