TOP 7 domácích vánočních hitů probíhající dekády: Václav Neckář, Ewa Farna nebo Xindl X

Vydáno 24.12.2019 | autor: Hana Bukáčková

Máte už klasických vánočních koled plné zuby a radši sáhnete po dobré popové písničce se sváteční tematikou? Pak pro vás máme sedmičku takto laděných skladeb od hvězd domácí scény. Jestli na vás ještě nedýchla všudypřítomná vánoční nálada, věřte, že po poslechu našeho výběru už se jí nezbavíte. Článek pochází z roku 2017 a ponechali jsme ho v původním znění. 

TOP 7 domácích vánočních hitů probíhající dekády: Václav Neckář, Ewa Farna nebo Xindl X TOP 7 domácích vánočních hitů probíhající dekády: Václav Neckář, Ewa Farna nebo Xindl X


XINDL X - ŠTĚDRÝ VEČER NASTAL

Máte rádi Vánoce? Jestli ano, tak rovnou přeskočte na druhou píseň. Písnička Štedrý večer nastal od Ondřeje Ládka alias Xindla X totiž rozhodně není jejich oslavou a rozhodně si ji nebudete pobrukovat u stromečku místo tradičních koled. Jeden z nejúspěšnějších Xindlových hitů už má na YouTube přes 15 milionů zhlédnutí a zabydlel se prozatím v jeho stálém repertoáru, takže je ke slyšení i na letních festivalech. V klipu si zahráli Marek Taclík s Ivou Pazderkovou. Píseň najdeme na albu Láska z roku 2012 a jak už to tak bývá, Xindl si vzal na paškál Vánoce a tradice, které s nimi souvisejí, ale zakomponoval i lásku k alkoholovému opojení.

VIDEO: Xindl X hledá Světlo na konci tunelu. Příští rok oslaví 10 let na scéně


VÁCLAV NECKÁŘ
- PŮLNOČNÍ

Nejhranější český vánoční popsong, který zakořenil v našich srdcích a bez kterého by Vánoce nebyly Vánocemi? Jednoznačně Půlnoční s Václavem Neckářem a Umakartem. Autorem textu úspěšného songu je Jaromír 99 (Jaromír Švejdík z Priessnitz), hudbu složili Dušan Neuwerth a Jan P. Muchov. Nazpíval ji v roce 2011 Václav Neckář se skupinou Umakart původně jako součást hudby pro film Alois Nebel. Z písničky se stal okamžitě hit a postarala se o adekvátní comeback zpěváka, kterého v roce 2002 postihla mozková mrtvice. Videoklip odehrávající se v prostorách Hlavního nádraží v Praze vychází z filmové adaptace komiksu. Byl vytvořen složitou animační technologií - rotoskopií, při níž se nejprve nasnímají scény se skutečnými herci, které se poté převedou do animované podoby. 

Václav Neckář hrál v Brně Mezi svými: Došlo na Půlnoční i další hity


EWA FARNA
- VÁNOCE NA MÍRU

Nejčerstvější písničku z našeho vánočního speciálu má na starosti Ewa Farna, která poprvé ve své kariéře nazpívala píseň s vánoční tématikou, a to díky nabídce od společnosti MALL.cz. Ta písničku použila do svých předvánočních reklamních spotů. Skladba Vánoce na míru vznikla během rekordní doby - za 14 dní, včetně natočení klipu. Ewa ji dala dohromady spolu se svým kytaristou a producentem Lukášem Chromkem a autorskou dvojicí Sázavský & Chobot. I v tak šibeničním termínu vznikla "neodfláknutá" něžná píseň s účastí dětského sboru, která ukazuje mladou zpěvačku v trochu jiném světle. Tentokrát navíc není souběžně cílena i pro polský trh, ale jen a pouze pro ten český. 

