Ronnie Van Zant zažil s Lynyrd Skynyrd zlaté časy. Zemřel v letadle, aby jeho odkaz převzal bratr Johnny

Vydáno 13.02.2016 | autor: redakce

Zpěvák a zakladatel legendy jižanského rocku Ronnie Van Zant měl smůlu, že s kapelou roku 1977 nasedl do špatného letadla. Spolu s několika dalšími kolegy se stal obětí havárie. Jeho odkaz nyní v roli frontmana hrdě nese mladší bratr Johnny.

Ronnie Van Zant zažil s Lynyrd Skynyrd zlaté časy. Zemřel v letadle, aby jeho odkaz převzal bratr Johnny Ronnie Van Zant se třicítky nedožil

Smrt si říká rock'n'roll - Ronnie Van Zant (231.)

Celým jménem Ronald Wayne Van Zant, přezdívaný jednoduše "Ronnie" se narodil 15. ledna 1948 rodičům Marion a Lacy Van Zantovým v Jacksonville na Floridě, kde vyrůstal. Než v sobě našel lásku k hudbě, zkoušel předtím všechno možné. Například snil o tom, že se stane boxerem - zbožňoval Muhammada Aliho, který byl jedním z jeho idolů nebo chtěl profesionálně hrát baseball. Také si pohrával s myšlenkou, že by se rád stal automobilovým závodníkem, jako další z jeho idolů Lee Roy Yarbrough, který pocházel taktéž z Jacksonville.

Lynyrd Skynyrd konečně v Česku. Sweet Home Alabama zazněla hned dvakrát

VZESTUP LYNYRD SKYNYRD 

Jedno z největších uskupení jižanského populárního rocku vzniklo již jako studentská kapela v létě roku 1964. Zakládajícím členem byl Ronnie, který obsadil post zpěváka a dále do skupiny přizval spolužáka a kamaráda Allena Colinse na kytaru, Garyho Rossingtona na druhou kytaru, Larryho Junstroma na baskytaru a za bicí usedl Bob Burns.Než došli ke jménu Lynyrd Skynyrd, předcházelo tomu mnoho názvů. Jmenovali se například One Percent či Noble Five. Časem si začali říkat Leonard Skinnerd, podle učitele tělocviku, který šikanoval Rossingtona a Burnse, protože si nechtěli ostříhat své dlouhé vlasy. Jejich škola nedovolovala, aby se vlasy dotýkaly školní uniformy. Z toho názvu poté vyplynulo označení Lynyrd Skynyrd (tvar typicky jižanské verze jména učitele). Inspirací jim byly především kapely Free, Yardbirds, Rolling Stones či Beatles. Krom nich byli samozřejmě ovlivněni spoustou jižanského blues i country-westernových skupin.

Jimmy Bain nebral kecy vážně. Raději si užíval života

Největší úspěchy sklízeli hlavně v 70. letech a mezi jejich nejznámější skladby patří Free Bird (nachází se na třetím místě v žebříčku nejlepších kytarových sól dle časopisu Guitar World) a také Sweet Home Alabama. Jejich písně byly použity ve filmech Forrest Gump, Con Air či v seriálu Jmenuji se Earl. Od roku 1973 vydali (později už bez Ronnieho) celkem 14 studiových alb a v roce 2006 byli uvedeni do Rock’n’rollové síně slávy.

JEHO LÁSKY - RYBY, ŽENY, BASEBALL

Ronnie si vzal za manželku Nadine Inscoe. Stalo se tomu tak 2. ledna roku 1967 a pouhé dva roky na to se rozvedli. Měli spolu dceru Tammy s hudebními ambicemi. Po rozvodu se oženil s Judy Seymour v roce 1972, kterou potkal v The Comic Book Club a seznámil se s ní přes Garyho Rossingtona rok předtím, než se vzali. Kromě hudby měl velkou zálibu v rybaření, hrál baseball a byl fanouškem Chicago White Sox a New York Yankees. Měl ale také několik potyček se zákonem. Například v roce 1975, kdy byl zatčen za vyhození stolu z hotelového pokoje.

SMRT ČÍHALA V LETADLE

Dne 20. října 1977, když Lynyrd Skynyrd letěli letadlem modelu Convair CV- 300 z Greenville, aby odehráli další koncert v Baton Rouge, havarovali u Gillsburgu v Mississippi. Nejprve je pilot informoval, že mají problémy s motorem, a zároveň varoval, aby se připravili na náraz. Po srážce letounu se stromem zemřel Ronnie, kterému bylo pouhých 29 let, na následky zranění hlavy. Spolu s kytaristou Stevem Gainesem a jeho sestrou, vokalistkou Cassiem Gaines, road manažerem Deanem Kilpatrickem, pilotem Walterem McCrearym a kopilotem Williamem Grayem. Zbývající členové kapely přežili, ačkoli byli všichni vážně zraněni.

Paradoxně pouhé tři dny před celou tragédií vydali Lynyrd Skynyrd nové album Street Survivors. To na dlouhou dobu napsalo tečku za jejich tvorbou. V pořadí šestá řadovka vyšla až v roce 1991, na té už zpíval Ronnieho mladší bratr Johnny.

Témata: Lynyrd Skynyrd, Ronnie Van Zant, Steve Gaines, Johnny Van Zant, jižanský rock

Dominik Pavliš, foto archiv

 

zavřít