ROZHOVOR | Evžen Hofmann: Inspirací k mé instrumentální desce byl Jack London, nové album Kryštof je už natočeno

Vydáno 07.06.2021 | autor: Aleš Materna

Pro Evžena Hofmanna, kytaristu skupiny Kryštof, je hudba prací i zábavou. I přes nepřízeň covidového období nezahálel a využil čas k natočení druhé sólové desky Kytarista po hvězdách. Ačkoliv na jeho první instrumentální album Retrospektiva byly některé recenze velice kritické, často až útočné, Evžen ukázal, že jako zrozenec ve znamení býka se jen tak nevzdá. Tvrdohlavě si jde za svým a dělá, co ho baví. V rozhovoru odtajnil i něco z přípravy nového alba Kryštof.

ROZHOVOR | Evžen Hofmann: Inspirací k mé instrumentální desce byl Jack London, nové album Kryštof je už natočeno ROZHOVOR | Evžen Hofmann: Inspirací k mé instrumentální desce byl Jack London, nové album Kryštof je už natočeno

Jaká byla motivace k natočení tvé druhé sólové desky?

Hlavní motivací byly pozitivní reakce od fanoušků na desku první a časté dotazy, kdy vyjde další album. Jelikož jsem kreativní člověk, rozhodl jsem se využít tuto covidovou situaci, kdy jsme s Kryštofem, tak jako všichni umělci, nemohli hrát živé koncerty. Skládal jsem novou muziku a nahrával nové skladby. Album vyšlo v prosinci minulého roku.

ROCK BLOG | Evžen Hofmann: Natáčení singlu Sunlight v nahrávacím studiu Taurus Records

Představ nám blíže novou nahrávku.

Kytarista po hvězdách vznikal od dubna do listopadu loňského roku a obsahuje dvanáct instrumentálních skladeb, z nichž tři jsou starší kompozice a devět zcela nových. Chtěl jsem vytvořit album, které bude zajímavé pro běžného posluchače. Zároveň jsem nemínil couvnout z konceptu instrumentálních skladeb, které rád tvořím a skládám. Tomu odpovídá i písničkový formát. Jednotlivé skladby mají v průměru mezi třemi až maximálně čtyřmi a půl minutami. Mým záměrem bylo vytvořit mnohovrstevné a pestré album, které bude pojaté moderně a nebude monotónní. Součástí je i výpravný CD obal, který obsahuje uvnitř speciálně ilustrovaný plakát s motivy alba.

Cílem bylo, aby nová deska nenudila. Naleznete zde kromě mé elektrické kytary i prvky zklidnění ve formě akustických pasáží na španělskou kytaru nebo v protipólu vlivy dance a elektro music. Snažím se být současný. Myslím, že nelze zavírat oči v jakékoliv hudbě před tím, že žijeme ve 21. století. Je potřeba kombinovat nové hudební prvky, nové zvuky, nové postupy a být odvážný. Používám často a rád samply a různé moderní rytmy. Zároveň však, když mám pocit, že pro danou skladbu se více hodí klasická instrumentace, klidně to tak udělám.

Takže bys souhlasil s tezí Tomáše Kluse, který mi nedávno v rozhovoru řekl, že by považoval za urážku hudby, pokud by opakoval stále stejné hudební postupy jen proto, že měla nějaká jeho písnička nebo deska úspěch u fanoušků?

Ano, s tím souhlasím. Každý hudebník a muzikant by se měl vyvíjet, zkoušet nové postupy a nebát se experimentovat. Zkoušet dělat věci jinak, inovovat. Já to tak dělám, je to i mé krédo a nebojím se dělat, co mě baví. Dělat to tak, jak chci. 

Na prvním albu jsi použil i zpěv, druhé je zcela instrumentální?

Celá nahrávka je více méně instrumentální, kromě pár vsuvek, kde jsem použil hlasy svých dětí. Na minulém albu jsem měl jednu skladbu se zpěvem, ale zde jsem tentokrát nic nenazpíval, nejsem zpěvák, ale kytarista. Pouze uprostřed písničky Taj Mahal namluvila má žena, která se zajímá o Ájurvédu a indickou kulturu, mantru, což mi přišlo v této skladbě velmi zajímavé, osvěžující a vkusné.

Evžen Hofmann (Kryštof) interview: Kytarové instrumentální album RetroSpektiva? Další splněný sen!

Má název alba Kytarista po hvězdách nějakou spojitost s knihou Tulák po hvězdách?

Ano, je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jack London byl osobitý autor s pestrými životními osudy. Mám hodně rád také jeho knihu Démon alkohol. (smích) Kniha Tulák po hvězdách mne skutečně hodně inspirovala. Líbilo se mi, jak Jack London dokázal vypodobňovat emoce. Vypůjčil jsem si tedy částečně tento název. Mým záměrem bylo vytvořit snové album, které však bude také plné emocí. Právě skladba Tulák po hvězdách je hodně klidná s akustickými španělskými kytarami. Určitý protipól k jiným mnohem více energickým kompozicím.

Jak ses vyrovnával s kritikou, která přišla z některých médií a od některých hudebních redaktorů na tvé první sólové album RetroSpektiva?

