Paul Kantner vyšlapal cestu psychedelickému rocku a obhajoval drogy. Zastavil ho až infarkt

Vydáno 20.02.2016 | autor: redakce

Kariéra kapely Jefferson Airplane netrvala dlouho, nesmazatelně se ale zapsala do dějin psychedelického rocku šedesátých let. Její zakladatel Paul Kantner po konci činnosti skupiny v roce 1972 pokračoval s projektem Jefferson Starship. Navždy nás opustil letos v lednu. 

Paul Kantner vyšlapal cestu psychedelickému rocku a obhajoval drogy. Zastavil ho až infarkt Paul Kantner patřil k průkopníkům psychedelického rocku

Smrt si říká rock'n'roll (232.) - Paul Kantner

Paul Kantner, celým jménem Paul Lorin Kantner, se narodil 17. března 1941 v San Franciscu. Matka zemřela, když mu bylo otec let, a otec mu neumožnil, aby se účastnil jejího pohřbu. Místo toho ho poslal do cirkusu. 

Zemřel Paul Kantner, zakládající člen kapely Jefferson Airplane

Když mu bylo osm nebo devět let, přečetl ve školní knihovně svou první sci-fi knihu a právě zde našel zalíbení a únik od okolního světa. Naplno se ponořil do světa sci-fi a hudby. Jako teenager se bouřil proti autoritám, nesouhlasil s nimi, a proto se rozhodl stát po vzoru svého idolu Petea Seegera protestantským písničkářem.

ÉRA JEFFERSON AIRPLANE

Během léta roku 1965 ho zpěvák Marty Balin viděl vystupovat v sanfranciském folkovém klubu Drinking Gourd a vyzval ho, aby s ním založil kapelu - tak vznikli Jefferson Airplane. Ve dvou hledali další členy. Paul navrhl, že by s nimi mohl hrát kytarista Jorma Kaukonen, jehož znal ze San José. Dále se ve skupině vystřídalo větší množství muzikantů, ovšem právě Paul byl jediný, kdo se objevil na všech albech.

Poprvé hráli v srpnu 1965 v sanfranciském klubu Matrix. Vystupovali například na festivalech Berkeley Monterey Jazz Festival, Monterey Pop Ferstival, Altamont či na legendárním Woodstocku. Proslavili se především díky hitům White Rabit a Somebody To Love. Řadu let se skupina úspěšně vracela pod různými názvy a s měnícím se složením. Kapela se později stala známá jako Jefferson Starship, přičemž její název se za nějaký čas zjednodušil na Starship, až nakonec v roce 1991 pojmenovali novou skupinu Jefferson Starship The Next Generation. V roce 1996 byli uvedeni do Rock'N'Rollové síně slavy. Vydali celkem osm studiových alb.

Ronnie Van Zant zažil s Lynyrd Skynyrd zlaté časy. Zemřel v letadle, aby jeho odkaz převzal bratr Johnny

DROGY JSOU FAJN

Paul psal nejčastěji náladové nebo politické texty se sci-fi a fantasy tématikou. Na začátku kariéry Jefferson Airplane napsal skladby jako The Ballad Od You And Me And Pooneil, Watch Her Ride či Crown of Creation. S Davidem Crosbym a Stephenem Stillsem dal dohromady píseň Wooden Ships.

Měl také bohaté zkušenosti s drogami a nebál se o nich mluvit. Například obhajoval užívání psychedelických drog, zejména LSD, které podle něho mělo pozitivní vliv na duchovní rozvoj, a byl velkým zastáncem legalizace marihuany. V rozhovoru v roce 1968 se podělil o své myšlenky o kokainu a alkoholu: "Zejména kokain je velký průšvih. Je to velice škodlivá droga, která dělá z lidí blbce, a alkohol je nejspíše nejhorší drogou ze všech."

ZEMŘEL VE STEJNÝ DEN JAKO KOLEGYNĚ Z KAPELY

Zemřel v rodném San Franciscu ve věku 74 let. Stalo se tomu tak 28. ledna 2016. Podlehl následkům multiorgánového selhání a septického šoku poté, co utrpěl infarkt. Svět přišel o "pravou ikonu", uvedl Neil Portnow, předseda hudební akademie, která udílí ceny Grammy. Zajímavostí je, že zemřel ve stejný den i rok, jako první zpěvačka Jefferson Airplane Signe Toly Anderson.

Dominik Pavliš

zavřít