SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Jiří Smetana - šedá eminence české i světové hudby. Jeho umění přesáhlo mediální slávu

Vydáno 14.01.2017 | autor: Hana Bukáčková

Na Štědrý den odešel jeden z nejzajímavějších mužů české hudební scény. Nebyl tak mediálně známý jako někteří jeho kolegové - to proto že svůj věhlas získal hlavně za hranicemi naší země. V začátcích kariéry zachytil Stinga, Annie Lennox i Věru Bílou a Kale. Závěr svého života strávil v kómatu. 

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Jiří Smetana - šedá eminence české i světové hudby. Jeho umění přesáhlo mediální slávu Jiří Smetana při jednom ze svých posledních rozhovorů. Foto: ČT


Smrt si říká rock'n'roll (278.) - Jiří Smetana

Jiří Smetana se narodil 16. prosince 1945. Už na konci šedesátých let se pohyboval kolem tuzemské rockové scény. Je autorem několika hudebních textů, mezi nejvýznamnější patří Slunečný hrob z repertoáru Blue Effect. Píseň byla původně psaná v angličtině, ale nakonec ji Smetana přetextoval do českého jazyka. V textu se odrážela nálada tehdejší doby, a možná se v něm zrcadlila i památka na Palachovo upálení. Skladba vyšla na vůbec prvním singlu legendární kapely v roce 1970. Psal i písničky pro Matadors, Petra Nováka nebo Marylu Rodowicz.

Radim Hladik - král české rockové kytary, který miloval svobodu

U ZRODU LEGEND V PAŘÍŽSKÉM KLUBU

V roce 1972 emigroval se svojí ženou pod tlakem normalizace do Francie, kde se živil hudbou. Úplnou náhodou začal pracovat v pařížském rockovém klubu Gibus, kde zprvu potřebovali někoho, kdo by vysypával popelníky a sbíral sklenice, což dělal asi rok, než se z něj stal DJ. Dokonce se mohl honosit titulem nejlepší francouzský rockový DJ. Byl unikátním způsobem napojen na gramofonové společnosti a získával tak novinky z první ruky, i když v rádiích ještě nebyly.

Posléze se od roku 1979 jako umělecký ředitel staral o program klubu. Hrálo se šest dní v týdnu a díky tomu mohl poznat později slavné kapely v dobách, kdy byly na začátku své cesty. Nechyběli mezi nimi například The PoliceAnnie LennoxOasisBlur, Motörhead, Manu Chao, The Pretenders, Johnny Thunders nebo Fleshtones. Julianu Lennonovi - synovi slavného "brouka" - pomáhal s propagací debutového alba. Po revoluci vozil do Paříže i české kapely, vystupovali tam také legendární Plastic People Of The Universe. V roce 1996 se ale majitelé rozhodli, že klub se místo rocku zaměří na techno, a se spoluprací byl konec. 

vložte odkaz, text nemažte

V polovině devadesátých let se začal Smetana znovu objevovat i v České republice, kde chtěl pokračovat v hledání talentů. Zadařilo se mu v případě romské kapely Kale s Věrou Bílou, kterou dokázal dostat na světová pódia a festivaly, celkem projeli 26 zemí. Věru přemluvil i k létání, ze kterého měla panickou hrůzu. Slibně nastartovaná kariéra však kvůli neprofesionalitě členů skončila. 

PO CHYBNÉ DIAGNÓZE SE PODRUHÉ NARODIL

Od roku 2014 trpěl Smetana zdravotními problémy. Lékaři se zmýlili v diagnóze a z původně oznámené rakoviny slinivky, která nezvěstovala velké šance na uzdravení, se vyklubal vzácný typ zánětu. Zbytečně mu tedy vyoperovali slinivku, žlučník, část dvanácterníku. Stal se z něho diabetik a musel si píchat v pravidelných dávkách inzulín. Ale i přesto novou situaci vnímal pozitivně, jako kdyby se podruhé narodil.

Jenže netrvalo to dlouho a do nemocnice musel znovu, načež upadl na rok a půl do kómatu, ze kterého se již neprobral. Zemřel bez bolesti 24. prosince 2016, tedy pár dní poté, co mu jeho dcera Emma přivedla na svět vnučku Lennon Marlene. Ta se symbolicky narodila 16. prosince - v den jeho narozenin. 

K HUDBĚ PŘIVEDL DCERU EMMU

Také na hudební kariéře Emmy zanechal Jiří Smetana svůj otisk. Zpěvačka nám to prozradila v rozhovoru při příležitosti vydání své debutové desky What I've Done"Táta se na ní přímo nepodílel, ale pomohl mi už tím, že vnesl hudbu do mého života, protože mě jako člověk s hudebním vzděláním a vkusem přirozeně ovlivnil."

Právě otcův vzor pro ni byl natolik silný, že měla dlouho z vlastní autorské tvorby strach. "Měla jsem pocit, že laťka je hodně vysoko a svazoval mě strach, abych mu neudělala ostudu. Jeho reakce, když slyšel první demonahrávky, mě ale moc příjemně překvapila. Mám tam totiž cover jeho písničky Wall Of Kampa. A když tu moji verzi slyšel, řekl mi, že zní přesně tak, jak ji on složil a jak původně chtěl, aby zněla. Větší pochvalu jsem dostat nemohla, a asi už nikdy nedostanu," přiznala Emma Smetana

Text: Hana Bukáčková

Témata: Jiří Smetana, Emma Smetana, Sting, Věra Bílá

zavřít