Zpočátku byly recenze na album příznivé. Často se o něm psalo, pozitivní článek napsal i jeden z nejznámějších hudebních kritiků Jaroslav Špulák z deníku Právo. Albu se věnovaly ty největší hudební servery včetně iReportu. Někomu se to líbilo více, někomu méně, ale vše bylo optimistické. S takovým entuziasmem i album vznikalo, měl jsem tedy upřímnou radost, že se album líbí a podobně vnímá. Pozdější výstupy menších hudebních serverů bych odložil do šuplíku spíše hledačů senzací a negací. Přes prognózy hudebních proroků, že se album nemůže nikomu líbit až po unáhlené závěry některých často samozvaných odborníků se domnívám, že udělat plně instrumentální autorské album je zřejmě to nejtěžší, co může v hudbě být.  Je třeba si uvědomit, že hlavními elementy jsou pouze má elektrická kytara, moderní aranžmá a skvělá nálada. (smích) Tím bych téma uzavřel, jelikož je včerejší a jsem rád, že samotní fanoušci si udělali před 3 lety po vydání alba vlastní názor. Děkuji jim zpětně za obrovskou podporu.

Přišlo mi, že si se stal v případě této instrumentální desky možná jakýmsi hromosvodem, po kterém se svezla vlna nenávisti od lidí, kteří nemají rádi nebo doslova nesnáší kapelu Kryštof. Za Kryštofem však stojí neoddiskutovatelný úspěch u fanoušků a kritizovat Kryštof je mnohem těžší. Ty, se svým těžko uchopitelným albem a hudbou, kterou v dnešní době poslouchá jen omezený počet posluchačů, jsi pro ně byl snadnějším terčem.

Může to tak být.  Jen mi přišlo nečekaně překvapivé, že album, které mělo být na okraji zájmu, udělalo takový rozruch a vytvořilo tolik emocí. Na druhou stranu, pro mne jako umělce je to samozřejmě dobře, protože není nic horšího, než když je deska bez jakékoliv reakce. Nejdůležitější je vždy zpětná vazba od fanoušků a majitelů CD a ta byla skvělá. Nepřející kritika mi pak nečekaně a neplánovaně posloužila v tom, že se alba prodalo více, takže těmto kritikům zpětně v tomto ohledu děkuji za podporu (smích).

Sledují tvou tvorbu ostatní členové kapely Kryštof?

Kluci z kapely o mé tvorbě dobře vědí, já jim vždy své CD věnuji. Je to už určitá tradice. Vždy jsem měl z jejich strany podporu, i Richard CD podporoval, čehož si velice vážím. Pro mě Kryštof vždy stál a stojí na prvním místě. Ovšem pokud je člověk kreativní, není důvod, aby se nemohl realizovat i jinak. My jsme v kapele každý jinak hudebně zaměřený, kluci poslouchají třeba jazz nebo world music, já jsem jediný, kdo je zaměřený na hard rock. Přesto mám u nich vždy plnou podporu, za což jim děkuji. Jsme prostě super parta.

Neuvažoval jsi, že bys některé z nich zapojil do nahrávání svých skladeb?

Do budoucna nemohu vyloučit nic, ale díky jejich odlišnému hudebnímu vkusu a také díky covidu jsem při skládání a nahrávání alba o této variantě neuvažoval. Mám svůj tým, se kterým jsem na obou sólových albech pracoval. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy...

Můžeš prozradit, jaká je situace ohledně nového alba skupiny Kryštof? Připravuje se?

Album je již nahrané. Dodělávali jsme nyní čtyři písničky ve studiu v Praze s producenty Arminem Effenbergerem a Lukášem Chromkem. Několik singlů vyšlo již v loňském roce, třeba Hned teď (pojď být světlometem) nebo Hvězdáři. Některé z těch singlů budou na albu, bude tam však i mnoho nových písniček.

Co třeba Milan Baroš? Můj syn tuto písničku miluje.

Tak to vážně nevím, možná... (smích). Ale mám radost, že se synovi líbí. Tato písnička má obrovský ohlas u fanoušků, skutečně se povedla, jak melodie, tak text. Pro mnoho lidí, nejenom fotbalových fanoušků a nejenom v Ostravě, je Milan Baroš skutečný pojem. Každopádně vše v současnosti na desce krystalizuje, finišuje a dáme tomu ještě potřebný čas, jelikož bychom neradi něco uspěchali. Řeší se v současnosti finální mixy písniček a pak přijde na řadu finální zvuk alba. Je to vždy proces s řadou úkonů, kde každý má své opodstatnění a důvod.

Připravujete koncerty nebo nějakou koncertní šňůru?

Nejbližší akce budou v létě, čerstvě na ně byly vypsány termíny. Kempy se bohužel, vzhledem k současné situaci, musely znovu odložit. Moc děkujeme fanouškům za trpělivost. Víme, že často máte koupené lístky už od března loňského roku, na různé naše koncerty, na jarní turné, zmiňované Kryštof kempy a další. Věříme, že se snad již brzy vše dostane zcela do normálu a budeme mít možnost hrát koncerty pro vás. V létě tedy začínáme a moc se těšíme.

Máš své vlastní nahrávací studio Taurus Records, na čem v něm nyní pracuješ?

Máme rozpracovaný singl nadějné slovenské zpěvačky Romany Minik, který nazpívala anglicky. Její písnička Túlavý pes má na Slovensku slušný ohlas a měla by zaznít i v několika slovenských rádiích. Rovněž dokončujeme nové EP ostravského písničkáře Mendoše, jehož prvního alba se prodalo přes tisíc kusů, což je v dnešní době skvělý úspěch.

Zpracoval: Aleš Materna, foto: Eva Vintrová
Témata: Evžen Hofmann, Kryštof, Taurus Records

zavřít