RECENZE: Lake Malawi debutují na světové úrovni

Vydáno 05.12.2017 | autor: Filip Pešta

Je to tady. Okamžik, na který dost možná čekala slušná řádka fanoušků různých věkových kategorií poté, co si poslechla EP z roku 2015. Nyní předkládají Albert Černý a jeho Lake Malawi svoji první desku, která rozhodně za zmíněným počinem We Are Making Love Again nezaostává.

RECENZE: Lake Malawi debutují na světové úrovni RECENZE: Lake Malawi debutují na světové úrovni

Lake Malawi

Surrounded By Light

Skladby:
Holidays Forever, Spaced Out, Because Because, Giving Up On Love, Black Pearl, Prague (In The City), Parallel Universe, Surrounded By Light, Beach, Nectarines & Daim, Bottom Of The Jungle, NYC, Pyramid, Paris, Maryland

14 trax / 49 min

Vydavatel: Holidays for Ever

Existuje řada kapel, které se rozhodly nezůstat v tuzemském rybníčku a vyplout do jiných vod s anglickými texty na rtech, snažíc se co nejvíc napodobit ten "světový mainstream". Spousta z nich však není schopna kormidlovat vlastní lodičku, a tak ztroskotá někde v bouři ambicí "Chceme znít stejně dobře jako The Kooks nebo Foster The People". Výsledkem je však nekreativní a nudná produkce, u které máte pocit, že kapela hraje jednu a tu samou píseň pořád dokola, ač jste právě doposlouchali celou desku. Všechny songy totiž znějí stejně. Toto rozhodně není případ Lake Malawi. Zatímco ostatní postupem času smete jedna a ta samá vlna, Albert a jeho spoluhráči si vytvořili vlastní jezero, do kterého se každý rád ponoří podle svého. A více než jednou.

Je to jako byste vzali základní kameny britského rocku, popu a indie a kolem nich vystavěli vlastní hudební vzorec, který však vychází jen a jen z vaší duše bez jakýchkoli postranních úmyslů nejvyššího výdělku. Je to hudba pravdivých emocí, co vám pustí žilou dávku vlastní melancholie a serotoninu v kontextu světové hudební produkce. Celá kapela hraje jako jedno bijící srdce pumpující v atmosféře prostorových, zpožďovacích a zkreslovacích zvukových efektů, které podporují dynamiku všech skladeb na všech frontách.

Albert Černý (Lake Malawi) interview: Londýn mám rád kvůli hudbě, ale doma se cítím v Praze


V MELODIČNOSTI JE KRÁSA

A tady přichází ten aspekt, co odhaluje růže mezi trním. Albert Černý je totiž skvělý melodik. Jeho pěvecké linky jsou v kontextu žánru originální, upřímné a navíc mnohdy dosti hitové, aniž by vykrádal sám sebe. To je v současné době velmi nelehký úkol, Lake Malawi z něj však nemusí mít žádný strach. Stejně jako na předchozím EP, i zde se najde spousta líbivých popěvků, které si budete chtít vzít všude s sebou.

Ať už to bude třeba výborný refrén skladby Spaced Out, Black Pearl nebo ono pověstné "ajajajaja" na různá slova v Bottom Of The Jungle. Ať už si zvolíte jakoukoli z písní za tu "svoji pecku", věřte, že vás naplní. Nemluvě o tom, že Albertova britská angličtina už dávno dosáhla z hlediska kvality svého vrcholu.   Lake Malawi vytvořili skvělý debut, který má rozhodně potenciál k tomu, aby přilákal na koncert nejen skalní fanoušky, ale i Lake Malawi "panice a panny". Jejich produkce dosahuje světové úrovně a na tuzemském jezeře mají své velké místo. Možná někde existuje paralelní vesmír, kde Lake Malawi vyprodali O2 arenu. Do takového vesmíru by určitě zavítal nejeden fanoušek kvalitní muziky.

text: Filip Pešta

Témata: Lake Malawi, Albert Černý, Surrounded By Light

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít