Of Monsters And Men interview: Na Islandu potkáš v knihkupectví prezidenta

Vydáno 14.07.2016 | autor: Alena Bílková

Pětice Of Monsters and Men nemohla díky hitu Little Talks minout ani hudební ignoranty. V line-upu Colours of Ostrava tak platí za nejpopovější jméno. O jejich tuzemské premiéře jsme si popovídali basákem Brynjarem Leifssonem, rozlítaným mezi kontinenty a slavícím na Islandu jaro s tropickými 8 °C.

Of Monsters And Men interview: Na Islandu potkáš v knihkupectví prezidenta Of Monsters se na Colours Of ostrava představí v pátek v noci

Je cestování jeden z důvodů, proč jste založili kapelu?
Je fakt, že než jsme začali jezdit s Of Monsters and Men, jezdil jsem jen na prázdniny s rodinou na místa, kde je teplo a hezky. Vůbec jsem si původně neuvědomoval, že bychom jednou mohli být tak velcí, že budeme s naší kapelou jezdit po celém světě. Prostě jsme jenom něco vytvářeli na Islandu a najednou přišla sláva a s ní spojené cestování.

Colours Of Ostrava hlásí další hvězdu: Islandský indie folk představí Of Monsters And Men

Nečekali jste tak velký úspěch?
Ne, byli jsme normální parta mladých lidí, která přemýšlí, co se sebou. Jakou bude dělat práci, kam se v životě pohne...

Co bys dělal, kdybys nebyl baskytaristou Of Monsters and Men?
Nevím, asi bych dodělal nějakou školu, výšku. Chodil bych někam do normální práce, což by se mi asi moc nelíbilo, protože teď žiju svůj sen. Já jsem kvůli kapele školy nenechával, protože jsme se rozjeli, když jsem se rozhodoval, jakou univerzitu bych rád studoval. Ostatní ale ano, Nanna studovala užité umění, Arnar zase grafiku.

NA ISLANDU JSME MÍVALI JEN JEDEN FESTIVAL

Vaše image a vizuální stránka je taky hodně oceňovaná. Dostali jste se na vrchol tím, že jste vyhráli hudební soutěž, přišel pak někdo, kdo vám image vystavil?
Ta soutěž nám přinesla hodně příležitostí, od nahrávání až po koncert na největším festivalu tady na Islandu. Ale naše image je čistě naše práce, neoslovili jsme nikoho, aby nám s tím pomohl. Samozřejmě máme svého managera, ale ten nám jen pomáhá věci dotahovat. Obal alba, masky monster, to si všechno děláme sami.

vložte odkaz, text nemažte

Kolik máte na Islandu hudebních festivalů?
Mívali jsme tu jenom ten jeden. Jezdí tam kolem deseti tisíc lidí. Hraje tam hodně kapel, které se teprve proslaví, festival nemá žádné velké headlinery. Teď máme i novější festival Secret Solstice, kde letos hrajeme po boku Radiohead.

To stojí za to. V Česku nás žije deset miliónů, a stejně je náš hudební rybníček nechutně malý a každý se tu s každým zná. Vás žije na Islandu jen 300 000. Určitě se tedy se všemi hudebníky z Islandu znáš osobně...
Jo, jsme malá země, deset miliónů obyvatel mi zní jako obrovské číslo.

Když jdeš u vás tedy v podstatě na jakoukoli party, nelze se vyhnout někomu z hudebního byznysu...
Tak nějak to je, všichni se tu známe. Nedávno se mi stalo, že jsem potkal našeho prezidenta, když jsem šel do knihkupectví.

V ZIMĚ RADĚJI SEDÍŠ DOMA S KYTAROU, NEŽ ABYS ŠEL VEN

To je super! Většina hudby z Islandu je melancholická a artistická. Vaše je jiná, zní víc evropsky, čím to?
Těžko říct, je to asi tím, že je nás v kapele pět a každý z nás máme jiné hudební kořeny a způsoby, jakými využíváme naše nástroje. A dohromady to vytváří náš zvuk. Samozřejmě nás ale stejně jako ostatní islandské muzikanty ovlivnilo, že pocházíme z téhle malé izolované země s ledovými zimami, kdy raději sedíš doma s kytarou, než aby ses šel bavit ven.

H&M BLOCK na Colours of Ostrava: Místo, kde budeš umělcem

Ujíždíš si na videohrách?
Ano!

Haha, zjistila jsem si to o vás a od té doby si Of Monsters and Men představuju jako partu kámošů na gauči hrající indie videohry... Je to způsob trávení společného času, když zrovna nevystupujete?
Děláme pohromadě spoustu věcí. Jasně, že spolu hrajeme videohry. Kluci hodně pařej Fifu a Mortal Kombat. Taky prostě chodíme na bar na pivko, koukáme na filmy. Prostě typický kamarádský aktivity.Na základě vašeho songu King and Lionheart se musím zeptat - máte rádi pohádky?
Jasně. Nepodílel jsem se sice na slovech k téhle písničce, ale vím od Nanny, že je o jejím malém bráškovi a jejím vztahu k němu. Milujeme pohádky a příběhy, je to součást naší kultury. Vyprávění a tvoření příběhů.

Na co se můžeme těšit na Colours? Budou nějaké pohádky na stagei?
Hlavně si užijte výběr z obou našich nahrávek. Půjde nám hlavně o to se vám poprvé představit v tom nejlepším světle.

Přivezete s sebou nějaké speciální nástroje?
Je pravda, že na nahrávách máme i housle a experimentujeme s různými nástroji. Ani já osobně nehraju jen na basu. Aby byl zvuk naživo úplný, na stagei máme extra čtyři muzikanty, protože nemáme dostatek rukou.

text: Alena Bílková

Témata: Colours Of Ostrava, Of Monsters And Men, Radiohead, festivaly, koncerty

Mohlo by Vás zajímat

zavřít