Nominační tipy Žebříku (II.): Skupinou roku se mohou stát Lucie, Monkey Business nebo Poetika, nejlepší alba nahráli Skyline i Michal Hrůza

Vydáno 13.02.2021 | autor: Andrea Štipčáková

V únoru se rozeběhlo hlasování v nominačním kole ankety Žebřík, jejíž vyhlášení proběhne 21. května v DEPO2015 v Plzni. V kategorii Skupina roku můžete hlasovat pro formace Lucie, Mňága a Žďorp, Poetika, Monkey Business a Tata Bojs, poslední dvě jmenované pak zabojují spolu se Skyline, Michalem Hrůzou a Fast Food Orchestra také o nejlepší album roku.

Nominační tipy Žebříku (II.): Skupinou roku se mohou stát Lucie, Monkey Business nebo Poetika, nejlepší alba nahráli Skyline i Michal Hrůza Nominační tipy Žebříku (II.): Skupinou roku se mohou stát Lucie, Monkey Business nebo Poetika, nejlepší alba nahráli Skyline i Michal Hrůza


SKUPINA

Lucie

Rok kapely Lucie ovlivnila jako u všech muzikantů pandemie koronaviru. Několik větších koncertů však skupina stihla. Na konci září jí například aplaudovaly dvě tisícovky diváků na pražském Výstavišti, kde formace házela jeden hit za druhým, a došlo také na několik novinek z alba EvoLucie. Zároveň stihla Lucie loni vydat videoklip ke skladbě Chtěli jsme lítat, která se stala jednou z nejhranějších v českých rádiích.

ŽEBŘÍK: Nominacím vévodí Anna K, Lenny, David Koller, Marek Ztracený, Miro Žbirka, Lucie, Monkey Business a Tata Bojs

Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp v minulém roce udržovali kontakt se svými fanoušky skrze pravidelné livestreamy. Postupně projeli téměř celou svou diskografii a připomněli tak i songy, které už dávno upadly v zapomnění. Mimo jiné formace vydala také desku Přístav Unplugged, jež je záznamem jejího prvního akustického streamovaného vystoupení. Album vyšlo díky crowdfundingové kampani na Startovači, která vynesla rekordních 880 tisíc korun. Za své příspěvky se fanoušci formace mohou na oplátku těšit na návštěvu zákulisí či účast v budoucím klipu Mňágy a Žďorp.

Monkey Business

O post kapely roku opět zabojují také Monkey Business. Kapela na scéně funguje neuvěřitelných dvacet let, které oslavila v červenci dvěma vyprodanými koncerty. Na pražském Výstavišti v obou případech předvedla strhující show, během níž si pozvala na pódium několik hostů. Skupina vedle oslav vydala také desátou studiovku, kterou nazvala Freedom On Sale. Nebála se na ní píchnout do ožehavějších témat, nechybí na ní ani humor a ironie.

VIDEOROZHOVOR | Matěj Ruppert: S Monkey Business je to jako s mafií, z ní taky nikdy úplně neodejdeš

Poetika

Kapela Poetika minulý rok pracovala na albu Identity, ze kterého vzešel stejnojmenný projekt. V rámci něj natočila ke třem songům různého žánru tři videoklipy, přičemž si do každého z nich přizvala jiného hosta. Výraznějšího úspěchu se dočkal především úvodní singl z trojice nazvaný Karavana, který Poetika nahrála s formací Mirai. Přečíst si o něm můžete v našem seriálu Příběh českého hitu.

Tata Bojs

Nejenom Monkey Business vydali desátou studiovku. Ke konci roku 2020 stejného čísla dosáhla také formace Tata Bojs, která pustila ven album Jedna nula. Vedle toho stihla odehrát několik koncertů včetně festivalu Praha Září a natočit videoklip k songu Kraftwerk in Saint Tropez, ve kterém se formace jede slunit na francouzskou riviéru, kde se potkává s popkulturními fenomény a „nadpřirozenými“ bytostmi.

ROZHOVOR | Tata Bojs: Zvony už celkem solidně bimbaj

ALBUM

Electricity – Skyline

Skyline byli loni jednou z mála kapel, které loni stihly své nově vydané album pokřtít. Electricity obsahuje celkem jedenáct písní různých žánrů, které vůbec poprvé skládali členové formace na společných setkáních. „S touhle deskou jsme se pár měsíců trochu plácali, prolomilo se to až se skladbou Till The Morning Comes, která nás nasměřovala,“ uvedl v rozhovoru pro iREPORT Radek Škarohlíd. O obal alba se postaral Vítek Škop

Freedom On Sale – Monkey Business

Monkey Business oslavili loňské dvacáté výročí od vzniku kapely vydáním desáté studiové desky. Ta má sice na dnešní poměry dlouhou stopáž, díky humoru a ironii však posluchače neomrzí. Texty písní napsal baskytarista Pavel Mrázek, o hudbu se pak postaral Roman Holý. Videoklipu se z desky dočkal song Do It! (If You Don´t Have Any Children), v němž si titulní roli střihl Jiří Langmajer. O jeho režii se vůbec poprvé ujal Matěj Ruppert.

Jedna nula – Tata Bojs

Desku Jedna nula vydali Tata Bojs pět let od alba A/B. Na albu pracovala kapela s mnoha kontrasty a jak sama prozradila v našem rozhovoru, „největším kontrastem bylo, že často začínali nahrávat za světla a končili za tmy“. Na přebalu desky jsou muzikanti zpodobněni jako trojrozměrné figurky, které si fanoušci oblíbili natolik, že Tata Bojs vyjednali možnost kusové výroby na objednávku. Jedna nula obsahuje celkem jedenáct skladeb a hostuje na ní Emma Smetana.

RECENZE: Tata Bojs umí napsat hit i na desáté řadovce. Album Jedna nula není jen o jedničkách a nulách, má potenciál přitáhnout nové fanoušky

Světlo do tmy – Michal Hrůza

Michal Hrůza bodoval s albem Světlo do tmy u posluchačů na první dobrou. Jeho nosným tématem je láska, a to ať už šťastná, tak bolestivá. Prvním singlem z desky se stala stejnojmenná píseň, o jejíž vizuální podobu se postaral Vojtěch Buchta, producentem alba pak byl Lukáš Chromek. Zpěvák plánoval k Světlu do tmy vyrazit na podzim na turné, kvůli koronavirovým opatřením ho však musel odložit.

Vezmu tě s sebou – Fast Food Orchestra

Nominace na nejlepší album roku dosáhla také nahrávka Vezmu tě s sebou pražské partičky Fast Food Orchestra. Jde o teprve druhou desku, kterou kapela nahrála v českém jazyce. Obsahuje celkem jedenáct skladeb, přičemž v každé z nich se objevuje určitá symbolika toho, kde se kapela během skládání nacházela. Například titulní singl vznikl při jamování na střeše domu v Senegalu, song Pláže pak ve vesnici Montanita v Ekvádoru.

TRACKLIST | Píseň po písni s novým albem Fast Food Orchestra. Nechte se vzít s sebou

Předprodej vstupenek a VIP passů na finálový večer probíhá na www.anketazebrik.cz/vstupenky

Kompletní nominace včetně zahraniční části ankety, obsáhlou historii Žebříku či tipy hudebních redaktorů nabízí www.anketazebrik.cz.

Facebook Anketa Žebřík
Událost Žebřík na Facebooku

Text: Andrea Štipčáková, foto: proma interpretů
Témata: Lucie, Mňága a Žďorp, Monkey Business, Poetika, Tata Bojs, Skyline, Michal Hrůza, Fast Food Orchestra

zavřít