Sympaťák Frank Turner si omotal Prahu kolem prstu: Jeho show by zvedla i z hrobu

Vydáno 15.04.2016 | autor: redakce

Bezmála dvouhodinovou show oblažil své české příznivce v pražském Lucerna Music Baru britský folkrockový písničkář Frank Turner. Spolu s doprovodnou kapelou The Sleeping Souls předvedl pozitivní energií nabušený koncert.

Sympaťák Frank Turner si omotal Prahu kolem prstu: Jeho show by zvedla i z hrobu Show Franka Turnera by zvedla i z hrobu

FRANK TURNER
LUCERNA MUSIC BAR, PRAHA
14. 4. 2016

Set obsahující pětadvacet songů odstartoval Frank hitem Get Better z posledního alba Positive Songs For Negative People, které vyšlo v loňském roce. Zazněly z něj i The Next Storm, Mittens, Josephine, Out OF Breath a Song For Josh. Díky dlouhému setlistu ale měly dostatečný prostor i ostatní desky, kterých Frank od roku 2007 vydal již šest. Stejně aktivní je i co se týče živého hraní, jak se během show pochlubil, má na svém kontě již kolem 1 870 koncertů. Z Toho v Česku se objevil potřetí, poprvé na festivalu Might Sounds v roce 2012, poté následoval první pražský koncert před dvěma lety. V rámci tohoto posledního představil i zbrusu nový song nazvaný The Death Of Dora Hall a také vzdal hold v prosinci zesnulému Lemmymu a jeho kapele Motörhead coverem písně Ace Of Spades.

vložte odkaz, text nemažte

Došlo samozřejmě také na ověřené hity jako If Ever I Stray, Recovery, The Way I Tend To Be nebo Polaroid Picture.
To, že zahraniční interpreti často během svých koncertů v Čechách použijí základní česká slovíčka, je dnes už téměř běžná praxe. Frank Turner si ale zřejmě český jazyk zamiloval, což už dokázal ve své zdravici natočené před pražským koncertem, kterou namluvil v češtině. Po nezbytném pozdravu "Dobrý večer, Praho! Jak se máte?" vyseknul v první části koncertu poměrně dlouhý a vtipný monolog také v českém jazyce. A dokonce v něm odzpíval i svůj song Eulogy, který si pro tuto příležitost nechal přeložit.

Pozitivně naladěný Frank Turner v Praze zazpíval i v češtině

Náš složitý jazyk ho naštěstí neodradil, protože ačkoliv se o stejnou věc pokusil již na svém prvním pražském koncertě před dvěma lety, šel do toho znovu, i když v rozhovoru přiznal, že to byl boj. "Nejsilnější vzpomínka z mé poslední návštěvy se váže k tomu, když jsem zpíval jednu mou píseň celou v češtině. Udělal jsem tuhle záležitost už v jazycích hodně zemí, ale čeština je horký kandidát na to stát se tím nejtěžším. Do háje, bylo to tak těžké!" uvedl Turner.

Frank Turner interview: Elvis je král! Naživo ale jeho kostým neoblíknu

I když Frank po dobu celého koncertu posílal do kotle neuvěřitelné množství pozitivních vibrací a optimismu, publikum dlouhou dobu působilo poněkud strnule. Co se týče hlasových projevů, mohl být zpěvák spokojený, pořádně roztančit dav pod sebou se mu ale podařilo až v druhé polovině koncertu, kdy vzal do ruky elektrickou kytaru. Nutno však dodat, že tato energie vydržela přítomným až do konce koncertu a došlo i na stagediving. Všeobecnou závist pak vzbudila jakási slečna, jíž si Turner stáhnul přímo z rukou lidí na pódium, předvedl s ní legrační taneček a pak společně skočili zpět do lesa nastavených paží.Přítomní se samozřejmě dočkali i přídavku a zejména při tom třetím, hitovce I Still Believe z alba England Keep My Bones, dosáhla show pomyslného vrcholu, kdy ze sebe fanoušci vypotili i ty poslední kapky vody. Turner své poddané dorazil songem Four Simple Words a pak už z pódia zmizel. Ne na dlouho, po nezbytném osvěžení a převlečení se opět objevil v klubu, kde dlouze diskutoval se svými příznivci, ochotně se s nimi fotil, podepisoval se a dál šířil skvělou náladu.

Právě ta optimistická aura, která Franka Turnera obklopuje, je nejspíš to, co na něm jeho obdivovatele přitahuje. Jeho neustále dobré rozpoložení, věčný úsměv, smysl pro humor a neuvěřitelná úcta ke svým fanouškům prostě působí jako magnet. A samozřejmě také jeho energická hudba se skvělými texty, z níž je cítit, jak moc Turnera jeho poslání naplňuje a váží si toho, že může žít svůj sen. Za svůj život jsem viděla takové množství koncertů, že mě jen tak něco ze židle nezvedne. Jsem ale přesvědčená, že show Franka Turnera by mě zvedla i z hrobu.

text: Marta Pušová, foto: Rusty Shepherd

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít