TOP 6 největších šíleností, které přinesla Eurovize: Vousatá Conchita Wurst i ruské Babushki

Vydáno 14.05.2016 | autor: Daniel Košťál

Ve stockholmské Ericsson Globe aréně se v sobotu večer Gabriela Gunčíková jakožto reprezentantka České republiky v rámci Eurovision Song Contest 2016 v přímém přenosu ČT1 utká s pětadvaceti konkurenty. A nebude to mít lehké. Přestože její brilantní přednes písně I Stand oslnil obecenstvo už během zkoušek, silných balad je v letošním ročníku více a favorizován je mimo jiné i (tuctový) Rus Måns Zelmerlöw... pardon, Sergey Lazarev. Ne vždy je ale konkurence tak drsná - diváci i někteří vystupující totiž mají soutěž za cirkus. Podívejme se na výběr toho nejbizarnějšího z posledních deseti let.

TOP 6 největších šíleností, které přinesla Eurovize: Vousatá Conchita Wurst i ruské Babushki Předloňský vítěz Thomas Neuwirth alias Conchita Wurst

Čestná zmínka: Litva 2006

A začněme zlehka. Ne šestým místem, nýbrž čestnou zmínkou, a sice pomyslným vítězem ročníku 2006. Litevská skupina LT United se tehdy pokusila masy hlasujících diváků zhypnotizovat tříminutovou repeticí "My jsme vítězové Eurovize." a "Hlasujte pro vítěze!". Jejich taktika byla nicméně neúspěšná a vítězem se ten rok stali Lordi. Na to se dá říct snad jen (Hard Rock) "Hallelujah".

6. Rusko 2012

Přeskočme teď do bližší minulosti. Mysleli jste si, že by interpret vyslaný do mezinárodní pěvecké soutěže měl být mladý a atraktivní, nebo přinejmenším umět nadprůměrně zpívat? Soudruzi v Rusku ne. V roce 2012 si reprezentaci matičky Rusi vydobyla šestice Buranovskiye Babushki. A ano, byly přesně takové, jak jejich jméno napovídá. Protože jak lépe představit song Party For Everybody, než v tradičních krojích péct na pódiu sušenky. A nejvíce šokující na tom je, že jim tenhle lahodný recept vypekl krásné druhé místo.

Tajemství úspěchu: 5 důvodů, proč Gabriela Gunčíková postoupila do finále Eurosongu

5. Španělsko 2008

Ne všechen bizár Eurovize je ale roztomilý a nevinný jako parta vesnických babiček. Například Španěl Rodolfo Chikilicuatre. Tahle pedofilně vyhlížející parodie Elvise se pokusila v roce 2008 rozvlnit publikum do rytmu tance Chiki Chiki. Šok z jeho vystoupení ale spíše většině diváků nedovolil nic víc než sedět s otevřenou pusou. Song je navíc tak bezostyšnou vykrádačkou hitu Gasolina Portorikánce Daddy Yankee, že je až k podivu, že si tohle vystoupení kromě silného bučení během potlesku nevysloužilo i žalobu. Ne za plagiátorství, ale za zneuctění.

 4. Ázerbájdžán 2008

Přijde vám také někdy, že si účastnické země téhle soutěže občas chtějí pojistit, že nebudou muset následující rok investovat do pořádání dalšího ročníku? (toto právo náleží úřadujícímu vítězi) Jestli vás o tom nepřesvědčí dva ázerbájdžánští kastráti Elnur a Samir, tak už nic. Jednalo se o první účast Ázerbájdžánu všech dob a oni se rozhodli předvést ve velkém. Anděl a ďábel, který vlastně asi není ďábel, ale zřejmě jen neúspěšný wannabe operní zpěvák s čistou duší. Asi tak nějak. Možná. Ne, najít smysl v tomto vystoupení je prostě marné.

Postup do finále! Gabriela Gunčíková zajistila Česku historický úspěch v Eurosongu

3. Ukrajina 2007

V roce 2004 zaznamenala Ukrajina historický úspěch, když jejich Ruslana zabodovala a se svým megahitem Wild Dances získala zemi první vítězství. Přesuňme se ale o tři roky dál, kdy Ukrajinu reprezentovala neméně energická Věrka Serďučka. Jenže Věrka nebyla tak úplně normální. Vlastně to ani nebyla žena a ani se tak nesnažila vypadat. Ano, drag sice není o tom vypadat jako korunovaná miss, ale jmenovat se Věrka Serďučka a přitom vystoupit v převlečení za doktora Zlouna, to už je trochu moc. A kdyby se vám zdálo, že je ve vystoupení málo alobalu, pomyslnou stříbrnou korunku tomu nasadilo získané druhé místo.

VIDEO: Finalistka Eurovize Gabriela Gunčíková zapěla Švédům hit AC/DC Highway To Hell

2. Irsko 2008

Rok 2008 byl na neskutečné zjevy opravdu plodný. Jestliže Babushki postrádaly sex-appeal, Elnur a Samir smysl a Věrka soudnost, irský reprezentant zmíněného ročníku Dustin The Turkey vzal to všechno a upatlal z toho ultimátní šarádu. K jeho vystoupení snad opravdu neexistuje výstižný komentář, takže si udělejte obrázek sami. Jistým varováním vám může být nápověda, že se jedná o plyšového krocana. Vlastně ne. Ani tahle informace nedokáže věrně předznamenat, co vás čeká. Zhmotněných sedm kruhů pekla!

1. Rakousko 2014

Nelze napsat článek o nejbláznivějších soutěžících Eurovize a vynechat fenomén roku 2014. Ano, řeč je o té fousaté paní, kterou jsme loni viděli i na Prague Pride. Rakušan Thomas Neuwirth si jako Conchita Wurst získal srdce (a hlasy) diváků a odvezl si domů vítěznou sošku. A přestože je píseň Rise Like a Phoenix skvělá, je nutno poznamenat, že dokud neměla právě zmíněné vousy, byla Conchita každému... inu ...vuřt!

vložte odkaz, text nemažte

zavřít