TOP 10 českých videoklipů roku 2021 podle redakce iREPORT natočili Tři sestry, Ewa Farna, Bert & Friends, Midi Lidi, Sebastian a další

Vydáno 14.01.2022 | autor: iREPORT

Rok 2021 přinesl mnoho kvalitních videoklipů. Redaktoři iREPORT vybrali desítku těch, které je zaujali nejvíce. Ať už využitou technologií zadní projekce, kterou se nebáli vyzkoušet Midi Lidi, svým téměř filmovým zpracováním v podání Sebastiana, poselstvím v případě Ewy Farne nebo geniální jednoduchostí smíšenou s humorem, na kterou vsadili Bert & Friends. Munroe si pohráli s detaily, Tři sestry zahrály na nostalgickou strunu a Maniak a DJ Wich se ve videu obuli do influencerů. Líbily se nám také vizuály Pana Lynxe, Mutanti hledaj východisko a fiedlerskiho. Zaujal vás některý ze zmíněných klipů, nebo máte v oblibě jiný? Hlasujte pro něj v prvním kole ankety Hudební ceny Žebřík, která běží do konce ledna.

TOP 10 českých videoklipů roku 2021 podle redakce iREPORT natočili Tři sestry, Ewa Farna, Bert & Friends, Midi Lidi, Sebastian a další TOP 10 českých videoklipů roku 2021 podle redakce iREPORT natočili Tři sestry, Ewa Farna, Bert & Friends, Midi Lidi, Sebastian a další

Tři sestry - Já jsem Aleš

Tři sestry na albu coververzí Sex drógy rokenról vzpomínají na 80. léta a na nostalgickou strunu hraje i klip Já jsem Aleš, v originále Hier kommt Alex od Die Toten Hosen. Životem znaveného výčepáka v hostinci Na Bábě přesvědčivě zahrál Aleš Háma, mezi štamgasty nemohl chybět Vlastimil Zavřel, v sesterské terminologii „Branický král“. Nedá se říct, že by se život (a texty) kapely odehrával pouze v hospodě, zároveň nelze popřít, že právě tam se Fanánek a spol. cítí nejlépe.
(Tomáš Rumler)

RECENZE: Tři sestry na novém albu odkrývají punkové kořeny. Nostalgie v jejich podání znamená Sex drógy rokenról

Bert & Friends - Ejchuchu

Nezasvěcení si budou ťukat na čelo, zatímco fanoušci to budou milovat. Klip Ejchuchu Bert and Friends je geniální svou jednoduchostí až primitivností a je důkazem, že na dobré video není potřeba mít závratný rozpočet ani profi vybavení. Bonusový bod pro ty, kdo poznali, co to vlastně kluci ve videu hrají za skladbu.
(Barbora Kubalová)

RECENZE: Už je to tady. Cesta do roku 2050 na vyprodaný Strahov za Bert & Friends

Maniak & DJ Wich - Úžasná pouť internetem feat. Mikýř

Jedná se o třetí videoklip z desky Černej kůň, kterou má na svědomí brněnský rapper Maniak a pražský producent DJ Wich. Ve skladbě se Maniak trefně obouvá do novodobých influencerů, youtuberů nebo instagramových spoluprací. Spojil zde síly s Martinem Mikyskou aka Mikýřem a tedy člověkem, který stojí za pořadem MÚPI (Mikýřova úžasná pouť internetem), ve kterém využívá ikonické efekty a greenscreen. Videoklip je natočen v tomto stylu a jedná se o velmi povedenou záležitost z hlediska skladby i samotného videoklipu.
(Dominik Pavliš)

Ewa Farna - Tělo

Ewa Farna v minulém roce vydala své páté řadové album, na které zařadila také singl Tělo. Veřejnost zaujal především klip k němu, který zpěvačka pojala velmi otevřeně, ale přitom vkusně. Natáčela ho pod taktovkou Ondřeje Kudyna a pozvala si do něj ženy a dívky, jejichž těla si s sebou nesou takzvaná tetování od přírody. Každé z nich skrývalo příběh, jemuž zpěvačka dala prostor v doprovodných videích, které k oficiálnímu klipu vznikly. Na české scéně bezesporu odvážný krok. Protože ačkoliv se v tuzemsku o takzvaném bodyshamingu nemluví tak, jako v zahraničí, přítomný zde je.
(Andrea Štipčáková)

