ROZHOVOR | Sebastian: Příští singl nebude o lásce. Díky zdravotním problémům jsem si uvědomil spoustu svých chyb

Vydáno 19.05.2021 | autor: Hana Bukáčková

Kapela Sebastian vydala po více než půl roce nový singl Stačí jen málo, do kterého si jako hosta přizvala Kryštofa z ATMO Music. S frontmanem formace Sebastianem Navrátilem jsme si popovídali nejen o tom, proč se jako singl rozhodli vydat právě zmíněnou píseň, ale také o jeho životě během koronavirové pandemie či chystaných koncertech. Prozradil také, v jaké fázi se nachází jeho spolupráce s Pepou Bolanem a jestli se příznivci skupiny mohou těšit na novou desku.

ROZHOVOR | Sebastian: Příští singl nebude o lásce. Díky zdravotním problémům jsem si uvědomil spoustu svých chyb ROZHOVOR | Sebastian: Příští singl nebude o lásce. Díky zdravotním problémům jsem si uvědomil spoustu svých chyb


Sebastiane, právě jste vydal nový singl Stačí jen málo. Jak dlouho jste s kapelou píseň připravovali a co vám bylo inspirací k jejímu napsání?
Singl jsme připravovali zhruba tři měsíce. Napsali jsme spoustu písniček, ale žádná nás neoslovila tolik jako Stačí jen málo. Inspiraci jsem klasicky hledal v osobním životě.

Příběh českého hitu: Sebastian - Toulavá

V songu je i rapová část. Měl jste od začátku jasno v tom, že půjde o spolupráci, nebo to vyplynulo až časem?
Spolupráce byla v plánu už od samého začátku. Chceme naši tvorbu přenést více na digitální služby a tomu featuringy prospívají.

Píseň jste nahrál ve spolupráci s Kryštofem z ATMO Music, se kterými jste vydal před sedmi lety jednu z vašich nejúspěšnějších skladeb Polety. Jak jste ale sám uvedl, po rozpadu ATMO Music jste se s Kryštofem spolu tři roky nebavili. Co vás svedlo zpět dohromady? Vyšel podnět na další spolupráci z vaší strany?
S Kryštofem jsme si byli vždycky hodně blízcí. I když jsme se spolu nebavili, nedokázal jsem na staré časy zapomenout. Samozřejmě mezi námi kvůli všem věcem, které se staly, panovala napjatá atmosféra. Naše cesty se ale sešly zpátky a popravdě ani sám nevím jak. A podobně to bylo i s naší spoluprací. Asi to tak chtěl osud!

Kdyby Kryštof na spolupráci nekývl, měl jste v záloze někoho jiného? Existovala i možnost, že by song vyšel bez rapové části?
Kryštof byl prvním, s kým jsme spolupráci řešili. Neustále jsme přemýšleli nad tím, co je pro písničku nejlepší. Určitě zazněla i jiná jména, byli jsme z toho už frustrovaní. Tlak na to vydat něco úspěšného byl velký. Nakonec o tom, jak bude písnička vypadat, rozhodla moje maminka. Když slyšela Kryštofa rapovat, dala se do pláče. Neváhal jsem tedy ani vteřinu.
A ano, pro případ, že bychom se rozhodli udělat song bez hosta nebo by nám na spolupráci nikdo nekývl, měli jsme samozřejmě napsanou i druhou sloku.

Na sociálních sítích jste rozeběhl soutěž, ve které se fanoušků ptáte, která část textu z nového songu je jejich nejoblíbenější. Ale která je ta vaše a proč?
Mám hodně blízko k pocitům, které v písni popisuje Kryštof. Je těžké vybrat jen jednu část, baví mě celá jeho sloka. Pokud bych měl ale vypíchnout opravdu jen kousek, tak asi „bez tebe nedejchám, nenávidím bejt sám“.

Vaše poslední singly se od těch prvních hudebně mírně odlišují. Je směr, který jste aktuálně nastavil, tím, kterým byste chtěl jít i v budoucnu? Co byste případně ještě rád změnil?
Snažíme se to pořád nějak zlepšovat. Texty, hudbu, videoklipy… Řekl bych, že to jde ruku v ruce s dospíváním. Bude mi tento rok třicet a rád bych hrál pro všechny lidi. Mám pocit, že jim máme co ukázat a co říct. Je možné, že třeba někdy žánrově odbočím. Vím ale, že příští singl nebude o lásce. Slibuji!

Zároveň jste poslední tři singly vydal vždy ve spolupráci s někým jiným. Nejdříve jste si přizval do songu Adama Mišíka, poté LIPA a nyní právě ATMO Music. Je to jen náhoda, nebo by si vaši fanoušci měli na častější featuringy zvyknout?
Jde o čistou náhodu. Ke každé ze spoluprací existuje určitý příběh. Na druhou stranu jsme předtím moc spolupráce nedělali, takže mi to vlastně přijde ok.

Co se spoluprací týče, Pepa Bolan z Mandrage v rozhovoru pro novinky.cz zmínil, že s vámi na něčem také pracuje. Můžete prozradit, na čem konkrétně?
Máme spolu rozdělanou jednu věc. Pokud na ni někdy v budoucnu přijde, byl bych rád, kdyby Pepa v písni zahostoval jako kytarista. Naše setkání tehdy vlastně bylo napůl pracovní a napůl šlo o večírek, song ale nakonec vznikl. A je skvělý!

Plánujete v dohledné době vydat třetí album, nebo půjdete spíše cestou singlů, jak je dnes u mnoha zpěváků zvykem?
Momentálně máme podepsanou smlouvu na několik singlů. Desku zatím nechystáme, ale bylo by samozřejmě fajn vydané písně něčím zpečetit. Skladeb vznikne během hledání singlu mnoho, neměl by to tedy být takový problém.

Sebastian interview: Nebyl jsem dobrý muzikant, neměl jsem na koncertech co hrát. Dnes můžu konečně ukázat, co ve mně je

Od doby, kdy jsme s vámi dělali naposled rozhovor, se u vás pár věcí změnilo. Mimo jiné jste se potýkal i se zdravotními problémy a musel jste podstoupit operaci. Mnoho zpěváků by se možná začalo ptát, co budou dělat, pokud operace nevyjde. Napadaly vás také podobně chmurné myšlenky? Co vám v tom období nejvíce pomáhalo?
To víte, že se mi to honilo hlavou. Prožíval jsem velmi těžké období, které končilo tím, že mi dělalo problém říct vlastně cokoliv. Psychicky jsem byl rozhozený a držely mě hlavně máma s kapelou. Já jsem si jen říkal, že to dopadne tak, jak má.
Hudba mi hodně dala, ale mnohé také vzala. Upřímně mi v té době nepomáhalo vůbec nic. Byl to vnitřní boj, ale uvědomil jsem si díky němu spoustu svých chyb.

Doposud jste vlastně také nemohl zpívat, respektive koncertovat, i když z úplně jiného důvodu. Kdy jste vlastně naposled stál na pódiu a jak tohle období bez koncertování zvládáte?
Poslední větší koncert jsme měli v Karlíně, kde jsme hráli společně s Mandrage. Bude to už nejspíš rok. V lockdownu jsem trávil čas s rodinou, učil jsem se na kytaru, hudební teorii, psal jsem, flákal se – pořád všechno dokola. Díky sponzorům jsem finančně přežil, a za to jsem jim moc vděčný. Jinak se toho pro mě zase tolik nezměnilo. Jsem často doma a sám. Do města moc nechodím a bavit se mezi lidi také ne. Takže pro mě zásadní změnou bylo jen to, že jsem nejezdil na koncerty a necestoval.

Aby si mnozí muzikanti udrželi kontakt se svými fanoušky, pořádali například streamované koncerty. Jak jste s příznivci udržoval kontakt vy?
Jeden online koncert jsme absolvovali. Zkušenost to byla dobrá, ale není to ono. S fanoušky udržuji kontakt prostřednictvím sociálních sítích. Že bych byl ale během koronaviru přehnaně aktivní, to se říct nedá. Vždycky se můj obsah točil kolem hudby a najednou, když jsme přestali hrát, nebylo co přidávat.

Někteří umělci jsou za tuhle vynucenou pauzu dokonce vděční, stíhají věci, které v minulosti zanedbávaly, nebo se naopak učí nové. Našlo by se i u vás něco takového?
Nedá se úplně říct, že bych byl za pauzu rád. Ale určitě mi trošku otevřela oči. Po letech cestování jsem měl čas na moje kamarády a na rodinu. Sestavil jsem si domácí studio, a dokonce se učil produkovat. Mívám to tak vždycky – velký zápal do něčeho nového, který ale rychle odezní.

V souvislosti s koncertováním jste ve zmiňovaném rozhovoru s Pepou Martínkem uvedl, že vaše show na začátku kariéry nebyly tak dobré, jak by mohly. Kdy jste si to uvědomil a co všechno jste změnil? Jsou teď koncerty už podle vašich představ, nebo cítíte, že máte někde ještě „mezery“?
Mezery určitě jsou a vždycky budou. Ovlivnilo to tehdy spoustu faktorů. Nedostatek repertoáru, málo zkušeností, nevyzpívanost… Chyběl i někdo, kdo by mi poradil a dal to se mnou trošku dohromady. Honoráře byly také jiné než teď, neměl jsem tým, neznal jsem ty správné lidi. Byla toho spousta. Sám jsem byl vlastně ještě puberťák, kterému peníze a „sláva“ zamotaly trochu hlavu.

Zdá se, že se situace kolem koronaviru pomalu uklidňuje. Hygiena aktuálně povolila venkovní akce pro 700 diváků, Chinaski dokonce odehráli v rámci projektu Šance pro kulturu koncert pro 2000 lidí. Lidé v publiku však na sobě museli mít respirátory a vpuštěni do areálu byli pouze pod podmínkou negativního testu. Jaký na to máte názor? Počkal byste raději a užil si koncerty bez jakýchkoliv restrikcí, nebo už se těšíte na vystupování tolik, že to berete jen jako nutné zlo?
Možná trochu překvapím, ale zastávám názor, že je zdraví na prvním místě, a pak teprve následuje zábava. Co se opatření týče, dokážu pochopit spoustu věcí, ale jen do doby, kdy se o nás hudebníky a další lidi, kteří mají zákaz provozovat svoji činnost, stát postará. V momentě, kdy to tak není, vznikne na jedné straně problém.
Budu moc rád, když se začne opět hrát. Mnohem víc si ale přeji, abychom to jako společnost zvládli a byli zdravotně všichni v pořádku.
Koncerty v rouškách a s negativním testem? No co, bude to jiné… Ale přiznejme si, není to první ani poslední věc, která nás čeká. Žije se, jak se žije, a není se čemu divit. Teď nosíme roušky a za pár let budeme třeba řešit nedostatek pitné vody. Těžko říct.

ANKETA: Koncert, na který nikdy nezapomenu. Ondřej Polák si spletl 2U s U2, Sebastian vzpomíná na Strahov a Kateřina Marie Tichá na čarodějku Florence Welch

Čekat by vás měly koncerty v rámci Kryštof kempů, které byly z minulého roku přesunuty právě na letošek. Jak se na ně těšíte? (Rozhovor vznikl před oznámením kapely o přesunutí kempů na rok 2022, pozn. red.) Zdá se, že máte s kapelou dobré vztahy, v minulosti jste hrál i na jejich velkém koncertě na Strahově…
Na Kryštof kempy se moc těšíme a bereme je jako velkou příležitost, za kterou Richardovi děkujeme!

A když už jsme nakousli téma featuringů, neplánujete třeba něco právě s Richardem Krajčem?
Písnička s Richardem, to by byla pecka. Snad se jednou poštěstí. Až napíšeme něco, co bude stát za to, určitě se mu ozvem!

Co vás kromě Kryštof kempů v létě čeká? Na jakých akcích vás fanoušci budou moci potkat a zkoušíte už s kapelou?
Pokud se bude moct v létě koncertovat, jak všichni doufáme, čekají nás menší i větší koncerty. Kde přesně a kdy se fanoušci dozví na našich stránkách www.sebastianmusic.cz. První zkouška s kapelou nás čeká tento týden, jelikož náš první koncert už klepe na dveře. Budeme hrát 18. června v Praze na lodi, která vypluje z Rašínova nábřeží.

Zpracovala: Hana Bukáčková, foto: Universal Music, Radek Kudláček
Témata: Sebastian, ATMO Music, Pepa Bolan, Kryštof, rozhovor

zavřít