RECENZE: Ronan Keating prožívá nejlepší období svého života. Stále však sklouzává do stereotypu

Vydáno 06.03.2016 | autor: Filip Pešta

Irský popový zpěvák Ronan Keating vydal svoji desátou desku, kterou v rozhovorech a promo spotech tituluje jako svoji nejosobnější a nejupřímnější vůbec. Je desáté album irské popové hvězdy opravdu takové? Ano i ne.

RECENZE: Ronan Keating prožívá nejlepší období svého života. Stále však sklouzává do stereotypu Ronan Keating nahrál dobrou desku, má ale stále na čem pracovat


Ronan Keating

Time Of My Life

Skladby:
Let Me Love You, As Long As We're In Love, Breathe, She Knows Me, Time Of My Life, In Your Arms, Landslide, Keep It Simple, Think I Don't Remember, Shine Like Gold, Grow Old With Me, Falling Slowly

12 trax / 42:46 min

Vydavatel: Universal Music

Keating se začal do povědomí hudební veřejnosti dostávat v podstatě až v půlce své kariéry, přičemž ne zrovna zásluhou vlastní tvorby. Z prvních čtyř alb totiž valné většině naskočí pouze coververze country hitu When You Say Nothing At All, která se stala známou díky soundtracku k filmu Notting Hill. Další písně na zpěvákových řadovkách byly pouze produkty toho samého "líbivého popíku", který se vám snadno ohraje. Další období tak trochu chameleonského rázu obsahuje úžasné album coververzí pro zesnulou maminku, vánoční písně, ale i z vody uvařené album duetů. Že je však Ronan Keating talentovaným zpěvákem s brilantně čistou barvou hlasu a citem pro dynamiku se nejvíce projevilo až v pop-jazzovém orgasmu, kdy jej sám Burt Bacharach požádal o přezpívání svých hitů.

A zatímco se na albu Fires z roku 2012 snažil o prvoligový pop, jehož výsledný dojem byl skvělý, na aktuální řadovce Time Of My Life řadí zpátečku a kráčí cestou akustického popu s příměsí folku a country. Pěvecky nelze vlastně vytknout nic. Keating je majitelem krásně barevného vokálu, výborně pracuje s dynamikou a skvěle vyjadřuje emoce. U hudební stránky a obsahu písní je však potřeba držet trochu palce. Struny kytar krásně doznívají, bicí udávají rytmus a vokály podporují. Některé skladby však v sobě nosí až příliš osvědčené melodie slok a stejně předvídatelně gradující refrény. Ať už je to titulní Time Of My Life, která působí pouze jako výplň tracklistu, She Knows Me nebo třeba In Your Arms. Ve výsledku zjistíte, že se bez těchto melodických klišé v klidu obejdete. Momenty, kde je znát zpěvákův skladatelský um a kde vás opravdu přepadnou nějaké skutečné emoce, které si můžete klidně vypsat na papír, reprezentují výborné skladby Landslide, Think I Don't Remember a Shine Like Gold.

Ronan Keating v roli pouličního muzikanta bojuje hudbou proti rakovině

Přestože tvrdí, že mu trvalo rok, než desku napsal, on sám se autorsky podílel pouze na její polovině. Zbytek je dílem osvědčených autorů z Keatingova okolí. Nesmíme zapomenout ani na duet z muzikálu Once, který tak dobře známe v podání dvojice Glen Hansard a Markéta Irglová - Falling Slowly. Keating ho nazpíval se zpěvačkou country dua The Shires. Paradoxem je, že singl Let Me Love You a píseň As long As We're In Love jsou na albu nejlepšími kusy, ačkoli na ně sám interpret autorsky nesáhl. Jsou jasnou ukázkou skvělé trefy do hranice mezi velkým hitem a upřímným love songem. Let Me Love You nabízí neobvyklé brnkání kytary, nevšední rytmiku frázování nebo vývoj bicích nástrojů. Druhá perla As Long As We're In Love dominuje nakažlivým dvojhlasem a postupně do vás pumpuje energii a probouzí ve vás upřímnou radost. A proč bychom si takové písně nechtěli pustit ještě jednou. 

Bohužel však Time Of My Life všechna očekávání nesplňuje. Ctí sice komorní a láskyplnou atmosféru a občas probudí cit,  ale není zdaleka tak emočně silným zážitkem a spíše sklouzává do stereotypu. Kdyby však Ronan Keating vstoupil do téhle komorní atmosféry znovu a přivedl s sebou i kreativitu z Fires, bylo by z toho dokonalé album.
 


BEST TRAX: Let Me Love You, As Long As We're In Love, Landslide
ZKUS TAKY: The Shires - Brave, Glen Hansard - Didn't He Ramble, Taylor Swift - Fearless

Filip Pešta

3,00

čtenáři

hlasuj
zavřít