SharkaSs interview: Člověk se musí naučit uzavírat kapitoly a vytvářet nové

Vydáno 14.06.2017 | autor: Jitka Fialková

V talentové soutěži zaujala bezprostředností, nápaditostí a vtipem, před rokem zaujala skladbou Plusy a mínusy. Letos v dubnu vydala bezmála dvacítku skladeb na debutovém CD s názvem Protiklady. Rapperka, textařka, skladatelka a producentka SharkaSs nám prozradila, kde je počátek její hudební kariéry a také vysvětlila poslání své tvorby. 

SharkaSs interview: Člověk se musí naučit uzavírat kapitoly a vytvářet nové SharkaSs interview: Člověk se musí naučit uzavírat kapitoly a vytvářet nové. Foto: Lukáš Kadeřábek / Supraphon

Začala bych jménem. Myslela jsem, že SharkaSs vzniklo jednoduše z tvého křestního jména. Ale úplně tak snadné to nebylo. Přemýšlela jsi nad ním a vymýšlela ho…
Hodně lidí si myslí, že je to spojení anglických slov "shark ass" a znamená to tedy žraločí zadek, ale tak to úplně není. Velké a malé "s" má křesťanskou symboliku. Znamená to něco ve smyslu Písmo nejsvětější. Ale každý to jméno chápe po svém. Někdo to neřeší a je to zkrátka Šárka, někomu se líbí žraločí zadek a někoho třeba zaujme hlubší symbolika.

VIDEO: Našlo Česko svou ženskou rapovou hvězdu? SharkaSs přichází s ambiciózním singlem

Začínala jsi psaním básniček, postupně jsi přešla k rapu. Pokud mám správné informace, měla jsi potřebu komentovat dění kolem sebe. Připadalo ti tedy, že rychlejší cestou bude hudba než poezie?
Jde o to, že v rapu je i můj hlas. Do básniček nejde tolik předat emoce, která se v hlasu projevuje. Myslím, že písničkou můžu lidem předat víc. I třeba další energii.

Jak jsi došla k rapu? Byla to přímá cesta, nebo prostřednictvím komunity - skateboardistů, snowboardistů, lidí dělajících street art?
Moje ségra hodně poslouchala americký hip hop a mně se to líbilo. Zároveň jsem chodila ven s klukama ze sídliště, ti sprejovali, sledovali americké rappery. Také jsem chodila tancovat, zajímal mě beat box, DJové a vlastně všechny aspekty hip hopu. Byla to pro mě úplně přirozená a jasná cesta.

vložte odkaz, text nemažte

Jaký jsi dělala tanec? Breakdance?
Chodila jsem na kramp, což je bojový tanec. Před tím jsem zkoušela i jiné taneční styly, ale nakonec šel tanec stranou, protože jsem se našla v rapu.

HUDBA A MYŠLENKY MUSÍ BÝT NA PRVNÍM MÍSTĚ

Vycházíš tedy od počátku z amerického rapu. Česká scéna tě neoslovila?
Moc ne. Nějaké písničky jsem poslouchala, ale víc jsem vzhlížela k zahraničním interpretům.

Na CD, které jsi vydala, je lehké propojení angličtiny a češtiny, i když čeština je v převaze. Mám pocit, že k rapu patří spíše rodný jazyk, kterým člověk nejlépe vyjádří myšlenky. Máš v úmyslu u češtiny zůstat, nebo částečné použití angličtiny předznamenává, že od ní úplně ustoupíš?
Dřív jsem se víc cítila jako Češka. Lidi v mém okolí byli více méně jenom Češi. Teď se to změnilo a mám kolem sebe hodně cizinců. Myslím, že nejde o rodný jazyk, ale o jazyk srdce. Když se k mému životu teď více pojí lidi ze zahraničí, mám s nimi nějaké vzpomínky, myšlenky, připadá mi přirozené napsat k tomu text v angličtině. Zatím písničky budou české, ale chystám se do zahraničí, kde chci doladit přízvuk a pak budou i v angličtině. Když to tak cítím, je to podle mě tak správně.

Nové desky: Animovaní Gorillaz, rapperka SharkaSs nebo nebojácní David Stypka a Bandjeez

Jak moc lidé kolem tebe ovlivňují výslednou písničku? Necháš si do finální verze ještě mluvit?
Snažím se držet se vlastní cesty. Ale když mě jiný nápad nebo názor inspiruje a vidím se v něm, tak jsem ochotná se přeorientovat. Dělám hudbu, abych předávala lidem moje pocity, myšlenky. Budu ráda, když se k lidem dostane hudba, ne můj obličej nebo přímo já. Nechci sklouznout k tomu, abych někdy zpívala jen sama o sobě, fotila se. Takovým způsobem by moje práce ztratila sdělení.

Zase jsme se dostali k vlivu a ovlivňování. Nechceš svou hudbu spojovat s tváří, aby posluchači nehodnotili tvůj zevnějšek ve vztahu k hudbě?
Fotit se musím, bez toho to moc nejde. Ale není to moje záliba. Nechci, aby mě někdo soudil podle toho, jak vypadám. Což se tady často děje. Proto je i obal desky mírně mystický. Dovolím si tvrdit, že je trochu konceptuální. Chci, aby byla v popředí hudba, poselství.

ŽÍT JENOM MAJETKEM JE CESTA DO ZÁHUBY

Když se zastavíme u tvého alba - na fyzickém disku je 16 písniček, v digitální verzi je jich 17. Většinou to bývá naopak. Kdo si koupí CD, dostane bonus. Proč ve tvém případě byla obohacena digitální nahrávka?
Já funguju spíš na síti. Nepředpokládám, že si hodně lidí koupí fyzické CD. Zkrátka je to reakce na současnou dobu, kdy je v kurzu spíš digitální prodej.

Pro tebe, jako zástupkyni mladé generace, neznamená držet vlastní CD v ruce něco víc? Jsi tak zvyklá na hudbu, kterou si můžeš stáhnout, že fyzický produkt nemá vyšší hodnotu?
Když CD vidím, tak si uvědomuju, že je to opravdu zlom v kariéře. Zároveň mám s CDčkem spojené pocity a zážitky, když jsme ho tvořili. To mi stačí. Nejde mi o to, jestli je to hmotný nebo digitální produkt. Znamená pro mě přechod, progres, cestu, kterou mám v sobě.

Když jsme narazili na hmotné věci. Text jedné písničky upozorňuje na to, že peníze neznamenají štěstí. Nemáš problém s tím, že by ti lidé říkali, že se ti to mluví, když si úspěšná?
Takové názory se objevit můžou, ale zatím mi to nikdo veřejně nenapsal. Myslím, že tohle každý časem pochopí. Pokud by člověk žil jenom majetkem, je to cesta do záhuby. Člověk může dlouho hromadit a pak o všechny peníze může úplně lehce přijít. Ale pocity s člověkem zůstávají. Nemá cenu vytvářet něco, co může být jen na chvilku. Mám ráda věci, které trvají. V hudbě se nesnažím dělat nějaké popovky, které jednou někoho zaujmou a za tři roky po nich neštěkne ani pes. Snažím se pracovat postupně. I když ještě nejsem na výsluní, vím, že už mám kolem sebe stabilní posluchačskou základnu.

Album Protiklady vznikalo přes dva roky. Jsou na něm všechny písničky, které jsi dokončila, nebo máš ještě nějaké nedotažené nápady v záloze?
Některé písničky jsem do konečné formy nedotáhla. Jedna písnička byla docela fajn, jmenovala se Okno do duše, přemýšlela jsem, že bych ji časem dodělala. Nakonec jsem si ale řekla, že už se nechci vracet. Ty písničky zůstanou v šuplíku. Člověk se musí naučit uzavírat kapitoly a vytvářet nové. Jinak ho to semele.

Ve tvé tvorbě jde hodně i o aktuálnost, o prožívání dané chvíle...
Hodně lidí zůstává na stejném bodě a diví se, že se jim děje, co se jim děje. Nejsou si schopní připustit, že třeba tenhle partner není ten pravý. A tak je to postupně vydeptává, že se dostanou do stavu, kdy se ptají, proč jim to ten život dělá. Ale je přirozené, že rostliny vyrostou, listí opadá, přijde sníh. Stejně tak je přirozené, aby lidi měnili místa, kde žijí, vystavovali se novým situacím, sbírali nové zážitky. O něčem podobném zpívám v písničce Kde že to jsi? V poslední době jsem měla pocit, že stojím na jednom bodě, proto jsem se rozhodla udělat změnu, chci vycestovat. Vím, že jinak bych nebyla šťastná.

Měla jsi teď s přípravou nové desky spoustu práce. Mluvila jsi o tom, že ses věnovala tanci. Jak relaxuješ, abys nabrala nové síly a byla schopná zase tvořit?
Ráda jezdím na výlety, ideálně do přírody. Obecně ráda cestuju. Snažím se fotit a dělat výtvarné umění, které pro mě znamená svobodu. Dá se jím také hodně vyjádřit.

text: Jitka Fialková, foto: Lukáš Kadeřábek / Supraphon

Témata: SharkasS, rap, Protiklady

zavřít