ROZHOVOR | Ewa Farna: Autenticita je u umělce nejdůležitější. Chci na scéně zastupovat poctivý český pop

Midi Lidi - Láska není švédský stůl

Videoklip k písni Láska není švédský stůl je o muži, který svádí ženy, až ho číšník pokárá. Jedinečný je v použití takzvané zadní projekce, na kterou Midi Lidi vsadili jako možná první na světě. Při ní je projektor umístěn za plátnem, směrem ke kameře. To znamená, že herec může stát v přední části obrazu, aniž by byl oslepen projektorem nebo vrhal stíny na prezentaci. Obraz plátnem prostupuje a je promítán skrze projekční plochu. O režii videa se postaral Pavel Borovička, který stojí například za klipem Piš mi básně kapely Bert & Friends, jenž minulý rok získal Cenu Anděl. Zahráli si v něm pak Jaroslav Pížl, Jiří Najvert, Zuzana Fuksová, Vendula Chalánková nebo Marie Ludvíková.
(redakce)

Sebastian - LALALA

Sebastian koncem roku překvapil své fanoušky temnou skladbou LALALA, v níž zpívá o ztrátě důvěry v sebe samotného a v to, co dělá. Videoklip svěřil zpěvák do rukou Tomáše Falcona Vorla a Jana Stracha, jež se při jeho tvorbě inspirovali filmem Donnie Darko. Hlasy, o kterých Sebastian v singlu zpívá, v něm představují osoby v králičích maskách, které si zahráli zpěvákovi přátelé. Vizuál vznikal v historické budově na Malostranském náměstí.
(Bára Nosková)

Příběh českého hitu: Sebastian - Toulavá

Mutanti hledaj východisko - ČAU ČAU ČAU

Mutanti hledaj východisko pro mě vytváří svými videoklipy takový muzikál života. Zatímco loni s vizuálem Klimeš odvyprávěli příběh postaršího notorika, v letošním roce plném restrikcí zavírajících hospody nás s sebou vzali na house party, která mě baví od začátku do konce.
(Kristína Kratochvílová)

Pan Lynx - Výlety do Temnoty

Výlety do temnoty jsou prvním singlem z nového projektu Michala Skořepy a Pana Lynxe. Animovaný videoklip vznikal zhruba rok a půl, o veškeré kresby a jejich animaci se postaral Michal Skořepa a 3D animaci a speciální efekty měl na starosti Martin Mty Šafus. Vizuál pojednává o prvním setkání Skořepy s mysteriózním Panem Lynxem. Sám autor dodává, že je podle skutečné události.
(Hana Bukáčková)

Munroe - Vlčí menuet

Při natáčení hororového klipu Vlčí menuet se dvoučlenná kapela Munroe nechala inspirovat padesátými léty a Edem Woodem. "Byl to opravdový hollywoodský outsider, ale stejně to nikdy nevzdal," vysvětloval volbu Jan Kunze, který zároveň dodal, že svůj podíl na vizuálu nese také známý režisér David Lynch a jeho nečekané scénáristické zvraty. Klip plný detailů ve svém závěru přináší jakousi metaforu pocitů Munroe z české hudební scény, která v něm odlétá na Mars. Chvílemi si totiž členové bandu připadají v tuzemsku jako z jiného světa.
(Hana Bukáčková)

fiedlerski - bugs bunny ft. Marcell, Totally Nothin

Fiedlerski se rozhodl s videoklipem k singlu bugs bunny, kterým spolu s Marcellem a rapperem říkajícím si Totally Nothin stírají rozdíly mezi žánry, odložit svou masku, s níž před více než rokem započal sólovou kariéru. Kromě zmíněných interpretů se na textu skladby podíleli také Annabelle a David Stypka, režie videoklipu odehrávajícího se v tělocvičně, se pak ujal Ondřej Kudyn.
(Barbora Turková)

redakce iREPORT, foto: Universal Music, Championship Music, archiv iREPORT
Témata: Tři sestry, Bert & Friends, Maniak, DJ Wich, Ewa Farna, Midi Lidi, Sebastian, Mutanti hledaj východisko, Pan Lynx, Munroe, fiedlerski, Marcell, Totally Nothin

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít