RECENZE: Red Hot Chili Peppers vypráví o svých temných potřebách

Vydáno 17.06.2016 | autor: Filip Pešta

Fanoušci "Červených horkých chili papriček" si museli od posledního alba I'm With You z roku  2011 pět let počkat. Stará, známá a pálivá čtveřice však po dlouholeté spolupráci sesadila z producentského trůnu svého krále Ricka Rubina, jehož místo zaujal korunní princ Brian "Danger Mouse" Burton, který muziku RHCP podbarvil trošku temnějším odstínem.

RECENZE: Red Hot Chili Peppers vypráví o svých temných potřebách Red Hot Chili Peppers představí nový materiál 4. září v Praze


Red Hot Chili Peppers

The Getaway

Skladby:
The Getaway, Dark Necessities, We Turn Red, The Longest Wave, Goodbye Angels, Sick Love, Go Robot, Feasting On The Flowers, Detroit, This Ticonderoga, Encore, The Hunter, Dreams Of A Samurai

13 trax / 50:48 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Warner Music

Je to přesně tak, jak to zpěvák Anthony Kiedis popsal při interview pro Kevin And Bean Show, když se jej ptali na obal desky. "I když jsou na něm zvířata, cítíte z toho lidskost. A navíc jsme to my. Chad je medvěd, Josh je holka, Flea je mýval, no a já jsem ten směšnej havran vepředu."  Tahle personifikace všech členů je jasným vyjádřením mixu nekontrolovatelné divokosti a vkusné jemnosti, kterou se muzika Red Hot Chili Peppers vyznačuje. The Getaway však dává spíše prostor oné utrženosti ze řetězu, kde mýval Flea epicky řádí na basovou kytaru, v medvědím rytmu Chada Smitha, zatímco v přední linii vypráví papričkový Edgar Allan Poe svoji tajemnou poezii prostřednictvím už tak typického vokálního  projevu, který umí být drzý i líbezný.

Red Hot Chili Peppers se vrátí do Prahy! Kupte si lístek a dostanete zdarma nové album

TEMNOST OTEVÍRÁ NÁRUČ KŘEHKOSTI

Veškerá údernost a dravost se však i zde mírně balí do sametu příjemných vokálů a čistého kytarového brnkání. Příkladem výše zmíněných dvou složek je určitě první singl Dark Necessities naproti kolíbající se skladbě The Longest Wave. Producentsky dává Danger Mouse větší prostor klavíru, který zahraje nejen sólo, ale dokonce se na něm i pár muzikantů vystřídá. V tomto ohledu je určitě nejdůležitější písní Sick Love, ke které kromě všech členů přiložili ruku k dílu britské legendy Elton John a jeho dvorní textař Bernie Taupin.

Právě Elton nahrál ve zmíněné skladbě klavírní part a díky holčičí kytaře Joshe Klinghoffera působí sloky až soulovým dojmem. Předposlední The Hunter je po hudební stránce zážitkem nejbohatším. A není to jen tím, že Flea zde zahazuje basu a jde melancholicky foukat do trumpety. Nechybí zde totiž ani vokální chorál nebo smyčcový kvartet. Album uzavírá skladba Dreams Of Samurai s nezvyklým rytmem bicích a příjemně spěchající kytary.

Nástup nového producenta v celkovém dojmu nepřinesl skoro žádná překvapení. Deska The Getaway může zaujmout své místo v polici každého fanouška. Je to album, kde temnost, drzost a melancholie občas rozevře náruč a dovolí nakouknout křehkosti. Záleží jen na tom, jaký poměr jedna malá holka, medvěd, mýval a havran zvolí.

BEST TRAX: Dark Necessities,  The Longest Wave, The Hunter

Text: Filip Pešta

Témata: Red Hot Chili Peppers, Red Hoti v Praze, The Getaway, Rick Rubin, Danger Mouse

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít