Teepee interview: Zažíváme zatím nejkrásnější chvíle naší existence

Vydáno 06.06.2017 | autor: Josef Martínek

Indie folkoví teepee mají za sebou nabité jaro. Vydali nové EP Mirrors a odehráli spoustu koncertů. Na společné turné vyrazili Mason a Teera s No Distance Paradise a Thomem Artwayem, jako hosté se předvedli také na vlakových nádražích, kam je vzala Emma Smetana. Před chystanou pětiměsíční pauzou nám kytarová dvojice prozradila, co je u nich nového.

Teepee interview: Zažíváme zatím nejkrásnější chvíle naší existence Teepee interview: Zažíváme zatím nejkrásnější chvíle naší existence. Foto: Marek Holoubek

Zdá se, že nové EP Mirrors je trochu temnější než předchozí album Albatross. Dělo se ve vašem životě něco, co to zapříčinilo?
Mason: Některé věci jsme asi začali vnímat trochu víc a jinak, posunuli jsme se jak lidsky, tak hudebně. Snažili jsme se, aby novinky nebyly prvoplánové, jsou reakcí a jakýmsi zamyšlením nad tím, co nás trápí. Všechny skladby vznikly na základě nějakého konkrétního pocitu, dlouhodobých procesů v nás.
Teera: Já ani pozitivní písničku složit neumím (smích). Melodie i text jsou většinou smutné. Snad jen Flow je na novém EP optimističtější.

PREMIÉRA: Poslechněte si nové EP Mirrors indie folkových teepee. Pokřtí ho v Praze na koncertě s Thomem Artwayem

Dost materiálu na to, abyste místo EP vydali celou desku, jste neměli?
Teera: Na další desku potřebujeme víc času. Chceme se posouvat, i když zatím nevíme konkrétně kam.
Mason: Měli jsme dost materiálu a energie na to, abychom něco nového vydali. Podle nás není důležité, zda to je deska, nebo EP, důležité je, že je to nějaká "věc". Těžko říct, kolik z těch nových věci bychom dali i na album. V některých jsme trochu experimentovali.

Neuvažujete o tom, že byste rozšířili sestavu a přibrali ještě nějakého člena?
Teera: Nedávno jsem si říkala, že by to bylo super. Ale zatím nevíme koho. Těžko říct, jestli přidat bubeníka, basáka, multiinstrumentalistu, nebo nikoho? To se uvidí až podle toho, jakým směrem se budou vyvíjet naše písničky. Kdybychom někoho přibírali, museli bychom si s ním rozumět i lidsky. To by pak mohl vstoupit i do tvůrčího procesu. Myslím, že až toho člověka potkáme, dáme se s ním dohromady. Zatím jsme ho nepotkali.

LIVE: teepee v kostele zahřáli světelnou energií svých procítěných písniček

NADUPANÝ HIT NAPSAT NEUMÍME

Na koncertech teď hrajete písničku All I Want v dynamičtější verzi, což je ve vašem jinak spíš poklidnějším repertoáru překvapivý moment. Jak se to stalo?
Mason: Použili jsme smyčku, která byla už v původní verzi na albu Albatross. Vzniklo to skvělou prací Mikoláše Růžičky a jsme rádi, že můžeme lidem přinášet něco nového. Je to důležité, protože třeba v Plzni jsme za dva roky hráli už docela častokrát, nechceme se proto opakovat.

Je tedy pro vás příjemný bonus, když se vám podaří toutu písničkou lidi rozhýbat?
Teera: Rozhodně to je příjemný bonus, když to dokonce rozhýbe i mě (smích). Bylo by fajn mít takových písniček víc, ale moc je neumíme skládat. Asi se nám nikdy nepodaří napsat nadupaný hit, zkrátka nám jdou ty cajdáky.

vložte odkaz, text nemažte

V minulém rozhovoru s kolegyní Hankou Bukáčkovou jste se těšili na to, až budete skládat dohromady, předchozí songy jste totiž tahali z osobních šuplíků. Předpokládám proto, že písničky na EP Mirrors už vznikaly společnými silami. Je to tak?
Mason: Některé ano, stále jsou na něm ale songy, které jsme psali každý zvlášť. Přesto je EP z hlediska společné tvorby daleko vyváženější, než byl Albatross. Každý tam máme svou věc a skladby, které jsme dělali spolu. Někdy písničku připraví jeden z nás a ten druhý tam přidá nějaký svůj element. Je důležité, abychom se s výsledkem dokázali oba ztotožnit.


Foto: Jan Paravan

V LIDECH PRÝ VZBUZUJEME EMOCE

Za dva roky jste se rychle vypracovali a dnes máte v klubech plno. Jak se vám to za tak krátký čas povedlo?
Mason: Možná je to tím, že v našem žánru u nás není mnoho kapel, hodně nám pomohlo i to, že v Plzni, kde jsme začínali, jsme měli od začátku velkou podporu, chodili na nás kamarádi, známí a pomáhali nám vybudovat fanouškovskou základnu.
Teera: Také máme skvělého manažera Radka Motlíka, který umí koncerty dobře domluvit. Myslím, že je to hodně i jeho zásluha.
Mason: Na některých místech se ukázalo, že je třeba si to tam jednou dvakrát odehrát a pak až napotřetí přišlo víc lidí. Vysvětluji si to i tím, že jsme pohodová, melodická kapela, jejíž hudba není nijak extrémní, nikoho nedráždí a snad se i někoho dotýká.
Teera: Lidé říkají, že v nich vzbuzujeme hodně emocí. Možná v tom je naše síla.

Nadějná indie dvojka Teepee: Lidé přestávají poslouchat jen to, co jim servírují rádia

Jaké máte pocity z aktuálního turné, na kterém představujete novou desku?
Teera: Skvělé! Slabší návštěvnost byla jen v Hradci, ale jinak jsme příjemně překvapeni ze zájmu o naši hudbu.
Mason: Baví nás to a zjevně to baví i lidi. Skvělé to bylo tradičně v Plzni a Praze, ale úžasná atmosféra nás zastihla i v Hranicích na Moravě nebo Kouřimi. Zažíváme zatím nejkrásnější chvíle naší existence.


teepee na koncertě v pražské Vile Štvanice, kde byli hosty Thoma Artwaye. Foto: Čestmír Jíra

S Emmou Smetana jste vyrazili také na netradiční vlakové turné. Jak se vám na vlakových nádražích hrálo?
Mason: Všechny nádražní koncerty nás moc překvapily jak atmosférou, tak účastí lidí a skvěle doplnily naše turné o další zajímavá místa. Jsme Emmě moc vděční, že nás na tyhle koncerty vzala s sebou, protože se ve všech případech jednalo o silný a krásný zážitek.
Teera: Poprvé se stalo, že od nás děti chtěly podepisovat památníčky a ruce, což byl pro mě hrozně kouzelný zážitek.

ALL I WANT IS YOU ZNÍ LÍP NEŽ CHCI JENOM TEBE

Vaše hudba je klidná, jste i vy klidní lidé, nebo se naopak potřebujete vyklidnit přes svoje písničky?
Mason: Jsem neurotik, takže hudba je pro mě důležitá. Filtruji skrz ni emoce, které tak nemusím dusit v sobě, a dává mi klid.
Teera: Mám to podobně, když mě něco štve, pomůže mi, pokud o tom napíšu písničku.

Teero, před rokem jsi ve zmíněném rozhovoru prozradila, že bys měla chuť složit něco v češtině. Už se tedy nějaký český text rodí?
Teera: Snažili jsme se o to, ale není to ono. Čeština je pro mě těžko uchopitelná a přijde mi, že naše texty v ní působí hloupě. All i want is you zní prostě mnohem líp než Chci jenom tebe.
Mason: Jsme si ale vědomi toho, že když něko dokáže napsat výborný český text, je to krásné. Pro nás je to ale v nedohlednu.

EP Mirrors vám znovu produkoval Mikoláš Růžička, je pro vás spolupráce s ním už přirozená a samozřejmá, nebo plánujete do budoucna vyzkoušet i jiného producenta?
Teera: Do budoucna bych byla nejradši, kdybychom si zvládli udělat všechno sami. Zatím ale nemáme potřebné zkušenosti a neumíme produkovat písničky. Mikoláš je pro nás v téhle fázi moc důležitý, je k nám hodně benevolentní, nic nám nenutí, jeho názory jsou přínosné. A poslední slovo je vždy naše, což je super. Měli jsme velké štěstí.

Co vás čeká v druhé polovině letošního roku?
Mason: V létě pojedeme na několik festivalů a pak nás čeká pětiměsíční pauza. Budu totiž studovat ve Španělsku. Vrátím se v lednu a věřím, že pak budeme mít pro fanoušky i nový materiál.

text: Josef Martínek, foto: Marek Holoubek (rozhovor), Čestmír Jíra (koncert), Jan Paravan (promo)

Témata: teepee, Mirrors, Albatross, Emma Smetana, Thom Artway, No Distance Paradise, indie folk

zavřít