Robert Miles, první Ital s Brit Award. Jeho cestu ukončila předčasně zákeřná nemoc

Vydáno 13.05.2017 | autor: Roman Jireš

Hudební branže je zvláštní. Jsou muzikanti, kteří vydali desítky nahrávek a široká veřejnost o nich nic neví. Někomu k celosvětovému úspěchu stačí jeden velký hit, jako tomu bylo v případě italského producenta a autora hitu Children Roberto Concina, známého pod jménem Robert Miles. Potomek italských přistěhovalců narozený ve Švýcarsku navždy odešel nečekaně 9. května na Ibize ve věku pouhých 47 let. Podle médií zemřel ve čtvrtém stádiu metastázující rakoviny.

Robert Miles, první Ital s Brit Award. Jeho cestu ukončila předčasně zákeřná nemoc Robert Miles, první Ital s Brit Award. Jeho cestu ukončila předčasně zákeřná nemoc


Smrt si říká rock'n'roll (294.) - Robert Miles

Hudebník, který v mladém věku (21 let) založil vlastní nahrávací studio a pirátskou stanici tím, že využil všech svých úspor, od roku 2012 na Ibize provozoval svou vlastní alternativní FM vysílací stanici OpenLab věnující se umění, médiím a technologiím. "Robert byl víc než jen umělec, byl průkopníkem, tvůrcem, inspirací, synem, otcem, přítelem," uvedl DJ Mag Italia.

Zemřel Robert Miles, italskému producentovi a autorovi hitu Children bylo 47 let

PRVNÍ ITAL S BRIT AWARD

Robert Miles se na scéně objevil začátkem 90. let, kdy dominoval evropským tanečním žebříčkům styl spaghetti house. Jeho dream music, tvořenou mixem diskorytmů, klavírních melodií a elektronických kreací, si koupilo víc než 12 milionů zájemců. To z něj učinilo také prvního Itala, jehož hudební tvorba byla oceněna prestižní cenou Brit Award pro rok 1997. Svým největším hitem Children zabodoval v roce 1995 v hitparádách po celé Evropě, a to i přesto, že šlo o čistě instrumentální skladbu. S Children získal producent řadu platinových ocenění, ve Velké Británii se probojoval až na druhé místo singlového žebříčku, v USA byl nejlépe 21. Do britské Top 10 se dostal i o rok později s dalšími dvěma singly Fable a One and One.

vložte odkaz, text nemažte


Debutové album Roberta Milese Dreamland vyšlo 7. června 1996 v Evropě, kde se stalo hitem, a o několik dní později i v USA s novou písní zpívanou Marií Nayler One and One. Ta byla později vydána jako singl v USA a Německu. Na konci roku 1996 Miles nabídl v Německu novou verzi Dreamland, nazvanou Dreamland - Winter edition.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH HVĚZD

V roce 1997 následovalo album 23am pojmenované po zprávě z rozbitého telefonního záznamníku autora. Nástrojové uspořádání na nahrávce je komplexnější než u prvního alba Dreamland, vedle syntezátorů slyšíme saxofon či trubku. Hlavní části vokálně založených písní jsou uspořádány jako populární písně, zatímco sekvenční mezihry mezi skladbami jsou bez bicích. Album je ve stylu ambient, na rozdíl od trance hudby na Dreamland.

KRÁTKÁ CESTA

Koncem devadesátých let však Milesova popularita začala uvadat. Menší pozornost ještě vyvolala nahrávka Organik v roce 2001, ale album Th1rt3en vydané o deset let později už mezi příznivci taneční hudby žádný větší ohlas nezaznamenalo.


Skladatel elektronické hudby Robert Miles se narodil 3. listopadu 1969 v Neuchâtelu. V mládí se naučil hrát na klavír a na hudební scéně figuroval od roku 1988. Pracoval jako DJ v mnoha italských klubech. Roberto Concina původně vystupoval v 80. letech pod jménem Robert Milani. Později si vybral příjmení Miles, které mělo symbolizovat hudební cestu, která ho čeká. Ta nakonec nebyla příliš dlouhá. "Chybí mi boje, potyčky, kritika, úsudky, ale hlavně tvůj talent v hledání bezkonkurenčních zvuků a melodií," vzkázal mu jeho dlouholetý přítel Joe T Vannelli.

Roman Jireš

Témata: Robert Miles, Children, DJ, Dreamland

zavřít