ROCKBLOG: Pozitiva letošní slavičí frašky? Klesající sledovanost a upadající zájem o hlasování

Vydáno 27.11.2016 | autor: Josef Martínek

Hledat na vyhlášení cen zpívající části showbyznysu nějaké klady, je pro hudebního fanouška skutečně náročný úkol. Fakt, že znovu vyhrál trojlístek Bílá, Gott, Kabát, nebo že nejvíc jejich pozice ohrožuje xenofobní Ortel, snad ani nepotřebuje další komentáře. Za pozitivní tak na letošním Českém slavíku lze považovat aspoň to, že parodie hudební ankety ztrácí zájem publika.

ROCKBLOG: Pozitiva letošní slavičí frašky? Klesající sledovanost a upadající zájem o hlasování ROCKBLOG: Pozitiva letošní slavičí frašky? Klesající sledovanost a upadající zájem o hlasování

K Českému slavíku nemá smysl přistupovat jako k politickým volbám, kde neúčastí v hlasování jen posilujete ideologii, se kterou se neztotožňujete. Slavík je soutěž, jejíž umělecký kredit je nulový a její přínos pro naši kulturu dokonce záporný. Kdo v naději na změny zavedených pořádků hlasuje, projevuje tím o soutěž televizních celebrit, proloženou politickým bizárem, zájem, dává pořadatelům důvod pro uspořádání dalších ročníků. Že Slavík rozhodně není obrazem české hudební scény, ale spíš její ostudou, nejlíp demonstrujete tím, že hlasovat nebudete. Čím méně hlasů, tím méně lze brát výsledky vážně - pokud je tak ještě někdo bere.

Ben Cristovao objasnil, proč si nepřišel pro Slavíka: Pro lidi, kteří ocení fašismus, nemám žádný respekt

Posluchači se touto teorií letos zřejmě řídili. Loni získal Karel Gott coby Absolutní slavík přes 68 tisíc bodů, letos jich na triumf stačilo zhruba 36 tisíc. Podstatně méně bodů měli i ostatní vítězové a interpreti na dalších místech. Škoda že organizátoři letos oproti minulým ročníkům poprvé vůbec nezveřejnili, kolik lidí vlastně hlasovalo - asi věděli proč. Vždyť víc SMSek chodilo i sezónním hvězdičkám do soutěží typu SuperStar.

V porovnání s loňskem se navíc dle MediaGuru na televizní přenos dívalo o čtvrt milionů lidí méně, konkrétně 1,25 milionu. Na co také sledovat vyhlášení vítězů, jejichž jména jsou dopředu všem známá a největším vtipem moderátora je moment, kdy anketu označí za "prestižní ceny"? Nebo snad někdo z diváků opravdu věří, že nejlepší píseň roku natočil Karel Gott (Země vstává) a že největší progresí naší hudby je to, že mezi třemi nejpopulárnějšími zpěváky už není Tomáš Klus, ale Michal David? Hlavně ale při oceňování Ortelu nezabírat publikum, ve kterém řada hostů slyšitelně pískala a někteří prý dokonce znechuceně odcházeli ze sálu.

Jediné, co může pořadatele těšit, je alespoň skutečnost, že se o Slavíku díky skandálům a bizarnostem pořád mluví. Míra jeho absurdity, kdy si například letos o 123 míst na 26. pozici mezi skupinami polepšila dávno neaktivní, neonacisty zbožňovaná formace Orlík, totiž stále dokáže překonávat veškerá očekávání. Pravděpodobně je to jediný důvod, proč ještě anketu nezrušili. Snad už přešlapování nad hrobem nebude trvat dlouho a přesluhující Slavík brzy zazpívá svou pohřební píseň.

Témata: Český slavík, Ortel, Kabát, Lucie Bílá, Karel Gott

zavřít