RECENZE: Leonard Cohen odešel od stolu výtečným albem You Want It Darker

Vydáno 14.11.2016 | autor: redakce

Vzhledem k úmrtí Leonarda Cohena je možné jeho v pořadí již čtrnácté studiové album brát jako takovou závěrečnou zpověď. Buddhistickou vírou prodchnutý kanadský hudebník byl zjevně v době jeho natáčení připravem předstoupit před poslední soud, ať už si pod tím představíme cokoliv. Svědčí o tom část textů, například v Leaving The Table mimo jiné zpívá: "Odcházím od stolu, jsem pryč ze hry."

RECENZE: Leonard Cohen odešel od stolu výtečným albem You Want It Darker Leonard Cohen zemřel pár týdnů po vydání desky You Want It Darker


Leonard Cohen

You Want It Darker

Skladby:
You Want It Darker, Treaty, On the Level, Leaving the Table, If I Didn't Have Your Love, Traveling Light, It Seemed the Better Way, Steer Your Way, String Reprise / Treaty

9 trax / 36:09 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Sony Music

Jasné účtování se životem přináší už úvodní píseň You Want It Darker, kde Leonard Cohen zpívá: "Jsem připraven, můj Pane" a text prokládá slovem "hineni", což je hebrejský výraz pro "tady jsem". Autor hudby k této skladbě a spoluproducent alba Patrick Leonard to celé hudebně zvýraznil využitím montrealského synagogálního sboru a se sólem kantora Gideona Zelermyera.

NENÍ TO JEN ALBUM O SMRTI

Poslední nahrávka dvaaosmdesátiletého hudebníka a spisovatele se však nenese jen v duchu jeho odchodu z tohoto světa. Typickou milostnou baladou, které tvoří velkou část Cohenova repertoáru, je například If I Didn't Have Your Love. Na mnoha místech také proplouvá na povrch jeho hluboký a filozoficky podložený vztah k víře. Například v Treaty najdeme množství starozákonních obrazů, judaistické, křesťanské a buddhistické symboly se objevují v Steer Your Way, kde mimochodem slyšíme v doprovodném zpěvu Alison Krauss. Vzpomínkou na Cohenův několikaletý pobyt v buddhistickém klášteře spojenou s jeho pozdějším zklamáním ze zenového mistra je pak It Seemed the Better Way.

FOTOREPORT: Leonard Cohen v O2 Areně: publikum vítalo umělce vestoje

Cohen se hudebním ohlédnutím Traveling za zvuku buzuki vrací i ke svému dlouhému pobytu na řeckém ostrově Hydra, jehož atmosféru dotváří doprovodný zpěv Atheny Andreadis. Ženy ostatně byly v jeho životě i na albech zastoupeny vždy v hojném počtu. Tradiční ženské sbory slyšíme i ve skladbě On the Level, jejíž autorkou je písničkářova dlouholetá spolupracovnice Sharon Robinson. Opravdu silnou tečkou za albem je smyčci opentlená verze krásné písně Treaty, která má vznešenou náladu strašnického krematoria a kterou jsem okamžitě zařadil mezi TOP 5 písní, co si nechám zahrát na svém pohřbu.Album You Want It Darker, které produkoval také Cohenův syn Adam, je typickou "cohenovkou", jež hudebně nijak nepřekvapí, ale to neznamená, že bychom se při jeho poslechu nudili. Kdo zažil některý z Cohenových koncertů, ví, že jeho hluboký vypravěčský hlas posluchače vtáhne jako mořský vír maelström a uhrane jako pohled do očí kobry.

"Každý z nás v sobě marně hledá vlastní cohenovku, píseň na hranici modlitby, terapie a psychoanalýzy," popsal to pro MF Dnes výstižně Vladimír Merta. Tohle album by si zasloužilo téměř maximální hodnocení, i kdyby nebylo spojené se zpěvákovým úmrtím. Očekávat nevydařenou nahrávku od Cohena je totiž podobně pošetilé jako nevěřit v úspěch českých tenistek ve Fed Cupu.

text: Roman Jireš

Témata: Leonard Cohen, You Want It Darker, písničkář, poslední album

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít