Pohoda nebude, tuzemské festivaly čekají na oficiální stanovisko vlády. Velké letní akce proběhnou možná až na podzim 2021

Vydáno 15.04.2020 | autor: Ondřej Horák

Organizátoři slovenského festivalu Pohoda letošní ročník odložili na rok 2021. Tuzemské festivaly nejspíš nebudou, čekají ale na oficiální vyjádření vlády. Podle amerického experta budou velké kulturní akce ty poslední, které se otevřou.

Pohoda nebude, tuzemské festivaly čekají na oficiální stanovisko vlády. Velké letní akce proběhnou možná až na podzim 2021 FOTO: Archiv festivalu Pohoda

Slovenská Pohoda patří mezi nejprestižnější festivaly v Evropě, letos měli v Trenčíně vystoupit například Thom Yorke, oceňovaný rapper Stormzy, zpěvačky FKA twigs nebo Lykke Li, The Libertines a další. Letošní ročník Pohody se ale odsouvá na rok 2021, organizátoři to ve středu 15. dubna oznámili v relaci Rádia FM.

Když jsme přesunutí termínu začali komunikovat, první odpovědi byly fantastické a povzbudivé. Pak přišla praktická část, která je trochu složitější, ale pokračujeme,“ řekl ředitel festivalu Michal Kaščák s tím, že účast zatím neodřekla ani jedna kapela.

Koronavirus zasahuje: Aktualizovaný přehled zrušených a přeložených koncertů

Do Trenčína se na příští dok podařilo potvrdit přibližně polovinu stávajícího pořadu, včetně The Libertines, Wolf Alice, Metronomy, Black midi a dalších. Prodej na ročník 2021 pokračuje, zakoupené lístky zůstávají v platnosti, lze je ale vrátit za plnou cenu, případně i s darováním určité částky. Festivalu se současná situace zásadně dotkne. Letos proběhne jen akce Pohoda in the Air, mix živých streamovaných koncertů z celé planety.

Zástupci tuzemských letních přehlídek zatím po včerejší tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví vyčkávají. Adam Vojtěch oznámil, že pořádání kulturních, společenských a sportovních akcí do padesáti osob bude povoleno od 8. června, dál plán zatím nevidí a s dotčenými podle všeho nekomunikoval.

Till Lindemann z Rammstein byl hospitalizován, test na koronavirus byl negativní

„Pracujeme s několika možnými scénáři a čekáme na vyjádření Vlády České republiky, na podmínky podpory živého umění Ministerstvem kultury,“ zveřejnil organizační tým festivalu Rock for People s tím, že při zásadním rozhodnutí bez oficiálního stanoviska úřadů by riskovali porušení smluvních závazků vůči interpretům a partnerům. Žádná z kapel, které mají na RFP vystoupit, svou účast zatím nezrušila, přesto pořadatel Michal Thomes přiznal, že se festival v červnu velmi pravděpodobně neuskuteční.

FOTO: Archiv festivalu Pohoda

Na oficiální a závazné stanovisko vlády čekají také organizátoři festivalů jako Colours of Ostrava, Benátská! a dalších. Podobně jako Pohoda by případně přesunuli kompletní ročník také organizátoři festivalu Brutal Assault.

ANKETA (I.): Co si o zrušení koncertů kvůli koronaviru myslí Rybičky 48, Mňága a Žďorp nebo Cocotte Minute?

Deník New York Times před několika dny uspořádal konferenci s experty na zdravotnictví, z níž vyplynulo, že by se letní hudební přehlídky mohly vrátit mnohem později. 

„Nemyslím si, že organizátoři větších shromáždění, jako jsou konference, koncerty a sportovní utkání, jednají zodpovědně, když své akce přesouvají na letošní podzim. Nemám tušení, jak přišli na to, že to bude možné,“ řekl  Zeke Emanuel, expert managementu zdravotnictví.

BLOG│Jan Unger ze Zrní: V těžkých dobách je kultura pro lidi důležitou oporou

Masové akce budou podle něj poslední, jichž se uvolnění mimořádných opatření dotknou, jako realistický odhad vidí podzim roku 2021. Diskuzní panel se nicméně soustředil na situaci v USA, které jsou v současnosti nejvíce zasaženou zemí novým koronavirem. Situaci sledujeme. 

oh

Témata: Pohoda, festivaly, Rock for People, Colours Of Ostrava

zavřít