RECENZE: Novinka The xx rezonuje sebevědomím

Vydáno 02.02.2017 | autor: redakce

The xx jsou konečně zpět: třetí deska I See You vyšla po dlouhých pěti letech od té předchozí. Na rozdíl od Coexist hýří dobrou náladou a jen málokdo by čekal, že na ní zaslechne i líbivý tropical house.

RECENZE: Novinka The xx rezonuje sebevědomím Novinka The xx rezonuje sebevědomím


The xx

I See You

Skladby:
Dangerous, Say Something Loving, Lips, A Violet Nois, Performance, Replica. Bravo For You, On Hold, I Dare You, Test Me

10 trax / 39 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Young Turks

Těch pět let přestávky vyplnili členové The xx všelijak. Jamie Smith si připravil materiál pro sólovku, se kterou naprosto strhl lavinu kladných kritik, In Colour mu vynesla v roce 2015 nominace na několik hudebních cen včetně prestižních Grammy nebo Brit Awards. Zpěvačka Romy se zase spojila s Drakem nebo Aliciou Keys a pomohla jim s produkcí jejich alb. Oliver se stal tváří módního domu Dior a úspěšně vyřešil svůj boj s alkoholem - už přes rok prý nepije, jak se nechal slyšet v rozhovorech.

LIVE: Intimní The xx umí koexistovat i s festivalovým publikem

UŽ SE NESCHOVÁVAJÍ DO TMY

Jestli se dá něco s jistotou říct, tak to, že tahle pauza pomohla The xx se sebevědomím. Ať už díky úspěchům, které každý z nich dokázal sám, nebo díky létům - na prahu třicítky už má obvykle přeci jen člověk ty největší charakterové bouře už za sebou. Je to znát i z jejich živých vystoupení, už žádné schovávání do tmy, jak nás před nedávnem přesvědčili taky ve Foru Karlín. A co se týče médií, jsou už taky o dost sdílnější. Čím jiným to nabité sebevědomí ještě podtrhnout, než tím, že si zarezervovali v letošním březnu hned sedmkrát po sobě londýnskou Brixton Academy a počítají s tím, že se na ně přijde podívat 35 tisíc lidí. Všechny termíny už jsou totiž vyprodané.

I See You startuje s euforií nabitou Dangerous, kterou prolínají trubky, je jasné, že tenhle song zaslechneme ve spoustě tanečních setů, tohle je prostě tancovačka jako blázen. Následující Say Something Loving je lehce posmutnělá, pořád ale silná, hlas Romy se neztrácí do neznáma. On Hold, nejpropranější singl desky, je jasný producentský rukopis Jamieho - tenhle song se kolem vás omotá dřív, než řeknete švec, a jen těžko ho budete opouštět. Performance a Brave For You jsou připomínkou "starých" The xx, ospale se táhnoucí melodie oproštěná od složitějších producentských nápadů.

Může se zdát, že se The xx posunuli hodně směrem k mainstreamu, jak ale Jamie v rozhovorech podotýká, nedělo by se to, kdyby v poslední době mainstreamoví umělci tolik nečerpali z jejich vod. Něco na tom bude.

Témata: The xx, Jamie XX, I See You, nová alba

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít