RECENZE: Barbora Mochowa není jenom česká Lana Del Rey

Vydáno 30.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

Nová tvář, respektive hlas, na našem hudebním trhu patří teprve třiadvacetileté rodačce z Trutnova. Barbora Mochowa se blýskla již před dvěma lety svým prvním singlem Rise And Shine. Zároveň v témže roce nahrála se skupinou Sinuhet desku Nocturno. Letos představila svoji první sólovku Waiting For The White Raven. Stojí za to. 

RECENZE: Barbora Mochowa není jenom česká Lana Del Rey Barbora Mochowa není jenom česká kopie Lany Del Rey


Barbora Mochowa

Waiting For The White Raven

Skladby:
Gesualdo, The End Or The Beginning, World From The Outside, The Old House, Gnossienne No.8, Depersonalization, Sacrifice Silence, Rise And Shine, Tears In The Pudding, Gallery, Just A Moment Left, The Air Is Electric

12 trax / 41:46 min

Vydavatel: 100 promotion

Deska balancuje na pomezí vážné hudby a popu, spíš má namířeno k melancholické hudbě "těžšího" kalibru. Ale není tak špatně stravitelná, jak se na první pohled zdá. Jeví se jako z jiné planety, na kterou vás "Elfka" Barbora rázem přenese zmáčknutím tlačítka play. Její ráz hudby má nezaměnitelnou intimní atmosféru. Ukazuje nám čistou a místy až průzračnou tvář své tvorby.

RECENZE: Lana Del Rey už asi jiná nebude. Když ji miluješ, není co řešit

TEMNÁ A SYROVÁ DESKA

Jedná se o ojedinělý hlasový úkaz na české scéně. Svojí barvou připomíná uznávanou americkou zpěvačku Lanu Del Rey. S kvalitou za ní ale nepokulhává, drží s ní krok. Když Amerika má svoji Lanu, tak proč by Česko nemohlo mít studentku konzervatoře Barboru? Rozhodně zaujala neobsazený český trůn v tomto žánru.

Sound alba vyznívá temně, niterně, syrově. Mezzosoprán Barbory dobře v jednotlivých pasážích frázuje a dává tak písním neobyčejné kouzlo. Působí vzdáleně, ale přitom tak blízce, že vás chytne u srdce a vtáhne vás do každého příběhu. Spojení s hudebními nástroji - konkrétně s klavírem a smyčci - nabývá na patřičné dramatičnosti jednotlivých skladeb.

Hodně niterná záležitost, která je na hraně alternativních muzikantských počinů, vyvolá ve vás spoustu emocí. Mezi výrazné skladby patří Gesualdo, Rise And Shine. U některých písní je zvolený typ hlasového projevu už "přes čáru" a může působit vykřičeným dojmem jak z nějakého filmu pro dospělé. Taková je třeba závěrečná pasáž Tears In The Pudding.

Nebojte se melancholie a vážné hudby a nechte do sebe vstoupit emoce, které byly schované hluboko uvnitř.

Témata: Barbora Mochowa, Lana Del Rey, Nocturno, pop, vážná hudba

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít