Punker Petr "Bakča" Bakalerov z E!E: Indián, co nerad hulil sám

Vydáno 14.05.2016 | autor: redakce

Petr "Bakča" Bakalerov, jeden z prvních českých punkových kytaristů a spoluzakladatel příbramské skupiny E!E, zemřel po těžké nemoci 15. prosince 2013. Ve věku 49 let podlehl rakovině a odešel do punkového nebe. Byl rebel, samorost, indián, tatér s vlastním tetovacím studiem v Plzni (kde i bydlel), ale především milující táta od rodiny. Jednalo se o přirozenou autoritu, která se stala symbolem české punkové komunity.

Punker Petr Petr Bakalerov byl živel. Foto: Petr Tibi

Smrt si říká rock'n'roll (244.) - Petr "Bakča" Bakalerov

V roce 1987 založil skupinu E!E společně s Robertem "Kyseláčem" Kyselou, Vildou Řapkem a Miroslavem "Bergerem" Burgesteinem ve středočeské Příbrami. Největším impulsem pro ně bylo vystupování místní party Bon Pari, na kterou pravidelně chodili. Díky tomu se později také seznámili. Hlavním cílem příbramských punkerů bylo podle Kysela prostě "nasírat" lidi. Vytočit je a pobouřit. Už samotný název E!E vyjadřuje něco ošklivého, smradlavého, nechutného.

Zemřel Petr "Bakča" Bakalerov, zakládající člen a kytarista E!E

ODEŠEL JEŠTĚ PŘED PADESÁTKOU

Na rozdíl od svých kolegů Bakča ve skupině zůstal a byl v ní až do své smrti, dohromady tedy 26 let. Punker, bavič, uznávaný a oblíbený muzikant, jak u fanoušků, tak u lidí z branže, se staral o kytaru a zpěv. Skupina poprvé vystoupila roku 1988 v místní příbramské hospodě a vydala také svůj první počin Obyčejní poserové (tehdy ještě na kazetě). Poté odehráli nespočet koncertů, vydali několik desek (001, Poslouchej, Mrtvák, Deska, Děláme co můžeme, Dvacet pe!ecek, Rock Kafe, Lepší už to nebude a zatím poslední v roce 2012 pod stejným názvem) a živáků, a dokonce předskakovala legendárním Sex Pistols v devadesátých letech.

Takér prošli několika personálními změnami. Mezi největší hity kapely patří písně Poslouchej, Pogo, Humusák, Kufříček, Hovno a Nasraná. Skupina se proslavila také kladným vztahem k alkoholu a v jeho nadměrné konzumaci před a během svého vystoupení, takže poté bylo během koncertu o zábavu řádně "postaráno".Rakovina jako vždy přišla nečekaně, vybrala si oblíbeného Bakču, v posledním roce života už kvůli své nemoci moc nevystupoval. Zhoubná choroba si ho vzala na onen svět v jeho necelých padesáti letech. Zbyli po něm přítelkyně Vlaďka, syn David a dcera Nikola, vnuci Pavel a Josef. Poslední rozloučení s Bakčou proběhlo 20. prosince 2013 v Lesním hřbitově v Písku. Lidí přišlo požehnaně. Bylo znát, že se jednalo o oblíbenou a uznávanou osobnost.

E!E a The Fialky se znovu sešli na jarním turné: v Českých Budějovicích hráli ve Velbloudu

NA BAKČU SE NEZAPOMÍNÁ

Několik týdnů na to, 31. ledna 2014, se uskutečnil ve vyprodaném píseckém Divadle Pod čarou Koncert pro Bakču. Jednalo se o vzpomínkový koncert, na kterém vystoupili zbylí členové E!E, ale i Tři sestry, SPS, Visací zámek, Plexis, De Bill Heads, Doktor PP nebo Divokej západ bez nároků na honorář. Výtěžek byl věnován pozůstalé rodině. Na koncertě se dalo pořídit pamětní triko se sloganem "Jako Indián nerad hulím sám".Rok po jeho úmrtí měl premiéru dokument s názvem Jako Indián ne!erad hulím sám, který natočil Vladimír Motyka. Před filmem zahráli unplugged E!E a vzpomínalo se na Bakču. E!E zůstávají i po jeho úmrtí koncertně aktivní. Letos jeli turné se skupinou The Fialky a také vystoupili na akci Rockem proti rakovině v Ražicích u Písku, aby upozornili na závažnou nemoc, která jim sebrala jejich kamaráda a spoluhráče.

text: Hana Bukáčková, foto: Petr Tibi

zavřít