TOP 7 olympijských hymen: Od Mercuryho Barcelony až ke Katy Perry

Vydáno 05.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

V pátek začínají zahajovacím ceremoniálem letní olympijské hry v Riu de Janieru. Kdo získá medaile, je zatím ve hvězdách, co ale bezpečně známe, je letošní hymna her. Které písně rozezněly posledních sedm olympiád? Připomeňte si je v našem článku. 

TOP 7 olympijských hymen: Od Mercuryho Barcelony až ke Katy Perry Muse nahráli hymnu olympijských her v Londýně 2012. Na snímku z letošního koncertu v Praze. Foto: Petr Tibi

KATY PERRY - RISE (Rio de Janeiro, 2016)

Letošní olympiádou bude provázet americká popová princezna Katy Perry. Ta nazpívala dramatickou písničku Rise, která má sportovce hnát za úspěchy. Neoficiální klip je plný emotivních zážitků, výher i proher z minulé olympiády. Oficiální video vyšlo jen těsně před zahájením her. 

Katy Perry poprvé v Praze: hodně divadla, málo zpěvu

MUSE - SURVIVAL (Londýn, 2012)

Hymnu jubilejní třicáté letní olympiády obstarala britská rocková ikona Muse. Song Survival složili speciálně pro tuto sportovní událost, jeho autorem je sám zpěvák Matt Bellamy. Jedná se o nadčasový rockový nářez. Objevil se později i na albu The 2nd Law, které vyšlo ještě tentýž rok. 

vložte odkaz, text nemažte

SARAH BRIGHTMAN A LI HUAN - YOU AND ME (Peking, 2008)

Zajímavá kombinace britské operní pěvkyně Sarah Brightman a místního umělce Li Huan. Právě pekingské zahájení patřilo k těm nejpompéznějším, zdejší olympiáda byla druhou nejdražší v historii hned po ruském Soči, kde proběhly poslední zimní OH. Song You And Me složil hudebník Chen Qigang. Se zpěvem pomohlo i 106 účastnic přehlídky krásy Miss World. V historii olympijských hitů ale nepatří k těm nejpopulárnějším. 

BJÖRK - OCEANIA (Athény, 2004)

Extravagantní islandská zpěvačka se postarala o olympijskou hymnu her ve městě, které je kolíbkou olympiády. Athénám posloužila titulní píseň z alba Medúlla. Během vystoupení měla na sobě Björk pozoruhodné šaty, které svojí délkou zakryly část stadionu. Píseň patří dodnes k jejím nejznámějším. 

LIVE: Björk na Colours Of Ostrava přitáhla davy. Její koncert pro ně ale nebyl

TINA ARENA - THE FLAME (Sydney, 2000)

Australská zpěvačka, vlastním jménem Filippina Lydia Arena, zahájila domácí hry písní The Flame, kterou napsal  John Foreman, mimo jiné hudební ředitel soutěže Australion Idol. Na pódiu ji doprovodil dětský pěvecký soubor. Zpěvačka má na svém kontě k dnešnímu dni devět studiových alb, poslední Reset vydala před třemi lety.

GLORIA ESTEFAN - REACH (Atlanta, 1996)

Za tuhle skladbu byla kubánsko-americká zpěvačka nominována na cenu Grammy, kterou jí nakonec vyfoukla Toni Braxton s hitovkou Un Break My Heart. Oficální klip je v černobílém provedení a vyniká svým jednoduchým nadčasovým zpracováním. Velmi vydařená a nezapomenutelná olympijská píseň.

FREDDIE MERCURY A MONTSERRAT CABALLÉ - BARCELONA (Barcelona, 1992)

Snad asi nejznámější hymna OH, o kterou se postaral geniální Freddie Mercury z Queen, jenž napsal v roce 1987 album Barcelona, z něhož je i stejnojmenná píseň. Mercury se bohužel olympiády nedožil, rok předtím zemřel v důsledku nemoci AIDS. Operní zpěvačka Caballé ji při zahajovacím ceremoniálu zazpívala naživo sama a Mercuryho pustili ze záznamu. Šlo o velmi emotivní zážitek.

text: Hana Bukáčková, foto: Petr Tibi

Témata: Olympijské hry, Rio 2016, Katy Perry, Muse, Björk, Freddie Mercury, Sarah Brightman, Tina Arena, Gloria Estefan

zavřít