Pete Burns - excentrický podivín, kterého Bůh možná nepozná

Vydáno 29.10.2016 | autor: redakce

Když o někom ulítlý Boy George prohlásí, že "byl jedním z našich největších opravdových excentriků", tak už to musí být opravdu síla. Není proto divu, že v případě anglického zpěváka Peta Burnse, který nečekaně zemřel letos 23. října ve věku 57 let, se více psalo o jeho převlecích, početných plastických operacích a vztazích s muži i ženami, než o hudebním odkazu.

Pete Burns - excentrický podivín, kterého Bůh možná nepozná Pete Burns přitahoval pozornost svým zjevem

Smrt si říká rock'n'roll (268.) - Pete Burns

Přitom jeho skupina Dead Or Alive získala v 80. letech celkem solidní popularitu. New wave formace z Liverpoolu se vyvinula z kapely Nightmares in Wax. Autor jejich největšího hitu You Spin Me Round (Like a Record) Burns se uplatnil i jako textař, ale podle některých svědectví neuměl hrát na žádný nástroj, přestože v některých videoklipech předváděl pravý opak.

Zemřel Pete Burns, extravagantní zpěvák kapely Dead Or Alive

"S největší lítostí musíme oznámit tragickou zprávu, že náš milovaný Pete Burns náhle zemřel na masivní srdeční zástavu. Celá jeho rodina a přátelé jsou zdrceni ztrátou naší speciální hvězdy. Byl to skutečný vizionář, krásná talentovaná duše," napsali na Twitteru pozůstalí.

BYL TO PROSTĚ PETE

Výstřední Burns převleky a dvěma manželstvími, jednou s ženou a jednou s mužem, mátl okolí ohledně své sexuality. Extravagantní muž s potetovanými pažemi se stylizoval do vzezření vyumělkovaných silikonových pornohvězd. Svého času nosil například piercing po celém obličeji. Do povědomí široké veřejnosti se dostal i díky reality show Celebrity Big Brother, jíž se účastnil v roce 2006. O rok později měl vlastní televizní show Pete’s PA.

"Lidé vždy chtějí vědět, zda jsem gay, bisexuál, transsexuál, či co? Říkám, ať na to vše zapomenou. Potřebovalo by to zcela novou terminologii a nevím o tom, že by již byla vymyšlena. Jsem proste Pete," prohlásil. Zpěvákovo soukromí právem přitahovalo zájem bulvárních médií. Celých 25 let byl ženatý s kadeřnicí Lynne Corlett. Rozešli se v roce 2006 a o pár týdnů později Burns oznámil zasnoubení se svým partnerem Michaelem Simpsonem. jejich vztah vydržel bez konfliktů jen několik měsíců. "Gay manželství neklape, je lepší být ženatý se ženou," srovnával později Burns. Naopak Corlett nedala ani po rozchodu na Burnse dopustit. "Jsme stále nejlepší přátelé a pořád jsme si tak blízko," prohlásila žena, která se starala o účes, make-up i šatník svého manžela.

POZNÁ HO BŮH?

Poslední týdny před smrtí měl údajně Burns problémy s financemi. Hudebník vyrůstající s alkoholickou matkou si již v minulosti všechna traumata kompenzoval posedlostí chirurgickými zásahy do svého vzhledu. "Doufám, že Bůh mě nepozná," vtipkoval prý krátce před smrtí. U nemocničního lůžka údajně do posledních chvil po bohu svého bývalého manžela bděla Lynne Corlett.

vložte odkaz, text nemažte

Burns se narodil 5. srpna 1959 v Port Sunlight v blízkosti Liverpoolu. Jeho otec Francis byl Angličan, matka Eva Burnsová uprchlice z Německa. Podle svých slov Burns cítil potřebu být jiný a začal ve dvanácti letech experimentovat se svými vlasy. Školu, ve které měl problémy se spolužáky i učiteli, oputil v šestnácti a záhy se seznámil se svou budoucí manželkou Lynne Corlett, když se ucházel o práci ve stejném kadeřnickém salonu, kde pracovala.


Pete Burns a jeho dlouholetá manželka Lynne Corlett

Burnsův pobuřující androgynní vzhled skvěle zapadl do tanečního popu 80. let. Můžeme se ušklíbat nad jeho plastickými operacemi, přehnané péči o tělo, botoxovými injekcemi nebo vytrhaným obočím. Nic to nemění na tom, že Burns byl velký originál a You Spin Me Round (Like a Record) je pro milovníky osmdesátek skvělá pecka.

text: Roman Jireš

Témata: Pete Burns, Dead Or Alive, Lynne Corlett, osmdesátá léta, You Spin Me Round (Like a Record)

zavřít