Ewa Farna interview: Baví mě mít milostné románky s různými hudebními styly


POKÁČ
- NIKDE ŽÁDNEJ SNÍH

Pokud berete Vánoce jako kýč, na který se těšíte celý rok, pak vaší oblíbenou písní jistě bude ta od Pokáče. Sice v ní kritizuje komerční kolotoč kolem Vánoc, ale nakonec je stejně rád, že svátky jsou. Popularita Pokáče stále stoupá. I přesto, že se nestal Objevem roku v anketě Český slavík, má doma sošku za první místo ve stejné kategorii od fanoušků iReportu v anketě Žebřík. Prosincový koncert v Lucerna Music Bar navíc vyprodal tři měsíce dopředu. Pokáč písničku Nikde žádnej sníh napsal a na YouTube v podobě živé nahrávky zveřejnil už před dvěma lety před Štědrým dnem, ale vloni ji s aktualizovaným textem natočil ve studiu a oficiálně vydal. Videoklip, ve kterém si zahráli Voxel či bratři Balcárkovi z Light And Love, se natočil ve verzi 360°, takže si ho můžeme prohlédnout ze všech úhlů pohledu. 

VIDEO: Pokáč má doma kočku. Do klipu ukryl hádanku, kdo ji uhodne, získá lístky na vyprodaný křest


JELEN
- VÁNOČNÍ 

Na loňské desce Vlčí srdce nalezneme píseň Vánoční, která působí i přes svůj název obsahově poměrně smutně, protože se jedná o jednu z dalších skladeb o koncích a návratech. Vánoční je inspirována příběhy lidí, pro které jsou svátky obdobím bilancování a vyhodnocování, zda je jejich momentální směřování správné. Spousta párů se například o Vánocích rozchází. Samotný Jindra Polák, zpěvák a autor, má podobnou zkušenost, proto ho napadlo ji ztvárnit v této písni. Odtud vane pachuť slovního spojení "Vánoce hořké a kyselé".

LIVE: Jelen svým vánočním koncertem nadělil předčasný dárek fanouškům. Vystačil si bez větších překvapení


MIRO ŽBIRKA
- VIANOČNÁ (O PRÍMERÍ)

Miro Žbirka natočil v roce 2013 v Abbey Road s britským producentem Robem Cassem píseň Vianočná s podtitulem o prímerí a tématikou vánočních svátků. Jednalo se o jeho první vánoční píseň. Dřív se jim vyhýbal jak čert kříži. Přišlo mu to, jako by mu někdo řekl, že má natočil album typu Love songs s růžovým obalem a srdíčky. Ale pak si řekl, že na vánoční písničce není nic špatného, když už se do ní pustili kdysi John Lennon či Bob Dylan. Píseň zaujme tradičním zvukem, ve kterém nechybí snad žádný vánoční atribut a nástroj. Klip k ní režíroval David Beránek, děj se odehrává v domě za poklidné vánoční atmosféry, odkud Žbirka sleduje společenské a politické dění v televizi. Tématicky se točí kolem válčení. 

Miro Žbirka zařídil v Bratislavě předčasné Vánoce. S sebou měl Lenku Filipovou, Marthu nebo Jaroslava Svěceného


JANA KIRSCHNER
A SYMFONICKÝ ORCHESTR - VIANOČNÁ

Je libo vánoční hit bez klišé? Spojení tradičních nástrojů, mužského sboru a zpěvu populární slovenské zpěvačky přináší směs krásných harmonií v písni Vianočná. Jedná se o její první vánoční píseň, do které ji zlákal právě Slovenský rozhlas. Aranže pro sbory a orchestr napsal Slávo Solovic a píseň nakonec dokončili ve studiu v Londýně. Důležitou součástí  je i videoklip, který zpěvaččin pohled na Vánoce doplňuje přáními různých lidí napsanými na komiksových obláčcích. Režisérem je Viktor Cicko, který se vydal do ulic a různých zákoutí Bratislavy, aby zjistil, co si lidé ke konci roku přejí. 

Jana Kirschner interview: Umění teď bude potřebné, je důležité otevřít lidem srdce a oči

Text: Hana Bukáčková

Témata: Xindl X, Václav Neckář, Půlnoční, Ewa Farna, Pokáč, Miro Žbirka, Jana Kirschner, Vánoce

zavřít