Petar Introvič - Zakladateli skupiny Bluesberry se stal osudný pád z kola

Vydáno 11.01.2020 | autor: Roman Jireš

Po dlouhém boji s následky vážného zranění z loňského června zemřel 9. ledna ve věku 68 let frontman pražské kapely Bluesberry Petar Introvič. Bluesový zpěvák, harmonikář, kytarista a skladatel byl velkým propagátorem cyklistiky, což se mu stalo osudným. Po nehodě skončil v nemocnici a již se neprobral z umělého spánku. Jeho vášeň pro kolo pro něho měla stejně tragické následky jako pro člena Yo Yo Bandu Vladimíra Tesaříka, který se také zranil při pádu z kola a v roce 2003 zemřel ve věku 55 let v pražské Vojenské nemocnici.

 

Petar Introvič - Zakladateli skupiny Bluesberry se stal osudný pád z kola Petar Introvič - Zakladateli skupiny Bluesberry se stal osudný pád z kola


Smrt si říká rock'n'roll (404.) - Petar Introvič

I v pozdním věku dlouhovlasý a blonďatý Introvič, který byl idolem mnoha příznivců hanspaulského blues, měl v posledních letech smůlu. V roce 2012 ho při návratu z koncertu v Malostranské besedě přepadli a okradli před jeho domem neznámí pachatelé a způsobili mu těžká poranění oka, hlavy a čelisti.

Zemřel Petar Introvič, zpěvák a zakladatel Bluesberry

Teprve po třech týdnech od zranění podočnicového oblouku a poškození obličejových kostí mu byla odstraněna drenáž z hlavy. V červnu téhož roku se krátce po svých 61. narozeninách účastnil cyklistického závodu Křivoklátské peklo, kdy se během sjezdu ve vysoké rychlosti při sjezdu do obce Městečko střetl s osobním automobilem. Následkem kolize byla poraněná žebra a obtíže s dýcháním. Tehdy se ze svých zranění ještě dostal. Loňská nehoda však již pro něho byla smrtelná."S hlubokým zármutkem v srdci oznamuji, že dnes v podvečer po dlouhém boji s následky vážného zranění navždy odešel můj otec, náš bluesový král, cyklista, šoumen, přítel, kamarád a v neposlední řadě dobrý a slušný člověk - Petar Introvič," napsal na sociálních sítích hudebníkův syn.

Blues po folkaře

Petar Introvič, který byl součástí komunity muzikantů z Hanspaulky, kam patří Ondřej Hejma, Ivan Hlas, Martin Kraus, Mário Císař, Richard a Vladimír Tesaříkovi, Václav Kopta a další, byl zakladatelem skupiny Bluesberry, která vznikla v roce 1971. V roce 1982 se skupina hrající blues, boogie, funk i rockově laděné skladby stala vítězem českého folkového festivalu Porta. Do širšího povědomí se dostala právě díky záznamu z tohoto ročníku, zastoupena na něm byla skladbou Good Morning Blues (Dobrejtro blues) od amerického folkaře Leadbellyho. Introvič v kapele působil jako skladatel, textař, zpěvák, hráč na foukací harmoniku, akordeon i kytaru.Po překvapivém úspěchu na na folkovém a countryovém festivalu vyšlo pětičlenné kapele EP nazvané Co je to blues? a v roce 1987 pak celá dlouhohrající nahrávka. "Kdyby v Praze byla hospoda, kde by měli otevřeno do dvou ráno a hrála se tam muzika jako na prvním albu Bluesberry, chodil bych tam raději než k Tygrovi nebo do Slavie," řekl tehdy hudební kritik Jiří Černý.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

Od listopadu 1989 Introvičova skupina vydala deset dalších alb, poslední v roce 2016. Pod názvem Nahrávky koncertů z let 1982-1984 obsahuje záznam koncertu ke 45 letům existence Bluesberry. Kompilační dvojalbum přináší záznam koncertu na Hanspaulských hudebních dnech. Mezi hosty byli hudebníci Mário Císař a Jirka Kredba nebo herec a textař Václav Kopta. Unikátní CD doplňují skladby z koncertů v pardubickém klubu Na Drážce, v kulturním domě Domovina a tři nahrávky z koncertu ve Velké Hleďsebi.


Hudební amatér

O hudebním zaměření Introviče napovídají názvy alb Bluesberry jako A tak jdou roky bluesový, Blues je třeba nebo Co je to blues?. Jádro kapely v době její největší slávy kromě frontmana Introviče tvořili kytarista Mário Císař, basák Jirka Kredba a bubeník Martin Kraus v doprovodu klavíristy Richarda Dvořáka, bubeníka Ivana Dvořáka a dvorního textaře Jardy Müllera. Bluesberry se mimo jiné představili i na festivalu Open Air Trutnoff. Na koncertech hráli skladby světových klasiků blues i průřez svého mnohaletého repertoáru, klasické lidové blues i funky a rockovější skladby.

Přestože Introvič patřil k oporám české bluesové scény již od začátku 70. let minulého století, hudba jej neživila nikdy. Vystřídal celou řadu zaměstnání různého druhu. "V bolševických letech jsem dělal často příživníka," zavzpomínal Introvič, který za sebou má rovněž kariéru skladníka ve Filmovém podniku, sanitáře, zaměstnance gramofonové firmy či správce dětského hřiště. Jakožto celoživotní vášnivý cyklista pracoval také na pražském magistrátu ve funkci koordinátora rozvoje cyklistických stezek v metropoli.

"Tehdy jsme to neuměli a hráli jsme s nadšením výrazně amatérsky. Teď to hrajeme taky s nadšením, ale já jsem jediný diletant, který nezná noty, a mám kolem sebe skvělý muzikanty," prohlásil před lety Introvič.

text: Roman Jireš, foto: Facebook Petara Introviče, bluesberry.cz

Témata: Petar Introvič, Bluesberry, blues

zavřít