RECENZE: Laura a její tygři v konfrontaci s úspěšnou minulostí obstáli

Vydáno 12.05.2016 | autor: redakce

Sloučit do jedné edice věhlasný debut a nové album je krokem bezesporu odvážným, vyžadujícím kvůli nabízejícímu se srovnání notnou dávku sebevědomí. Kapelník Karel Šůcha ji evidentně nepostrádá a tuhle sázku na oblouk mezi historií a současností u příležitosti třicátin Laury a jejích tygrů rozhodně neprohrál.

RECENZE: Laura a její tygři v konfrontaci s úspěšnou minulostí obstáli Laura a její tygři má i po letech šťávu

 


Laura a její tygři

Žár trvá / Továrna na sny

Skladby:
Žár trvá, Dokud budu, 24 hodin ve světě, Rádio, Včera jsem se potkal, Slovník cizích slov, Laura a její tygři, Nemůžu bejt spokojenej, Procházím se podzemím, Ve městě, Mechanické piáno, Dr. Pitzinger, Bezcenná slova, Big Bang, Posedlost, Trávas Maria, Davy lidí, U zrcadla, Anděl strážný, Tělo ospalý, Bungo Bongo Club, Nebyla to nuda, Bambus, Nemám love, Holka do postele, Továrna na sny

26 trax / 83:28 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Supraphon

Kvalitu prvotiny Žár trvá již dávno prověřil čas a aktuální remastering její sílu ještě umocnil. Ani po osmadvaceti letech neztratila na údernosti či energii a některé texty prokazují aktuálnost i v novém tisíciletí. Nostalgik ukápne slzu, ale na myšlenky o zašlé slávě není prostor. Stávající produkce Karla a jeho tygrů je totiž skutečně milým překvapením. Kapela v mezidobí několikrát protočila sestavu a s opět čerstvou krví si i po letech stále udržuje svěžest.

HITPARÁDY (40.): Češi kupují rock. Nejvíc se prodávají Laura a její tygři, AC/DC i Iggy Pop

ZPĚVAČKA Z HLASU BYLA DOBRÁ VOLBA

Nejslyšitelnější, nejviditelnější a tudíž nejpodstatnější je ovšem nová zpěvačka Lucie Bakešová, kterou si Šůcha vyhlédl v klání Hlas ČeskoSlovenska a nechyboval. Vida, tak snad opravdu nejde pouze o emotivní estrády pro televizní konzumenty a podobné talentové soutěže jsou přece jen k něčemu dobré. Leč zpět k Lauře, respektive Lucii. Aniž by výrazně pokulhávala v intonaci, zvládá s přehledem značnou výrazovou variabilitu od něžné naivky přes flirtující koketu po vášnivou dračici (respektive tygřici, abychom zůstali styloví). To vše s živočišným espritem a uvolněnou přirozeností. Skladbám prezentovaným již jejími předchůdkyněmi (např. Big Bang, Továrna na sny) pak vtiskla barvitější podobu.

SILNÉ PÍSNIČKY

Ani sebelepší zpěvačka však nezazáří, nemá-li k dispozici kvalitní materiál. Také v tomto ohledu výhradní autor hudby i textů Karel Šůcha uspěl. Přestože povolil uzdu popové písničkovosti, udržel kontinuitu s předchozí tvorbou a stále nalézá dostatek invence, která funkující skladby nenechá snadno vyčpět. Osvěžující je závan reggae v Davy lidí s báječnými sbory hostujících Yellow Sisters, jakož i ska v rozverné Trávas Maria či v klipovce Bambus.Pokulhávajících momentů není příliš, díky silné melodii se vyloupne hitovka rovněž ze zpočátku nenápadné, poměrně kolovrátkové a převážně kytarové písně s banálním textem U zrcadla. V neposlední řadě Šůchovci v éře elektroniky zarputile připomínají, že již od dob dřevního rock'n'rollu platí, jak krásné je v kontrastu s kytarami saxofonové sólo (Bambus).

Laura a její tygři již zažili kolísavá období a zdá se, že není-li Továrna na sny přímo chycením dalšího dechu, má přinejmenším opět vzestupnou tendenci.

BEST TRAX: Trávas Maria, U zrcadla, Bungo Bongo Club
ZKUS TAKY: Sto zvířat - Ministerstvo mýho nitra, Šum svistu - Tančírna, Tichá dohoda - Achtung 30!

text: Daniel Folprecht, foto: Sennheiser

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít