Otis Redding dokázal nahrát album za jediný den. Smrt si pro něj přišla v letadle

Vydáno 26.12.2015 | autor: redakce

Do povědomí širší veřejnosti se vryl poté, co nahrál skladbu These Arms of Mine, která vyšla jako singl společně s Hey Hey Baby a prodalo se jí kolem 800 000 kopií. Píseň byla zařazena i na debutovou desku Pain In My Heart, která vyšla v říjnu roku 1962. Znám svým upřímným, emotivním projevem se Otis Redding stal takzvaným "hlasem soulové hudby". Jak rychle jeho kariéra začala, tak stejně rychle bohužel i tragicky skončila.

Otis Redding dokázal nahrát album za jediný den. Smrt si pro něj přišla v letadle Otis Redding dokázal nahrát album za jediný den. Smrt si pro něj přišla v letadle

Smrt si říká rock'n'roll (224.)  - Otis Redding

RANÉ ZAČÁTKY


Soulový zpěvák a písničkář Otis Redding se narodil 9. září 1941 v Dawsonu ve státě Georgia. V pěti letech se s rodinou přestěhoval z Dawsonu do města Macon, kde vyrůstal na hudbě Sama Cooka a Little Richarda, která ho postupně formovala a v pozdějších letech ovlivnila v jeho tvorbě. V patnácti letech opustil školu a dostal angažmá u doprovodné kapely Little Richarda - The Upsetters. Krom toho si přivydělával účinkováním v různých talentových soutěžích.

Před 100 lety se narodila Edith Piaf, šansonová legenda, která má vlastní planetku

CESTA KE SLÁVĚ

V roce 1960 se Otis přestěhoval do Los Angeles, kde začal vydávat singly. O rok později se opět vrátil do rodné Georgie, kde se po spřátelení s kytaristou Johnnym Jenkinsem připojil ke kapele The Pinetoppers.

Svou sólovou kariéru začal nahráváním v memphiském studiu legendárního labelu Stax Records, kde hrál na kytaru a aranžoval své vlastní písně. Mimo jiného byl znám svou neúnavností a energií ve studiu - v roce 1965 natočil album Otis Blue: Otis Redding Sings Soul za pouhý jeden den!

V roce 1967 vyšlo úspěšné album duetů Otise Reddinga se soulovou zpevačkou Carlou Thomas s příznačným názvem King & Queen. Společně s Arthurem Conleyem napsal tentýž rok skladbu Sweet Soul Music, která se umístila na druhé příčce R&B Charts. Nedlouho na to zakládá svůj vlastní label Jotis records.

Scott Weiland a jeho bouřlivý život rockera: drogy, spory i domácí násilí


TRAGICKÁ SMRT

Dne 6. prosince 1967 Redding nahrává skladbu (Sittin' On) The Dock Of The Bay - hit, který má v letech budoucích obsazovat první příčky popových a R&B žebříčků. Toho se však již bohužel nedožije. Čtyři dny po nahrávání - 10. prosince 1967 - společně se čtyřmi členy jeho kapely The Bar-Kays tragicky umírá v 26ti letech při letecké havárii, když jejich letadlo spadlo do jezera Monona nedaleko Madisonu ve státě Wisconsin. Tehdy z posádky přežil pouze trumpetista Bar-Kays Ben Cauley, který si těsně před pádem letounu stihl odepnout pás a skončil ve studené vodě.

V roce 1989 se Otis Redding zapsal do Rock’n’rollové síně slávy a o 10 let později mu byla udělena cena Grammy za celoživotní přínos.

Dominik Pavliš

zavřít