Příběh českého hitu: Tata Bojs - Attention Aux Hommes

Vydáno 29.02.2020 | autor: Alena Kaňová

Francouzsky zpívaná písnička české kapely? Ano, není problém. V repertoáru skupiny Tata Bojs najdeme spoustu pokladů, skladba Attention aux hommes však patří k těm nejvýraznějším. Vyšla v roce 2002 na oceňované desce Biorytmy, která se, mimochodem, na konci roku 2019 dočkala reedice. Jaký příběh se skrývá za francouzskými slovíčky?

Příběh českého hitu: Tata Bojs - Attention Aux Hommes Příběh českého hitu: Tata Bojs - Attention Aux Hommes

Skladba je inspirována filmem Pitipitipa, který proslavil nejznámější francouzský "četník" Louis de Funés. Původně se tak měla jmenovat i píseň, nakonec ale vznikl název Attention aux hommes, v překladu Pozor na muže. Pojmenování Pitipitipa by nejspíš příliš odkazovalo k titulní melodii filmu. Text se vztahuje k taneční soutěži. Je postaven na frázích z filmu, které kapela přeložila z češtiny zpátky do francouzštiny, a pohrála si s nimi tak, aby se rýmovaly.

VIDEOROZHOVOR: Tata Bojs - Nové písničky otestujeme na koncertech k reedici Biorytmů

Jak "Tatáči" přiznávají, Pitipitipa je jejich oblíbený film už od dětství a rádi se k němu vracejí. Rapování, které je také součástí skladby, se původně měli zhostit členové PSH. Ti ale nabídku odmítli, aniž by písničku slyšeli. Nakonec se této úlohy zhostil "samplovaný" Louis de Funés, respektive jeho dabér František Filipovský.Ačkoliv by se některým mohlo při poslechu zdát, že Milan Cais musí umět výborně francouzsky, jde opravdu jen o zdání. On sám v jednom z rozhovorů přiznává, že se francouzštinu učil pouze čtyři roky na střední škole a jediné, co mu zůstalo, je právě přízvuk. Píseň se přesto stala stabilní součástí koncertních playlistů skupiny.


ANDĚLEM OCENĚNÝ KLIP

Velmi se povedl také videoklip. Odráží zmatek, který vyvolává už samotná píseň. Kapela za něj navíc dostala Cenu Anděl za rok 2002. Režie se ujal Jakub Kohák. Porotce v bizarní taneční soutěži si zahráli například Vlastimil Harapes či hudební kritik a novinář Jan Rejžek.

Ve videoklipu lze vidět šílenou směsici podivného tance, zajímavých postav a nezbytných odkazů na výše zmiňovaný film.

Attention aux hommes si zkrátka nelze nezamilovat. "Danser, c'est ta vie, tu danses!... mais attention aux hommes!

text: Alena Kaňová, foto: archiv iREPORTu

Témata: Tata Bojs, Attention aux hommes

zavřít