RECENZE: Mastodon neustrnuli a dál se valí bez přešlapů

Vydáno 26.04.2017 | autor: redakce

Již takřka dvě desetiletí berou Mastodon trumfy z rukou škarohlídům, kteří prohlašují metal za prostoduchou rachotící kakofonii. I na sedmém albu kapela, která letos vystoupí na festivalu Rock for People, názorně předvádí, že ocelová srdce mohou bít nekonvenčně a rozmanitě zároveň.

RECENZE: Mastodon neustrnuli a dál se valí bez přešlapů Mastodon neustrnuli a dál se valí bez přešlapů


Mastodon

Emperor Of Sand

Skladby:
Sultan's Curse, Show Yourself, Precious Stones, Steambreather, Roots Remain, Word To The Wise, Ancient Kingdom, Clandestiny, Andromeda, Scorpion Breath, Jaguar God

11 trax / 51:13 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Warner Music

Sotva se vzpamatujete, prsty těchto amerických progresivistů se hbitě roztančí po hmatnících a morseovka paliček důrazně nabádá k pozornosti. V těsném závěsu již mysl prostupují samá pozitiva. Instrumentální excelentnost, skladatelská i aranžérská vytříbenost, zvuková vyšlechtěnost, prostě po všech stránkách precizně vyvedené kompozice.

Na Rock for People dorazí Mastodon, přivezou nové album Emperor Of Sand

Hutnými skladbami se prolíná nespočet motivů i nálad, což náležitě dotváří vícero využívaných hlasů (barvou se doplňujících, leč pohříchu bez výjimky nikterak výjimečných). Spletité linky však v podání Mastodon neznamenají zašmodrchané. Mají svou logiku, písně neuzlují, naopak je zdárně posouvají kupředu. A co je důležité, invenční kvarteto vedle techničnosti neopomíná ani přitažlivou melodičnost. Takové Show Yourself či Precious Stones jsou v žánrových intencích hitovky k pohledání, přitom nelepí lacinou prvoplánovou upachtěností.STÁLE POD TLAKEM

Při všem tom vrstvení se Mastodon striktně drží čtyř základních nástrojů, aby své košaté výplody dokázali předvést i naživo. Střídmé využití kláves (Roots Remain, Clandestiny či Jaguar God) je jen funkčním dozdobením, nikoliv pomocnou berličkou. I přes zmíněnou rozmanitost a četná vzplanutí kytarových sól pánové skladby udržují stále pod tlakem.

Povolené uvolnění nastane až v postupně gradující Jaguar God, ale ani to nemá dlouhého trvání. Zmíněná finálovka je zároveň posledním pohrobkem dřívějších rozsáhlých opusů. Jinak jednotlivé kusy setrvávají víceméně v běžných písničkových stopážích. Osm let staré veledílo Crack The Skye sice nadále zůstává nepřekonáno, avšak když muzikanti kromě rukou používají i hlavy, ke špatnému výsledku rozhodně nesklouznou.

text: Daniel Folprecht

Témata: Mastodon, Rock for People, metal

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít